Son Yorumlar
Geyve Parkı'nda asırlık meşe budandı
Bursa ilinde 600 yıllık çınar ağacı var bunu birçok Geyveli hemşerim g...
Yorumu Oku

ZEKİ KIRAN vefat etti
ÇOCUKLUK ARKADAŞIM,RUHU ŞAD MEKANI CENNET OLSUN.ARDINDA KALANLARA RAB ...
Yorumu Oku

Şehit Teğmen Geyve'de gözyaşlarıyla uğurlandı
Şehidimizin Ruhu Şad Mekanı Cennet Olsun.Ailesine Allahtan Sabırlar D...
Yorumu Oku

Geyveli dostlar İstanbul'da iftarda buluştu
Geyvenin fabrika kokuları
Sayın admin böyle 3-5 kişiyi ilgilendiren konular yerine ne zaman Geyv...
Yorumu Oku

Geyve Parkı'nda asırlık meşe budandı
Birçok belediye Yeşillikleri bol ve içindeki ağaçları kontrollü budam...
Yorumu Oku

 
Sakarya, Tank Palet için birlik oldu!
Salı, 25 Aralık 2018

Sakarya, Tank Palet için birlik oldu! Adapazarı'nda özelleştirme protestosu! Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirme kapsamına alımasına tepki için Adapazarı şehir merkezinde toplanan binlerce işçi "Sakarya uyuma fabrikana sahip çık" sloganları atarak karara tepki gösterdi.

Adapazarı'nda yaklaşık 2 bin kişinin çalıştığı Tank Palet Fabrikası olarak bilinen 1. Ana Bakım Merkez Komutanlığı'nın özelleştirme kapsamına alınmasına tepkiler büyüyor.

Fabrikada yetkili Türk-İş'e bağlı Harb-İş Sendikası üyesi olan Tank Palet ve Sakarya, Kocaeli, İstanbul'da bulunan bir çok fabrikadan işçiler akşam saatlerinde Adapazarı şehir merkezindeki Gar Meydanı'nda toplandı.

Bir araya geldikleri sendika binası önünden Gar Meydanı'na yürüyen binlerce işçi, ellerinde sendika ve Türk bayraklarıyla "Sakarya uyuma fabrikan sahip çık" ve "Savunma sanayi özelleştirilemez" sloganlrı atarak karara tepki gösterdi.

Meydanda yapılan basın açıklamasına MHP Sakarya Milletvekili Levent Bülbül, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, İyi Parti Sakarya Milletvekpili Ümit Dikbayır, 3 partinin il başkanları, Türk-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Cemal Yaman, Harb-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Yaşar Yavuz ve yüzlerce işçi katıldı.

Burada konuşan Harb-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Yaşar Yavuz, bu fabrikanın çikolata fabrikası değil düşmanın korkulu rüyası olan Fırtına Obüsü'nü üreten ve milli değerleri savunan bir fabrika olduğunu belirterek, "Savunma sanayisinde, tüm birliklerimizin paleti ihtiyaçlarıbu fabrika tarafından karşılanmaktadır. Daha sonra fabrikamız geliştirilerek öncelikle M-48 tanklarımızın modernizasyonu daha sonra  M-52 modernizasyonu ve daha sonra Leopar T1 ve Leopar T2 tanklarının modernizasyonunu yapmıştır. 2002 yılında Fırtına Obüsleri imalata başlamıştır. En son 2011 yılında düşmanın korkulu rüyası Fırtına Obüsü 281 adet fırtına obüsü üretilmiş ve birliklerimize teslim edilmiştir. Sınır ötesi operasyonlarında Zeytindalı ve Fırat operasyonlarında Afrin'i fetheden PKK'nın korkulu rüyası bir araçtır. Fırtın Obüsü, şu anda fabrikamızın özelleştirilmesine vesile olan Altay Tankından çok daha üst düzey donanım sahip bir teknolojiyle donatılmıştır. Hedefi nişan alma derdi olmayan bir sistem ile 1 dakikada 1 kasabayı yok etme gücüne sahip bir araçtır. Orada bir çikolata fabrikası değiliz bunu yanlış anlayan Sakarya'daki bazı arkadaşlarımızın tepkilerini gördüm orada çikolata üretmiyoruz bu ülkenin milli değerlerinin savunuyoruz." dedi.

Buradaki işçiler Altay'ı üretmek için hazırken fabrikanın üretimi yapacak kapasitede olmayan kişilere hibe etmenin doğru olmadığını söyleyen Yavuz şöyle dedi: "Böyle bir fabrikanın apar topar böyle bir kararla özelleştirme kapsamına alınmasını biz çalışanlar olarak şiddetle kınıyoruz. İşletmesinin verilerek 2019 yılınnda özelleştirme kararına karşı olduğumuzu ifade etmek içindir. Sakaryalılar tarafından para toplanarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na hibe edilen bu arazilerin özel şahıslara verilmesine şiddetle karşı olduğumuzu ifade ediyorum. Bu basın açıklaması hibe edilen bir malın yasal olarak başka birilerine devredilemeyeceğinin haykırışıdır. 25 yıllığına şahıslara altın tepsiyle sunulması ne kadar doğrudur ben Sakaryalılara soruyorum. Bu fabrika özelleşsin mi? Bu toprakları birilerine hibe etmek ne kadar doğrudur? Biz Altay Tankı'nı üretmek adına tüm hazırlıklarımızı yapmışken hiç tecrübesi olmayan bu işten anlamayan ve alakası olmayan birilerine bu fabrikayı vermek ne kadar doğrudur. Altay Tankı bundan  7 yıl önce Koç Grubu'na verildiğinde bunun yanlış olduğunu ifade ettik, geçen 7 yılda hiç bir ilerleme olmamıştır. Altay o zaman bu işçilere, bu ustalara verilmiş olsaydı şimdi çoktan üretime geçişmişti. Üretimi neden bizlere vermiyorsunuz?"

Kalabalık, yapılan basın açıklamasının ardından dağıldı.

 

Sakarya Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 967 | E-posta

İlk Yorumu Siz Yazın
RSS Yorumlar

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.