Son Yorumlar
Köprübaşı'nda yol sorunu
TEMENNİ VE İSTEK
Öncelikle sıkıntımızı görüp dile getiren geyve.com haber sitesi çalışa...
Yorumu Oku

Köprübaşı'nda yol sorunu
Öncelikle bizimyaşamış olduğumuz sıkıntılarımızı dile getiren Geyve.co...
Yorumu Oku

Köprübaşı'nda yol sorunu
Yol çalışması
Ben de bu köyde ikamet ediyorum. Nice emekle yapılmış bir yol saski ta...
Yorumu Oku

Köprübaşı'nda yol sorunu
Yol çalışması
Köprübaşı köyünde ikamet eden biri olarak şaşkınım. Bu yol sadece Aile...
Yorumu Oku

Köprübaşı'nda yol sorunu
[EMAIL]null[/EMAIL] hep öyle olmadı mı yapıcaz diyip gidiyorlar. Umarı...
Yorumu Oku

 
Türkiye, Geyveli Tuğgeneral Aziz Adalı'yı konuşuyor
Pazartesi, 05 Ağustos 2019

Türkiye,Tuğgeneralliğe terfi edilen Geyveli Hava Pilot Albay Aziz Adalı'yı konuşuyor.. Orduya döndü Tuğgeneral oldu.. Ulusal gazeteler Tuğgeneralliğe terfi edilen Geyveli Hava Pilot Albay Aziz Adalı'yı yazdı.

Türkiye, geçtiğimiz hafta açıklanan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları neticesinde Türk Hava Kuvvetleri'nde Tuğgeneral'liğe terfi edilen Geyveli Hava Pilot Albay Aziz Adalı'yı konuşuyor.

THY’de 12 yıl kaptan pilotu olarak görev yaparken TSK’ya gönüllü dönen Geyveli Hava Pilot Albay Aziz Adalı ülke gündeminde.

VEFALI KOMUTAN; AZİZ ADALI

Yüksek Askeri Şura birçok ilke sahne oldu. Hava Kuvvetleri’nde FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yuvaya dönen 3 pilot tuğgeneralliğe terfi ettiriildi. Bu pilotlar arasında, THY’de 12 yıl A340/330 filosunun sorumlu mesul kaptan pilotu olarak görev yaparken TSK’ya gönüllü dönen Geyveli Hava Pilot Albay Aziz Adalı dikkat çekti.

GÖNÜLLÜ OLARAK DÖNEN TEK PİLOT

Hafta içi gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şûra ilklere sahne oldu. 25 yıl aradan sonra ilk kez sınıftan bir tuğgeneral tümgeneralliğe terfi ettirildi. Tümgeneralliğe terfi eden Tuğgeneral Ahmet Kurumahmut, görev hayatı sahada geçmiş ve 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından Çankırı’da görevli olmasına karşın 4 yıldır Silopi’de etkin görev yapan bir komutan olarak öne çıktı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda da 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası yuvaya dönen 3 pilot tuğgeneralliğe terfi aldı. Bu pilotlar arasında, Türk Hava Yolları’nda A340/330 filosunun sorumlu mesul kaptan pilotu olarak görev yaparken gönüllü olarak dönen tek pilot olan Hava Pilot Albay Aziz Adalı dikkat çekti.

PİLOTLUĞU BIRAKIP YUVAYA DÖNMÜŞTÜ
Hava Kuvvetleri Komutanlığında tuğgeneralliğe terfi eden 6 albaydan 3’ünü hava pilot albaylar oluşturdu. Her üç pilot albay da 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından pilot ihtiyacının giderilmesi için yapılan davet üzerine Hava Kuvvetleri’ne geri dönmüşlerdi. Özel havayolu şirketlerini bırakarak yıllar sonra üniformalarını tekrar giyen hava pilot albaylar Aziz Adalı, Gökhan Ergün ve Gürel Erusta tuğgeneralliğe terfi ettirildi. Bu isimlerden Albay Aziz Adalı, 12 yıl görev yaptığı Türk Hava Yolları’nda Airbus 340/330 filosundan commander (sorumlu mesul kaptan pilot) statüsünde gönüllü olarak Hava Kuvvetleri’ne dönen tek pilot olarak öne çıkıyor. FETÖ’nün pilotlar üzerindeki baskılarının arttığı dönemde 2002 yılında avcı bombardıman uçaklarıyla uçan ve binbaşılığa terfi beklerken, sağlık sebebi ile emekli olmayı tercih eden Albay Aziz Adalı, Airaalfa, Onur Air ve Atlasjet Havayollarında görev yaptıktan sonra 2004 yılında Türk Hava Yolları’nda göreve başladı.

TYH’NİN GÖZ BEBEĞİYDİ

THY’de, Airbus 319, 320, 321, 330 ve 340’larda sorumlu mesul kaptan pilot olarak görev alan Adalı, askeri ve sivil 15 bin uçuş saatiyle Türk Hava Kuvvetleri’nin gözde eğitici pilotları arasında. 9 buçuk yıl kaptan pilotluk yaptıktan sonra yuvaya dönen Albay Adalı, Hava Harp Okulu’na değerlendirme ve denetleme başkanı olarak atandı ve burada 2 yıl T-41D pervaneli eğitim uçağında öğretmen pilot olarak görev yaptı. Bu süre boyunca Hava Harp Okulu’na öğrenci alımlarında aktif öğretmenlik ve kontrol pilotluğu yapan Adalı, İspanya’da aldığı eğitimin ardından A400M uçaklarıyla da uçmaya devam etti. Albay Adalı halen, Kayseri 12’nci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı’nda değerlendirme ve denetleme başkanı olarak görev yapıyor.

AZİZ ADALI KİMDİR?

1969 yılında Geyve'de doğan Tuğgeneral Aziz Adalı, 1980 yılında Geyve Atatürk İlkokulu'ndan mezun oldu. 1986'da Geyve Lisesi'nden mezun olan Aziz Adalı, o yıl girdiği Hava Harp Okulu sınavlarını kazanarak Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katıldı.
2002 yılında binbaşı rütbesini beklerken, sağlık nedenlerinden dolayı zorunlu olarak emekli olmayı tercih eden Aziz Adalı; Airaalfa, Onur Air ve Atlasjet Havayollarında görev yaptı.
2004 yılında Türk Hava Yolları’nda göreve başlayan Aziz Adalı,
2016'da 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası Türk Hava Kuvvetleri'ne gönüllü pilot albay olarak geri döndü
Kayseri 12’nci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı’nda değerlendirme ve denetleme başkanı olarak görev yapan Aziz Adalı
2019 YAŞ kararları sonrası 50 yaşında Tuğgeneralliğe terfi edildi.

 

Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 2083 | E-posta

İlk Yorumu Siz Yazın
RSS Yorumlar

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.