Son Yorumlar
Geyve Belediyesi akaryakıt istasyonu kiraya çıkıyor
gündeme dair
geyve belediyesi işletme hakkı kendinde kalmak şartıyla aytemizle olan...
Yorumu Oku

Geyve Belediyesi akaryakıt istasyonu kiraya çıkıyor
satılık değil, kiralık
Emin bey, satılık değil, kiraya veriliyor :)
Yorumu Oku

Geyve Belediyesi akaryakıt istasyonu kiraya çıkıyor
gündeme dair
yıllık getirisi 320.000 bin tl den fazla olan yer neden satılmak isten...
Yorumu Oku

Ak Parti Geyve adayı Murat Kaya
geyve 1312 yılından beri işgal görmeyen
geyvemize daha iyi hizmet nasıl verilir onun çarelerini aramamız gerek...
Yorumu Oku

Ak Parti Geyve adayı Murat Kaya
BİHABER
ŞİMDİ MURAT KAYA VE ÇIKARCI ETRAFI ÇOK MUTLU GÖRÜNÜYOR FAKAT ŞİMDİDEN ...
Yorumu Oku

 
Tavuk üretiminde kriz!
Çarşamba, 09 Mayıs 2018

Tavuk üretiminde kriz! Artık tavuk yiyemeyebilirsiniz! Marmara bölgesinde ülkede beyaz etin yüzde 75'ini üreten 6 ilde üreticiler yarından itibaren kümeslerine tavuk koymayacak.

Sakarya Kanatlı Hayvan üreticileri Birliği'nin ev sahipliğinde önceki gün Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası(SATSO)'da toplanan tavuk üreticileri aldıkları 'üretim durdurma' kararıyla şok etkisi yaratmıştı.

Tavuk entegre firmalarının Tarım Bakanlığı'nın 2017 yılı Kasım ayında çıkardığı yönetmeliğe uymadığını ve maliyetlerin kısa bir sürede yüzde 200 arttığını belirten üreticiler 'Üretici yalnız, para kazanamıyoruz' diyerek üretimi durduran tavukçular 9 Mayıs'tan itibaren kümeslerine tavuk koymayacağını duyurdu.

Toplantı düzenleyerek karara öncülük eden Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demiray, vatandaşın yiyecek tavuk bulamayacağını ve Türkiye'nin beyaz et ithal edecek duruma geleceğini belirterek şöyle dedi: "Bu iş medyaya aksetti, medyadaki bazı yorumlara şöyle ben cevap veriyorum. Bu bizim parayla ilgili bir sıkıntımız değil. Biz kilo karı 55 kuruşlara bakım yapan fason üreticileriz. Bizim sorunumuz tamamen bakanlığın çıkardığı kanun ve nizamları hiçe sayan entegre firmalarla ilgilidir. Biz Tarım Bakanlığı'na yetkili kişilere sesleniyoruz. Bir kanun varsa buna uyulması gerekiyor. Bizim tepkimiz tamamen bunadır. Biz bu karara uyan illerle birlikte tavuk üretiminde Türkiye'nin yaklaşk yüzde 75'ini üretiyoruz. Burada Sakarya'nın payı yüzde 30'dur. Bu şekilde bu süreç böyle devam ederse Türkiye'de beyaz et sıkıntıya düşecektir. Vatandaş beyaz et protein kaynağını alamayacak duruma gelecektir biz buna üzülüyoruz. Bunun için gerekli çalışmanın yapılmasını istiyoruz. Sabah saatlerinde iki taneyle firmayla görüştük. Gerekenin yapılacağını bize ilettiler. Marmara bölgesinde üretim yapan tüm firmaların bu şekilde bizimle diyalog kurmaları gerekiyor. Sadece bir iki firmayla bu iş çözülmüyor. Sadece biz Sakarya olarak 1 yıllık periyotta 32 milyon dönemlik hayvan koyuyor.Bu sıkıntıya girdiği zaman bırakın diğer illerde tabiki çok önemli çok büyük problemler olacağını düşünüyorum. Bu şekidle giderse gerçekten şu anda kırmızı etin düştüğü durum belli, sektör olarakta biz aynı şartlarda üretim yapmak istemiyoruz yani. Düşünmek istemiyorum ama dışarıdan beyaz et alacak bir pozisyona bile düşebilir ülke. Maliyetler yüzde 200 arttı. Hiç bir teşvik yok. Üretici şu anda gerçekten yalnız yani bakanlığın çıkardığı yönetmeliği elimizde tutamadığımız için bu noktalara gidiyoruz. Yönetmelik çıkarıldı ama uygulanmadığı zaman hiç bir anlam ifade etmiyor. Bu şekilde devam ederse halk beyaz et tüketemeyecek artık. O duruma geleceğiz yani. Bizim her türlü işletmemiz burada milyonlarla yatırım maliyetleri var. Biz üretim yapamayacağız, halk bunu alıp tüketemeyecek."

Tarım Bakanlığı'nın duruma el atması gerektiğini ifade eden Demiray, sorun çözülmezse beyaz et piyasasının çöküş yaşayacağını belirterek, "Cumartesi günü toplanarak Sakarya'daki 550 üretici bir araya gelerek sorun ve sıkıntılarımızı konuştuk. Bakanlığımızın 27 Ekim 2017'de yürürlüğe koymuş olduğu esas ve kanunlar çerçevesinde bir yönetmelik çıkarmıştır. Bu yönetmeliğe uymayan firmalarla ilgili bir yaptırım kararı almışızdır. Burada 550 tane üreticimiz bi araya gelerek bu sıkıntılara dur demek için böyle bir karar alınmıştır. Bu sadece Sakarya'yı da kapsamamaktadır, 7 Marmara birliğinin bir araya gelerek vermiş olduğu bir karardır. Bu süreç Çarşamba günü, yarından itibaren yürürlüğe girecektir. Üretimi durdurma kararı aldık şu anda yarından yani Çarşamba gününden itibaren gerekli ihtarnameler verilmiştir. Yarından itibaren üretim duracak. Bütün üreticilerimizle oy birliğiyle alınmış olan bir karardır. Bu yaşamış olduğumuz sıkıntılardan dolayı. Bizim burada amacımız üretimi durdurup beyaz et kaynağı için bunları zor duruma sokmak değil. Bizim amacımız bakanlığın çıkardığı kanun ve nizamlara entegre firmalara uymamasıdır. Yetkili isimlerin, milletvekillerinin ve Büyükşehir'imizden, Başbakanımızdan destek bekliyoruz. Çünkü bu süreç sadece Sakarya ile ilgili alınan bir karar değildir. Burada ortaya çıkabilecek problemler Türkiye'nin bütün illerine yansıyacak ve bu haliyle beyaz eti büyük sıkıntıya sokacaktır. Biz bunların bu noktaya gelmesi taraftarı değiliz." dedi.

Sakarya, Bolu, Bilecik, Kocaeli, Bursa, Düzce ve Akçakoca'da bulunan Türkiye'nin tavuk üretiminin yüzde  75'ini gerçekleştiren 6 ilde alınan bu karar, firmaları da harekete geçirdi. Şenpiliç, Erpiliç, Beypiliç ve CP Piliç firmalarının birliklerle görüşmeye geçtiği öğrenildi.
(Medyabar.com)

 

Sakarya Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 1216 | E-posta

İlk Yorumu Siz Yazın
RSS Yorumlar

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.