Son Yorumlar
Geyve Kapalı Spor Salonu'nun içler acısı hali
...Pamukova'nın kapalı spor salonu ne
...Geyve kapalı spor salonunun çatısı akıyormuş...Halbuki Pamukova kap...
Yorumu Oku

Az zaman çok Edirne
Teşekkür
Değerli meslektaşlarıma çok teşekkür ediyor hocamın ellerinden öpüyoru...
Yorumu Oku

Geyve'de Ermeni köyüne Ait 101 Yıllık Fotoğraf
AKILLI OLUN
Ermeniler yıllarca bu milletin ekmeğini yedi ve himayesinde yaşadı. Bi...
Yorumu Oku

Az zaman çok Edirne
Süreyya Beyzadeoğlu
Muharrem Hocam elinize yüreğinize sağlık.Sureyya Hoca \'nın talebesi o...
Yorumu Oku

Az zaman çok Edirne
Süreyya Hoca'ya ve Edirne'ye dair
:) Yazdıklarınıza katılmamak Edirne'de içtiğimiz suya, soluduğumuz hav...
Yorumu Oku

 
1. Geyve Ayva Festivali başladı
Cumartesi, 30 Eylül 2017

1. Geyve Ayva Festivali başladı. Geçtiğimiz yıl ertelenen ve bu yıl ilk kez düzenlenen Geyve Ayva Festivali görkemli başladı. Festival, Konyalı Alibey Caddesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na kadar mehteran eşliğinde halk oyunları ekibi, gaziler, protokol üyeleri ve vatandaşların kortej yürüşüyle devam etti.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Adnan Menderes Kapalı Pazaryeri'ne kurulan festival alanındaki törende yaptığı konuşmada, "Türkiye'de ve dünyada en kaliteli ayvanın çıktığı coğrafya da ayvanın başkenti de kıymetli, güzide Geyve'mizdir. Ayva ilçemizin en büyük geçim kaynaklarından birisidir. Resmi rakamlara göre yıllık 65 bin ton ayva ürünümüz var." dedi.

Göreve geldiği günden bu yana ayvayla ilgili ciddi çalışmalar yürüttüklerini anlatan Kaya, şöyle devam etti:

"Marka tescili yaptırarak Geyve ayvasının tescilini aldık ve en son temmuz ayında Türkiye'de bugüne kadar 208 coğrafi ürün işareti var. İnşallah 209'uncusu olarak başvurumuzu yaptık. Kasım ayında da belgemizi alıyoruz. Dünyada da ispatlı ve tescilli ürünümüz Geyve ayvamızın coğrafi işaretine kavuşuyoruz. Tüm çiftçimize hayırlı olsun. Festivalimizin amacı bu ürünümüzü Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmak. Pamukova'da da ayva yetişiyor. Bizim 'başka yerde ayva yetişmiyor' diye bir iddiaamız yok, 'ayvanın başkenti Geyve' diyoruz. Pamukova'daki de Taraklı'daki de bizim çiftçimiz. Bizler belediye başkanları olarak bölgemizdeki çiftçimizin dertleriyle dertlenir ve onlara katma değer sağlamaya uğraşırız. İnşallah yaptığımız bu katma değerlerle Geyve, Pamukova ve Taraklı'daki çiftçi kardeşlerimize ciddi anlamda katkı sağlar."

Festivalde daha sonra halk oyunları ekibi gösteri sundu. Ayvadan yapılan ürünlerin sergilendiği stantları gezen protokol üyeleri ve vatandaşlar ayva bahçesine giderek hasat yaptı.

Ayva bahçesinde hasat yapan AK Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Festivale vatandaşların ilgisini gördük. Ayvanın çok farklı ürünlerini bu festivalde gördük. İnşallah bundan sonraki yıllarda da devam eder." ifadesini kullandı.

Geyve Kaymakamı İlyas Memiş ise Geyve'nin tarımsal anlamda büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Başta ayva olmak üzere elma, üzüm, kiraz, şeftali, domates, biber, kereviz ve soğan gibi ürünleriyle Geyve'nin yılda yaklaşık 300 bin ton ürün çıkaran bir bölge olduğuna dikkati çeken Memiş, "Ülkemizin tarım potansiyeli olan bir merkez bu bölge. Sadece ülkemizde değil belki de dünyada en kaliteli ayvanın yetiştiği merkez burası. Geyve demek meyve demek özellikle ayva demek. Bu festivalin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Şiir dinletisi ve İbrahim Sadri konseriyle devam eden festival yarın yapılacak çeşitli etkinliklerle sona erecek.


Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 644 | E-posta

İlk Yorumu Siz Yazın
RSS Yorumlar

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2016 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.