Son Yorumlar
Geyve'de o mahallede muhtar değişti
misafir@hotmsil.com
Sutalan dogancil muhtarlati ve nucesi geyve de oturuyor garibana gelin...
Yorumu Oku

Traktör kanala uçtu: 1 ölü
İzah
Bu traktörlerde neden U demiri kullanılmaz...
Yorumu Oku

Traktörün altında kalan minik Mesut yaşamını yitirdi
cenabuallah rahmet eylesin ailesine sabırlar versin inşaallah.
Yorumu Oku

Geyve'de seçimlere bir de bu açıdan bakın
eee
hdp oyları kime gitti
Yorumu Oku

Geyve'de seçimlere bir de bu açıdan bakın
mmm
eee yani. Hayırlı uğurlu olsun.. :) :grin
Yorumu Oku

 
Kendi tavuk ve yumurtanı kendin yetiştir
Salı, 09 Nisan 2019

Krizde önemli ek gelir.. Kendi tavuk ve yumurtanı kendin yetiştir, üretime katkın olsun.. Köy tavukçuluğu konusunda besicilik yapmak günümüz koşullarında ek gelir olmaya aday görülüyor.

Veteriner Mustafa Yıldız günümüz koşullarında ek gelir olabilecek önemli bir konuya el attı.

Veteriner Yıldız’ın ek gelir ile ilgili paylaşımı şu şekilde;

Aylık gelirim yetmiyor, ailemi geçindirmeye zorlanıyorum, diyenler için organik köy yumurtası, köy tavuğu üretmek bir çıkış kapısı olabilir.

Yetiştirmek için uygun arazisi, yada yaşadığı yer uygun olan herkesin rahatlıkla hobi tarzında üretim yapacağı bir uğraştır.

Elinizde 200-500 baş yumurta tavuğu varsa elde edeceğiniz günlük yumurta, ya da köy tavuğu ile ciddi bir ek gelir elde etmeniz kaçınılmazdır.

Satış yapılan yere göre köy yumurtası 0.70 Kuruş ile Bir liraya kadar adet başına satılabilmektedir.Üreticinin ,tarlasından elde etmiş olduğu buğday,mısırı v.b.mahsulü değerlendirebildiği gibi,yumurta yada köy tavuğu satışlarından ,elde ettiği gelirle çok ciddi kendi çapında yatırımlarda yapabilir.Kendi ihtiyacı olan ev ,arsa ,arazi ne ihtiyacı varsa rahatlıkla temin edebilir.

Köy tavukçuluğun ,üretimin de zorlukları vardır.Bir araba sürebilmek için bir ay boyunca profesyonel bir kursa gitmek zorundasınız.Tavukçuluk içinde ,benzer bir kursa katılmanız son derece önemli bir konudur.Ülkemiz yabani kuşların göç yolları üzerinde bulunmaktadır.

Göç esnasında ülkemizde dinlenmek ,su ,gıda gibi ihtiyaçlarını gidermek için uğrayan yabani kuşlar birçok hastalığı maalesef kanatlı hayvanlarımıza bulaştırıp gitmektedirler.Bu da çok ciddi kanatlı havyan kayıplarına yol açmaktadır.Üreticilerimizin katılacağı bu kurslarda tavukçulukta biyo güvenlik önlemlerden,aşılamalara kadar,kanatlı besleme yöntemlerinden,genel anlamda hastalıklar hakkında bilgilendirilecekler.Bu kursları,tarım bakanlığı,halk eğitim kursları,yada veteriner hekimler odaları rahatlıkla düzenleyebilirler.Bu yolla ilerde karşılanacak istenmeyen durumları minimize edebilirsiniz.

Köy tavukçuluğuyla, hem aile bütçenize hem de ülke ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz.

 

Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 620 | E-posta

İlk Yorumu Siz Yazın
RSS Yorumlar

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.