Son Yorumlar
SON DAKİKA! Abdullah Güney'in acısı
Başsağlığı
Değerli Dostum Ata güneyin ablasının vefatından dolayı kedisine ailesi...
Yorumu Oku

Geyve Belediyesi hacizli banka hesaplarından dolayı onay aldı
Belediyenin borcunu yazında vatandaş öğrensin. cesaretli beyler.
Yorumu Oku

Geyve Belediyesi hacizli banka hesaplarından dolayı onay aldı
belediye şaha kalkacaktı
herşeyi boş verin murat başkan ilk geldiğinde dedi ki geyve belediyesi...
Yorumu Oku

Geyve Belediyesi hacizli banka hesaplarından dolayı onay aldı
ZORUNA MI GİTTİ
:zzz
Yorumu Oku

Geyve Belediyesi hacizli banka hesaplarından dolayı onay aldı
İsim ne isim kara şeffaf
adma şeffaf belediyecilik diye basmış yorumu.o kadar şeffaf olmak niye...
Yorumu Oku

 
Geyveli esnafları duygulandıran Suriyeli
Çarşamba, 03 Temmuz 2019

Geyveli esnafları duygulandıran Suriyeli.. Suriye'nin Azez şehrinde bir tatlıcı, açılan desliği ziyaret etmek için bölgeye giden Sakarya'nın Geyve ilçesinden bir grup esnafın Türk olduğunu anlayınca kendilerinden yedikleri tatlının parasını almak istememesine dair görüntüler, sosyal medyada ilgi gördü. 

SOSYAL MEDYA

Azez'deki Uluslararası Şam Üniversitesinde geçen yıl bir dersliğin açılmasını topladıkları yardımlarla sağlayan Geyve ilçesindeki bir grup esnaf, bölgeyi ziyaret ettikten sonra çadır kentleri de dolaştı, çarşıda alışveriş yaptı. Bir dükkanda tatlı yiyen grup yedikleri yiyeceklerin parasını ödemek istedi. Tercümanları aracılığıyla müşterilerinin Türk olduğunu öğrenen dükkan sahibi, gruptan para almak istemedi. Müşterilerinin ısrarına rağmen para almamak için direnen Azezli tatlıcının o anlarını gruptaki bir kişi kayda alıp sosyal medyada paylaştı. Görüntüler, sosyal medyada ilgi çekti. Ziyaretlerini tamamlayıp Geyve'ye dönen esnaf, duygulandıran anları anlattı.

EĞİTİM ALIYORLAR

Esnaf Selçuk Sümer Özel, yaptığı açıklamada, Geyve ilçesindeki arkadaşlarıyla para toplayarak Uluslararası Şam Üniversitesinde bir dersliğin yapımını tamamladıklarını ve faaliyete geçtiğini söyledi. Geyve'nin ismini verdikleri dersliği ziyaret ettiklerini belirten Özel, şunları belirtti: "Orada kız öğrenciler ilahiyat branşı üzerine eğitim alıyorlar. Bizim Suriye'ye gitme sebebimiz buydu. Kampları ziyaret ettik, oradaki yaşantıyı gördük, daha sonra da Azez Çarşısı'na gittik. 'Burada ticaret nasıl, insanların durumu nasıl?' diye görelim istedik. Orada alışveriş yaparken tatlıcı kardeşimize rastladık, kendisinden tatlı aldık. Ücretini verdiğimiz zaman bizden parayı almadı. Biz de neden almadığını merak ettik. Tercüman 'Siz Türk olduğunuz için, Türklere karşı olan sevgisi dolayısıyla para almak istemiyor.' dedi. Orada para vermek için bayağı uğraştık, arkadaşı zorla ikna ettik. Sonra ziyaretimizi tamamladık."

İNSANİ YAŞAM STANDARDI

Sosyal medyada paylaşılan bazı haberler üzerinden yüzlercesinin üretildiğini vurgulayan Özel, şunları ifade etti: "Büyük bir topluluk burada töhmet altında bırakılıyor. Buradaki kardeşlerimizin hakikaten hiçbir şeyleri yok. Azez'de binlerce dönüm arazi üzerine çadır denmeyecek naylonlarla üzerlerini kapatıp çamurun içinde elektrik, su yok hiçbir insani yaşam standardı olmadan hayat sürmeye çalışıyorlar. Burada bize düşen bu arkadaşlara sahip çıkmak, kardeşlerimiz bunlar bizim, ilk önce bunu anlamalıyız. Bu bize nasip oluyor."

BİZ YOKSAK ONLAR YOK


Esnaftan Erdal Gökbayrak da  Özel ve arkadaşlarıyla Azez'i ziyarete gittiğini ve burada gördüğü manzaraların kendisini çok etkilediğini anlattı. Türkiye'de yaşadığı bir olayın da tesiri altında kaldığını ifade eden Gökbayrak, "İş yerime Suriyeli bir arkadaş geldi. Ona Suriye'ye gittiğimi söylediğimde, 'Suriye'de siz varsanız biz varız, siz yoksanız biz de yokuz.' dedi. Bir ülkenin vatandaşının bize böyle bir şey söylemesi olağanüstüydü. Biz varsak onlar var, biz yoksak onlar yok." değerlendirmesinde bulundu. (SakaryaHalk.com)

 

Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 1779 | E-posta

İlk Yorumu Siz Yazın
RSS Yorumlar

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.