Son Yorumlar
Ak Parti Geyve adayı Murat Kaya
Hamaset siyaseti
Şimdi yine aynı senarya başlayacak. Ülkenin bekası için, bu seçim çok...
Yorumu Oku

Sakarya "cinayette" yine zirvede!
Dışardan çok göç aldığı için ipini koparan soytarı Suriyelisi dahil bu...
Yorumu Oku

Ak Parti Geyve adayı Murat Kaya
Beka mı?
Ne bekası ya? altı üstü kim daha iyi çöp toplayacak kim daha iyi kaldı...
Yorumu Oku

Ak Parti Geyve adayı Murat Kaya
Lider
Herşey Türkiye için.Genelde ve yerelde AK Başkanlarımız listeleri oluş...
Yorumu Oku

Ankara'dan MHP'yi şok eden karar!
Bu Ülkücülere Saygısızlıktır.
MHP'li olarak benden oy yok.Bu kadarda acizlik olmaz.Bizim oyumuza kim...
Yorumu Oku

 
Kore'de şehit düşen Geyveli'nin naaşı 68 yıldır bekleniyor
Cumartesi, 21 Temmuz 2018

81 yaşındaki Geyveli, tam 68 yıldır Kore'de şehit düşen abisinin naaşını bekliyor.. Kore'de şehit düşen Geyveli'nin naaşı 68 yıldır bekleniyor..

Kore yarımadasında 1950 yılında savaş çıktığında Türkiye tarihinin en önemli kararlarından birini alarak asker göndermeye onay verdi. Türkiye'den 5 bin 90 yiğit, memleketlerinden on binlerce kilometre öteye gemilere binerek savaşmaya gitti.

3 yıl boyunca çetin süren savaşın ardından 750'ye yakın Türk askeri hayatını kaybetti. Ancak savaşın asıl acı bilançosu ölenler değil kayıplardı. Türk Genelkurmay'ı Kore Savaşı'nda 166 personelin kayıp olduğunu belirledi.

Kore savaşında Sakaryalı 7 yiğit şehit olarak geri dönemedi. Aileleri savaş bittikten sonra onlar hakkında sadece kayıp olduklarını öğrendi. Yıllar geçtikçe acılar unutuldu, aile bireyleri teker teker hayatlarını kaybetti. 68 yıl sonra gelen barış ile Kuzey Kore'de kayıp olan şehitlerin tespiti gündeme geldi.

Yaşa ailesinde 6 kardeşin en büyüğüydü Ali Vasfi Yaşa, çok fakir bir ailede büyümüş, 20 yaşında sevdiği kadınla evlenerek genç yaşta aile olmuştu. Evliliğinin 8'inci ayında Tuğgeneral Tahsin Yazıcı önderliğinde savaşa giden 5 bin yiğitten biriydi...

Son fotoğrafını kardeşi Hüseyin ile çektirdikten sonra, daha önce hiç görmediği gemi ile denizlerde uçsuz bucaksız suları aştı.

ŞEHİT HABERİ YÜREKLERİ YAKTI

Genç yaşında memleketinden on binlerce kilometre uzağa savaşmaya giden Ali Vasfi Yaşa'dan geriye bir tek savaşta taktığı künyesi döndü. Acı haber askerler tarafından verilince, torununun üzüntüsüne dayanamayan Babaanne ertesi gün hayatını kaybetti, bu da Yaşa ailesinde yaşanan acının boyutunu yıllar sonra bile hafızalardan çıkmamasına neden oldu.

KAPILARI YILLARDIR ÇALINMIYOR

Yaşa ailesinde 6 kardeşten ikisi hayatta. Geyve ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki bir dağ köyünde derme çatma evlerinde yalnız başlarına hayatlarını sürdürüyorlar. Kapıları yıllardır çalınmayan kardeşlerin tek ziyaretçisi ağabeyleri Ali Vasfi Yaşa'nın Kore'de omuz omuza savaştığı gazi arkadaşı. Hüseyin Yaşa da onu çok seviyor ve onu ağabeyi gibi gördüğünü söylüyor.

AĞABEYİM ÇALIŞKAN ADAMDI

Geyveli şehit Ali Vasfi Yaşa'nın kardeşi Melekşeoruç Mahallesi'nde yaşayan 83 yaşındaki Hüseyin Yaşa, medyabar.com mikrofonlarına konuştu.

Yaşa, "Ben 1937 doğumluyum, ağabeyim 1950 senesinde Kore Savaşı'nda şehit düştü. Kore'ye gittiğinde 8 aylık evliydi. Ağabeyim çok çalışkan bir adamdı. Büyüklerimiz 'neredeyse cenazesi oraya gömülmesi lazım' derlerdi. Öyle düşünüyorum. Ağabeyimin künyesini gönderdiklerinde hiç hasta olmayan kadın ninem, ikindi namazından ağlamaya başladı, sabah ezanında öldü. Ağabeyimin Kore'den arkadaşı var onunla görüşüyoruz. Kendi ağabeyim gibi seviyorum, bize yardımları oluyor" ifadelerini kullandı.

Haber: Medyabar.com


Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 1647 | E-posta

İlk Yorumu Siz Yazın
RSS Yorumlar

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.