Son Yorumlar
Geyve Parkı'nda asırlık meşe budandı
Bursa ilinde 600 yıllık çınar ağacı var bunu birçok Geyveli hemşerim g...
Yorumu Oku

ZEKİ KIRAN vefat etti
ÇOCUKLUK ARKADAŞIM,RUHU ŞAD MEKANI CENNET OLSUN.ARDINDA KALANLARA RAB ...
Yorumu Oku

Şehit Teğmen Geyve'de gözyaşlarıyla uğurlandı
Şehidimizin Ruhu Şad Mekanı Cennet Olsun.Ailesine Allahtan Sabırlar D...
Yorumu Oku

Geyveli dostlar İstanbul'da iftarda buluştu
Geyvenin fabrika kokuları
Sayın admin böyle 3-5 kişiyi ilgilendiren konular yerine ne zaman Geyv...
Yorumu Oku

Geyve Parkı'nda asırlık meşe budandı
Birçok belediye Yeşillikleri bol ve içindeki ağaçları kontrollü budam...
Yorumu Oku

 
Tank Palet'in yarısı Katar'ın olacak
Salı, 08 Ocak 2019

Cemal Yaman: Tank Palet'in yarısı Katar'ın olacak..  Türk-İş Sendikası bin kişinin çalıştığı savunma sanayi üretiminin yapıldığı Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmemesi için imza kampanyası başlattı.

Türk-İş Başkanı Cemal Yaman,"Fabrikanın yüzde 49'unun Katar Ordusu'na ait olacak, bir kısmı Ethem Sancak. Bu işi kim düşündüyse onu samimiyete davet ediyoruz" dedi.

Arifiye ilçesinde bulunan 1. Ana Bakım Merkez Komutanlığı içindeki askeri üretimin yapıldığı Tank Palet Fabrikası hakkında verilen "özelleştirme" kararının yankıları sürüyor.Son Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle alınan karara vatandaş tepki gösterirken, konuyla ilgili neredeyse her gün eylemler düzenleniyor.

Fabrikada yetkili olan Türk-İş'e bağlı Harb-İş Sendikası, son olarak Adapazarı şehir merkezinde ve sendika temsilciliğinin bulunduğu 22 farklı ilde özelleştirme kararının iptal edilmesi için imza kampanyası başlattı.Atatürk Bulvarı'nda stand kuran sendika temsilcileri vatandaşları "Askeri fabrikalara sahip çıkalım" sloganlarıyla imzaya davet etti. 1 milyon imzaya ulaşma hedefiyle başlatılan kampanya için Sakarya'da onlarca kişi imza attı.

Fabrikanın yüzde 49'unun Katar Ordusu'na teslim edileceğini belirten Türk İş Sakarya İl Temsilcisi Cemal Yaman, bu düşünceyi ortaya atanları samimiyete devet ettiklerini kaydederek şöyle dedi: "Türkiye genelinde Türk-İş'e bağlı sendikaları imza kampanyalarına iş yerlerinde devam ediyorlar. Bu imzalar 1 milyon kişi olur. Dışardan gelen ortak diye anılan insanların herhangi bir yerde tank üretmişlikleri yok, öyle bir tecrübeleri de yok. Biz bunu geliştirmek istiyoruz üretimi arttırmak istiyoruz. Bu ne demek? Bu işçi üretmiyor mu? Bunların yapmış olduğu hizmetler, orduya vermiş olduğu silahlar falan burada en canlı örneği bu işin. Burada Altay Tankı'nı yapacak, herhangi bir yerde yapmış mı bu tankı bu kişiler? Alakası yok, onun için yine bize mahkumlar. Burada işçinin hakkından ziyade, biz işçinin hakkını korumakla zaten mükellefiz. Burada önemli olan Sakaryalıların hakkını korumak. Burası bir vakıf arazisi, para toplanmış bu araziler alınmış zamanında. Onlar toprağın altında şu anda, hiç birisi hakkını helal etmez. 25  yıllık birilerine verme hakları da yok. Biz bu fabrikanın özelleştirilmesine karşıyız. Harbiş Sendikası'nın mücadelesi sonuna kadar devam edecek. Bakanımız buraya geldi geçen hafta. İşçi hakkında bir şey dedi mi? Bunların haklarını koruyacağız bir problem olmayacak ne demek? Yuvarlak bir laf. Şeker Fabrikalarında aynı laf söylendi. Türkiye Elektrik Kurumu, Telekom'da, madenlerde söylendi. Söylendi Allah söylendi. Peki öyle mi oldu? Olmadı. Onun için herkesi biz samimiyete davet ediyoruz. Ne düşünüyorlarsa bunu en kısa sürede iktidar partisinin açıklaması lazım. Bunun yüzde 49'u Katar Ordusu'na ait olacağı söyleniyor. Katar Ordusu şu ana kadar Altay Tankı falan mı üretti? Bir kısmı da Ethem Sancak yüzde 24 gibi, onun üzerinden konuşuluyor ama perdenin arkasına bakmamız lazım. Burada yüzde 24 bilmediğimiz bir kişi var, ayrıca yüzde 49 Katar Ordusu var. Ethem Sancak bunu kendi ifade ediyor. Bunu kim düşündüyse bunları samimiyete davet ediyoruz."

Harb-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Yaşar Yavuz ise fabrikanın borsa şirketlerine satılması kararının ülkeyi pimi çekilmiş bomba haline getireceğini ifade ederek, "Ordu malı ordunun olmalıdır milli olmalıdır başlıklı başlattık biz imza kampanyasını. 22 ilde şubemiz var, bu illerde imza kampanyası bizim adımıza devam ediyor. Geçen hafta başlamıştık Perşembe günü bunu bir basın açıklamasıyla sonlandıracağız. Bu mücadele burada bitmeyecek. 19 Ocak'ta da Türkiye genelinden Türk-İş ailesi olarak tüm emekçi arkadaşlarımızı Sakarya'ya taşıyacağız. Çok büyük bir kalabalıkla miting yapacağız. Bosna Caddesi, Müftülük önünden Gar Meydanı'na yürüyüş yapacağız. Buradan Cumhurbaşkanımıza taleplerimizi yeniden dile getireceğiz. Bu sevda burada bitmeyecek bu ordu sevdası, vatan sevdasıdır. Bu işçi arkadaşlarımızın özlük sevdası değildir çünkü işçilerin haklarını belirten iş kanunu vardır, orada zaten özlük haklarımız saklı. Bunu birilerinin korumasına ihyiyaç yok. Bizim buradaki tek davamız ordunun malı milli olmalı, yerli olmalıdır. Bize yarın savaşta iletişim, enerji ve savunma lazıdır. Bunu özel bir şirkete, kamuya açık borsa şirketlerine vermemizle ilerde ülkenin pimi çekilmiş bomba haline geleceğini düşündüğümüzden biz bu yolda yılmadan yorulmadan devam edeceğiz." diye konuştu.

Türk İş'in özelleştirmeye tepki için 19 Ocak Cumartesi günü Adapazarı Demokrasi Meydanı'nda çevre illerdeki binlerce sendika üyesinin de katılımıyla miting yapacağıa öğrenildi.

 

Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 604 | E-posta

Yorumlar (1)
RSS Yorumlar
1. 08-01-2019 13:10
sendika
sendika senin görevin işçi hakkı savunmak askari üçretli için niye hiç sesiniz çıkmıyor sizin amacınız bağcıyı dövmek
Yazar geyveli (Misafir)

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:



Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.