Son Yorumlar
Geyve'de o mahallede muhtar değişti
misafir@hotmsil.com
Sutalan dogancil muhtarlati ve nucesi geyve de oturuyor garibana gelin...
Yorumu Oku

Traktör kanala uçtu: 1 ölü
İzah
Bu traktörlerde neden U demiri kullanılmaz...
Yorumu Oku

Traktörün altında kalan minik Mesut yaşamını yitirdi
cenabuallah rahmet eylesin ailesine sabırlar versin inşaallah.
Yorumu Oku

Geyve'de seçimlere bir de bu açıdan bakın
eee
hdp oyları kime gitti
Yorumu Oku

Geyve'de seçimlere bir de bu açıdan bakın
mmm
eee yani. Hayırlı uğurlu olsun.. :) :grin
Yorumu Oku

 
Geyve'de görev yapan emekli öğretmenler unutulmadı
Cumartesi, 24 Kasım 2018

Maltepe Belediyesi, Geyve'de görev yapan emekli öğretmenleri unutmadı.. İstanbul Maltepe Belediyesi'nin düzenlediği çalıştayda eğitimdeki sorunlar masaya yatırıldı.

Maltepe Belediyesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi, eğitimdeki sorunları konuşmak adına “Eğitim Çalıştayı” düzenledi. Çalıştay sonrası aralarında Geyve'de öğretmenlik ve müdürlük yapan Refet Özkan ve İlhan Baykal'ın da bulunduğu 60 emekli öğretmene, aydınlanmacı eğitime verdikleri katkıdan dolayı plaket verildi.

1960-1965 yıllarında Geyve Ortaokulu Müdürlüğü'nü yapan Refet Özkan, çalıştayda bir konuşma yaparak mezun olduğu Türkiye'nin aydınlanma okulları Köy Enstitüleri hakkında bilgiler verdi.

Refet Özkan, Köy Enstitüsünden okul arkadaşı yazar Fakir Baykurt'a ait anılarını anlatarak dinleyicilere duygulu anlar yaşattı.

Bugüne kadar yayınlanmış 10 kitabı bulunan Refet Özkan, yeni çıkan "Gündoğan'da Bir Kış" isimli kitabını imzalayarak dostlarına takdim etti.

Maltepe Belediyesi hem ilçedeki, hem ülke genelindeki eğitim sorunlarını tartışmak ve çözüm önerileri sunmak adına “Eğitim Çalıştayı” düzenledi. Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştayda, Siyasal İletişim Uzmanı Necati Özkan’ın moderatörlüğünde CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, akademisyen ve yazar Üstün Dökmen ile Anadolu Yakası Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Başkanı Zübeyit Çelik birer sunum gerçekleştirdi. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Necati Özkan, İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) tarafından hazırlanan, 'İnsani Gelişme Endeksi' raporuna göre Maltepe’nin ilk 10’a girdiğinden bahsederek, belediyenin eğitim alanında yapmış olduğu çalışmalara değindi.

“TONGUÇ’UN ADINI MALTEPE’DE YAŞATACAĞIZ”


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bir mesaj yolladığı çalıştayda, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, öğretmenler için meslek kanunu teklifini meclise götürdüklerini ve öğretmenlerin şartlarının iyileştirilmesi için her tür mücadeleyi meclis çatısı altında vereceklerini söyledi. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da, “İsmail Hakkı Tonguç dendiğinde, nasıl alkış koptuğunu gördüm. Bulgaristan’da doğmuş, Türkiye’de bedeller ödemiş. Köy enstitülerinin ilkini 1937’de kuruyor, ikincisini İzmir’de açıyor. 1954’te kapatma kararı alınıyor. 17 yıllık süreçte, İsmail Hakkı Tonguç ve yoldaşları öylesine sağlam tohumlar ekiyorlar ki; hala Mustafa Kemal Türkiye’sinde köy enstitüleri sayesinde ayakta duruyoruz. Ne kadar çabalasalar da kökünü kurutamıyorlar. İsmail Hakkı Tonguç ismini, Maltepe’de yaşatacağız” dedi. Yazar Üstün Dökmen ise ülkede eğitimsizlikten kaynaklanan sorunları, akıcı üslubuyla anlattı.

60 EMEKLİ ÖĞRETMENE PLAKET

Çalıştayın tamamlanmasının ardından, 60 emekli öğretmene aydınlanmacı eğitime verdikleri katkıdan dolayı plaket verildi. Süreyya İlmen Paşa Kültür Merkezi’nde düzenlenen plaket töreninde, Köy Enstitüleri mezunu öğretmen ve yazar Refet Özkan ile yazar ve öğretmen Şener Kaya bir konuşma yaptı. Şair ve öğretmen Muhsin Durucan ise, “Öğretmenim” adlı şiirini okudu.

 

Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 1050 | E-posta

İlk Yorumu Siz Yazın
RSS Yorumlar

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.