Son Yorumlar
Geyve Parkı'nda asırlık meşe budandı
Bursa ilinde 600 yıllık çınar ağacı var bunu birçok Geyveli hemşerim g...
Yorumu Oku

ZEKİ KIRAN vefat etti
ÇOCUKLUK ARKADAŞIM,RUHU ŞAD MEKANI CENNET OLSUN.ARDINDA KALANLARA RAB ...
Yorumu Oku

Şehit Teğmen Geyve'de gözyaşlarıyla uğurlandı
Şehidimizin Ruhu Şad Mekanı Cennet Olsun.Ailesine Allahtan Sabırlar D...
Yorumu Oku

Geyveli dostlar İstanbul'da iftarda buluştu
Geyvenin fabrika kokuları
Sayın admin böyle 3-5 kişiyi ilgilendiren konular yerine ne zaman Geyv...
Yorumu Oku

Geyve Parkı'nda asırlık meşe budandı
Birçok belediye Yeşillikleri bol ve içindeki ağaçları kontrollü budam...
Yorumu Oku

 
Nostaljik Çarşı Turu

 

Geyve Adı Nereden Geliyor?
Tarih Öncesinden Osmanlı'ya Geyve
Osmanlı Döneminde Geyve
Kurtuluş Savaşı'nda Geyve
Atatürk'ün Geyve'ye Gelişleri
Çanakkale'de Şehit Olan Geyveliler
Nostaljik Çarşı Turu


NOSTALJİK ÇARŞI TURU (1950 - 1955 YILLARI)

Perşembe günü pazara gelen köylüler hayvanlarını, Peynirciler Sokağı'ndaki Tosun Mehmet'in hanına, Kuyulu kahvenin sokağındaki Süleyman Çavuşun hanlarına başlarlardı.

Peynirciler Sokağı girişindeki güler yüzlü bakkal Mevlüt'ü ve Sadi'yi selamlayıp yürürseniz, dükkanları yanyana olan yorgancı Hasan'ı, ayakkabıcı Sabri'yi, Cevat ustayı, Sabahattin ustayı mutlaka görürsünüz. Yaklaştığında şekerci Kazım ustanın pohaçalarının ve taze şekerlerinin kokusunu mutlaka duyarsınız.

Hırkalar'ın önünden çarşıya girdiğinizde ise derenin kenarında Sümüklü Nuri'nin iplere dizdiği ve temizlemeye çalıştığı torik ve palamut öbekleri gözünüze çarpar. Bu balıkların satamadıklarını ise boş yağ tenekelerine tuzlayıp basardı. Hemen solda Çerkez Musa'ların dükkanı karşısında ise keyifle bulmaca çözen Şükrü Kelebek'i görürsünüz. Kemal Boztürk'ün dükkanından ise keyifle içilen kahvenin kokusunu duyarsınız. Hemen yanında iki eski komşuyu Berber İskender berber Mahmut'u sandalyelerinde sohbet ederken görürsünüz. Hoşgör Lokantası'ndan geleni -"Hoşgörün pilavı t›k t›k. Geeeel!" sesi başınızı çevirir.

Karşılarında tertemiz giyimli eczacı Hayri bey ve Fikret abiyi selamladıktan sonra gözlerimiz çorbacıyı ve Aşçı Recep'i bulur. Çolak Sabri elinde bez ve önlüğü ile dükkan raflarınıı siliyor.

Berber Şaban, traşını yarım bıraktğığ müşterisini koltukta bırakmış yemeğe gidiyor. Saatçi Muammer ile Erbir Rauf koyu bir sohbete dalmışlar. Sabri Tarhan her zamanki titizliği ile gazeteleri istifliyor ve müşterilerini sıraya sokuyor.

Helvacı Nuri amcanın dükkanından Nazmi abinin yaptığı taze tahin helvasının mis gibi kokusu geliyor. Hasan Gürses amca her zamanki güleryüzü ile -"gel bir çayımı iç" diye sesleniyor.

Kuyulu kahvenin ve Beyköylülerin kahvesinden, karıştırılan çay bardaklarının sesleri geliyor. Orda okulda öğrenci iken kahveci Rıza amcanın kahvesinde içtiğim üzüm şırasının tadı hala damağımda.

Eski postanenin önünde dikilen Burhan amcayı selamlayıp, dava vekili Süleyman Beyinde hatırını sordum. Kitapçı Fahri amcayla koyu bir sohbete dalmışlar. Berber Kambur İlhan dikkatle müşterisini traş ediyor.

Güneşe çıkardıkları sandalyelerinde hem ellerindeki ceketleri teğelleyen hem de sohbet eden terzi Feyyaz ve terzi Saffet'i fark etmemek mümkün değil.

Aşçı Halil amcanın havuzlu lokantasından gülüşmeler duyuluyor. Galiba hoş bir sohbet var içeride. Aptiş aga ve Kaptanlar'ın önünde düğün alış-verişi ve gelmiş köylüler göze çarpıyor. Mehmet amca ve Düvenci amca sabah çaylarını yudumluyorlar.

İki eski komşu ayakkabıcı Rasim ve Şaziye Hanım koyu bir sohbete dalmışlar. Bacaksız Lütfü'nün evinin yanındaki elektrik motorundan Mustafa beyin sesi geliyor. Galiba gene bozuldu motor.

Kasap Cafer amca ba¤daş kurduğu sandalyesinden eliyle selamladı. Karşıdaki hale köylüler kolilerle üzüm getirmişler. Üzüm bayramı yakınlaştı galiba.

Mezarlığın yanındaki demircilerden sesler geliyor. Ramazan ağa, Durmuş ağa, Dikparmak, Ahmet ağa, Zurnacı a¤a boş durmuyorlar. Örse çarpan çekiç ve balyoz sesleri duyuluyor. Fırıncı Servet'te ekmek kalmamış, Fırıncı Mehmet'e yöneldim.

Hüseyin abi bozuk paraları sayıyor. Bir fırancala ekmeği alıp eve yöneldim. Yolda Vehbi hocayla karşılaştım. İkindi namazını kıldırmaya gidiyordu. Birlikte Poyraz'ın evinin yanındaki evliyaya bir fatiha okuduk.

(Emekli Öğretmen NAMIK CİHAN'ın "GEYVE" Kitabından alınmıştır.)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

hakkındaki diğer yazılar
Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.