Son Yorumlar
Geyve Parkı'nda asırlık meşe budandı
Bursa ilinde 600 yıllık çınar ağacı var bunu birçok Geyveli hemşerim g...
Yorumu Oku

ZEKİ KIRAN vefat etti
ÇOCUKLUK ARKADAŞIM,RUHU ŞAD MEKANI CENNET OLSUN.ARDINDA KALANLARA RAB ...
Yorumu Oku

Şehit Teğmen Geyve'de gözyaşlarıyla uğurlandı
Şehidimizin Ruhu Şad Mekanı Cennet Olsun.Ailesine Allahtan Sabırlar D...
Yorumu Oku

Geyveli dostlar İstanbul'da iftarda buluştu
Geyvenin fabrika kokuları
Sayın admin böyle 3-5 kişiyi ilgilendiren konular yerine ne zaman Geyv...
Yorumu Oku

Geyve Parkı'nda asırlık meşe budandı
Birçok belediye Yeşillikleri bol ve içindeki ağaçları kontrollü budam...
Yorumu Oku

 
Kurtuluş Savaşı'nda Geyve

 

Geyve Adı Nereden Geliyor?
Tarih Öncesinden Osmanlı'ya Geyve
Osmanlı Döneminde Geyve
Kurtuluş Savaşı'nda Geyve
Atatürk'ün Geyve'ye Gelişleri
Çanakkale'de Şehit Olan Geyveliler
Nostaljik Çarşı Turu


KURTULUŞ SAVAŞI'NDA GEYVE

I. Dünya savaşında yenilen Osmanlı İmparatorluğu, çöküşüne neden olan 30 ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşmasına imza atmak zorunda kalmıştır. Galip devletler. Tehlikeli gördükleri yerleri işgal etme hakkına sahip olduklarına dair bir madde koymuşlardı. Bu maddeye dayanarak vatanımızın önemli yerlerini işgal ediyorlar, işgal edemedikleri bölgelerde iç isyanlar çıkarıp milli birliğimizi bozmaya çalışıyorlardı.

Galip Devletler isyana en elverişli bölgeler olarak, Kocaeli, Adapazarı, Düzce ve Bolu'yu seçmişlerdi. İstanbul Hükümeti, İngiliz işgal kuvvetlerinin de baskısıyla ulusal bütünlüğü korumakta güçlük çekiyordu. Bu arada Çanakkale Savaşı'nda büyük başarı elde eden Mustafa Kemal Paşa Anadolu'ya geçme planları yapıyordu. Nihayet Padişah Vahdettin, Mustafa Kemal Paşa'yı 9. Ordu Müfettişi olarak görevlendirdi. Samsun civarında Rum ve Ermenilerin Türkler tarafından rahatsız edildiklerini bildiren İngilizler atamadan haberdardı.

Bandırma Vapuru ile 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkan Mustafa Kemal Paşa'nın, Yurdu düşman işgalinden kurtarmak için silah ve fikir arkadaşlarıyla geleceğe dönük toplantı ve çalışmalar yaptı. Bu toplantı ve çalışmalardan haberdar olan İstanbul Hükümeti'nin onayı ve düşmanların teşviki ile iç isyanlar başlatıldı.

Padişahın adamı Anzavur halkın halifeye bağlılığından yararlanarak cahil halkı kendi tarafına çekmeye çalışıyordu. Bu arada İstanbul'da kurulmuş olan İngiliz Muhipleri Cemiyeti Başkanı Sait Molla Adapazarı'nda 2000 lira aylıkla Milli Kuvvetlere karşı mücadele edecek kişileri toplamaya çalışıyordu. Yüreği vatan için çarpan insanlar halkı elbirliğine çağırarak, Adapazarı'nda Kuvay-i Milliye Teşkilatı'nı kurdular ve Mustafa Kemal Paşa'ya bağlılık telgrafı çektiler.

Geyve'de Hafız Fuat Efendi'nin başkanlığında Kaymakam Hazım, Jandarma Komutanı Esat, Burhanettin, Rıza Bey, Çelebi ve Sefer Beyler'in katılmasıyla Kuvay-i Milliye Teşkilatı kuruldu. Bölgede sağlıklı düşünen insanlar halkı elbirliğine çağırırken eli silah tutan vatansever gençler de çete grupları meydana getirip, çevredeki Rum ve Ermeni çeteleri ile savaşa giriştiler. Kocaeli bölgesinde Mustafa Kemal Paşa'ya bağlı çalışmalar yapan Yahya Kaptan, İstanbul Hükümeti'nin oyununa gelir ve Gebze yakınlarında şehit edilir. Bu olay çete gruplarını şahlandırır. Baskın üstüne baskın yaparlar.

Bu sırada Ahmet Anzavur 10 Mayıs 1920 günü top ve makineli tüfeği bulunan 500 kişilik bir kuvvetle Geyve Boğazı'na saldırır. Amacı Ali Fuat Paşa (Cebesoy)'nın karargahını yok ederek Eskişehir yolunu açmaktı. Batı Cephesi Komutanı Ali Fuat Paşa bu saldırıyı püskürtür. Anzavur, bu sefer Adapazarı'na hücum etti ve şehri işgal etti. 3 gün sonra da geri çekildi. Geyve Boğazı'nı elinde bulunduran Milli Kuvvetlerimiz Anzavur'un her saldırısını geri püskürttüler.

15 Mayıs 1920 günü çetin bir savaş oldu. Anzavur kuvvetleri Doğançay'ı ele geçirdi. Ancak 20. Kolordu Süvari Bölüğü'nün inançlı direnişi sonucu 70. Alaydan Saffet (Arıkan) komutasındaki birlikler Anzavur kuvvetlerini perişan ettiler. Anzavur, Adapazarı'na giremeyince geri çekildi. Bu geri çekilme esnasında attan düştü ve bacağı kırıldı. Anzavur'un bölgemizdeki bütün saldırıları başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Artık bu bölgede kalamazdı. İstanbul'a gitti (22 Mayıs 1920)


hakkındaki diğer yazılar
Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.