Son Yorumlar
Fikriye Özkan vefat etti
cenabuallah rahmet eylesin inşaallah.
Yorumu Oku

"150 trilyon borç olduğu söyleniyor"
Asil
Yeni ozel kalemi niye aldigini aciklarmi murat kaya nicin acaba (edit)...
Yorumu Oku

"150 trilyon borç olduğu söyleniyor"
KILIÇDAROĞLU
Kılıçdaroğluna özeti var herhalde
Yorumu Oku

"150 trilyon borç olduğu söyleniyor"
Baskanim bu is bitmis. Geyveye senin gbi durust beyfendi bi baskan yak...
Yorumu Oku

Zeytinoğlu'ndan çarşı ziyareti
2 DEFA MURATA OY VERDİM DÜRÜSTLÜGNE EMİN OLDUĞUM İÇİN OYUM ZEYTİNOĞLUN...
Yorumu Oku

 
Geyve'de Milli Bayramlar meydanda kutlanmalı
Pazartesi, 29 Ekim 2018

Geyve'de halk, Milli Bayramların Cumhuriyet Meydanı'nda kutlanmasını istiyor. Geyve'de yaklaşık 4 yıldan bu yana Cumhuriyet Bayramları ilçe meydanında kutlanmıyor.

Bugün Geyve Atatürk Ortaokulu bahçesinde kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın ardından vatandaşlar "Milli Bayramlar bir okul bahçesinde değil eskisi gibi Geyve Meydanı'nda kutlanmasını istiyoruz" dediler.

Başta il merkezi Adapazarı olmak üzere pek çok ilçede meydanlarda kutlanan Milli Bayramların Geyve'de okul bahçelerinde kutlanması uygun görülmüyor.

Geyve.com olarak konuyla ilgili Geyve'nin ileri gelenlerinin fikirlerini aldık işte o görüşler;

İlhan Baykal (Geyve eski İlköğretim Müdürü)
Cumhuriyetimizin 95. yılı kutlama törenlerinin bir okul bahçesinde gerçekleştiğini öğrenmiş durumdayım. Bir tane Cumhuriyetimiz var. Milli bayramlar Türkiye'nin en görkemli meydanlarında halkın coşkun katılımıyla yapılması gerekir.
5442 sayılı İl İdaresi kanunu gereğince illerde Valinin, ilçelerde kaymakamın başkanlığında oluşturulan Kutlama Komitesi tarafından icra edilir ve takibi yapılır.

Genellikle Cumhuriyet Bayramları bölgenin en görkemli meydanında tüm okul öğretmen, öğrencilerin ve halkın katılımıyla günün mana ve önemini belirtir törenlerin yapılması usüldendir. Gerekiyorsa olanaklar dikkate alınarak gece Fener Alayları ve folklor gösterileriyle coşku sağlanır. Aksi takdirde günün önemi sağlıklı olarak belirlenemez.

Bu törenlerin başlamasından bitimine kadar ilçelerde kaymakam, ilçe Milli Eğitim Müdürü, belediye başkanı, garnizon komutanı kortejde yer alarak tören kutlaması yapılır. Kutlama Komitesi'nce hazırlanan programa göre hava şartları el vermezse B planı gereği kapalı mekanlarda tören yapılabilir.

Atilla Zeytinoğlu (Geyve eski Belediye Başkanı)
Türk Ulusu'nun yaradılışına ve yaşayışına en uygun olan yönetim şekli cumhuriyettir. Büyük önder Atatürk'te bunu gördüğü İçin 29 Ekim 1923'de cumhuriyeti ilan etmiştir. Geyve meydanımızın adıda Cumhuriyet Meydanı'dır. O zaman yıllardır bu meydanda kutlanan Cumhuriyet bayramınız 4 yıldır ya kapalı salonda veya okul bahçesinde kutlanmaktadır. Milli Bayramlarımız Cumhuriyet Meydanı'na yakışır.

Ahmet Pehlivan (Emekli Eğitimci)
Bize Cumhuriyeti emanet eden Atatürk ve Silah Arkadaşlarına Allah'tan rahmet diliyorum. Cumhuriyet çok çileler çekilerek kuruldu ve bugüne kadar geldi. Cumhuriyet değerlerinden ve nimetlerinden hepimiz ayrı ayrı yararlanıyoruz. Ancak son yıllarda beyinlerinin bir tarafında Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı hissettiğim bazı çevreler bu değerleri yıpratmak ve ortadan kaldırmak için çaba içerisinde olduklarını zannediyorum. Halbuki gün geçtikçe daha coşkulu, daha büyük kalabalıkları biraraya getiren ve halkın iştirak ettiği muhteşem törenlerle kutlanması gerekirken örneğin ilçemiz Cumhuriyet Meydanı yerine bir okulumuzun bahçesinde bir kaç yıldır kutlanmasını sinsice uygulanan bir yıpratma politikası olduğu kanaatindeyim. Türk Milliyetçilerine ve ülkücülerine ters gelen bu yaklaşıma son verilerek eskisi gibi ve hatta ondan daha coşkulu bir şekilde Geyve Meydanında kutlamaların yapılması doğru olur düşüncesindeyim.

Yusuf Yavuz (Emekli eğitimci, okul müdürü)
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın ilçede bir okul bahçesinde dar bir alanda kutlanmasına karşıyım. Milli bayramların Geyve Cumhuriyet Meydanı'nda eskisi gibi halkın katılımıyla coşkulu bir şekilde gerçekleşmesi taraftarıyım.

Nevzat Karagöz (emekli öğretmen)
Dedelerimden biri (babamın babası) 1875 doğumludur. Derne-Dobruk, Trablusgarp, Yemen elleri, Çanakkale, Kurtuluş Savaşı gibi bilumum savaşlara katılmış; gözünden yediği bir mermiyle 1920 yılında şehit düşmüş (eserinde vardır). Diğer dedem (Annemin babası) Doğançay'da düşmanı boğazdan geçirmemiştir. Düşman Mekece üzerinden geçmek için girişimde bulunmuştur. Böylesi kişilerin canla-başla, kanla-başla kurtardıkları yurdumuza başkomutanımız Mustafa Kemal'in kurduğu, bir zamanlar büyük coşku ve eğlencelerle kutladığımız Cumhuriyet Bayramımızın ilçemizde bir okul bahçesinde üstünkörü ve göstermelik kutlanmış olmasını esefle kınıyorum.

Aykut Yurt (Geyve Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı)
Milli bayramlarımız Geyve'de bir okul bahçesi yerine eskisi gibi coşkulu halkın katılımıyla Geyve Meydanı'nda kutlanmasını uygun görüyorum.

Ali Kır (Esnaf)
Geyve'de Milli bayramlarımızın bir okul bahçesinde kutlanması bize yakışmıyor, Cumhuriyet çocuklarına ve Atatürk çocuklarına yakışmıyor. Umuyorum bundan sonra Milli bayramlarımız eskisi gibi Geyve meydanında coşku ile kutlanır.

İŞTE GEYVE'DE SON 4 YIL CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI

29 Ekim 2018
29 Ekim 2017
29 Ekim 2016
29 Ekim 2015

GEÇMİŞTE GEYVE MEYDANINDA GERÇEKLEŞEN CUMHURİYET BAYRAMLARI

2014

2013

2012

Konuyla ilgili olarak siz değerli halkımızın görüş ve düşüncelerini de yayınlamak isteriz.

 

Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 1489 | E-posta

Yorumlar (6)
RSS Yorumlar
1. 30-10-2018 11:59
haber için teşekkurlr
Yazar Geyveden sade vatandaş (Misafir)
2. 30-10-2018 16:29
karabıyık
Sorarmısınız bu resimdekilere.. 
Geyve için ne yapmışlar..
Yazar mustafa (Misafir)
3. 02-11-2018 15:51
bayram
karabıyık so sözü söylemiş
Yazar geyve (Misafir)
4. 03-11-2018 01:10
bayram
Söze bakarım söz mü diye adama bakarım adam mı diye
Yazar Esen (Misafir)
5. 03-11-2018 05:08
sen ne yaptın
krabık geyve için sen ne yaptın bu adamların hepsi geyvede hizmet yapmış terbiye sınırlarını aşmamak lazım
Yazar akbıyık (Misafir)
6. 04-11-2018 19:16
yazıklar olsun
Okul bahçesinde bayram kutlayan zihniyeti kınıyorum. İftarı meydanda ver festivali meydanda yap cumhuriyet bayramını okul bahçesinde kutla aferim size. Buna karar veren destekleyen kim varsa yazıklar olsun.
Yazar Milli Ruh (Misafir)

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.