Son Yorumlar
Geyve Belediyesi hacizli banka hesaplarından dolayı onay aldı
belediye şaha kalkacaktı
herşeyi boş verin murat başkan ilk geldiğinde dedi ki geyve belediyesi...
Yorumu Oku

Geyve Belediyesi hacizli banka hesaplarından dolayı onay aldı
ZORUNA MI GİTTİ
:zzz
Yorumu Oku

Geyve Belediyesi hacizli banka hesaplarından dolayı onay aldı
İsim ne isim kara şeffaf
adma şeffaf belediyecilik diye basmış yorumu.o kadar şeffaf olmak niye...
Yorumu Oku

Geyve Belediyesi hacizli banka hesaplarından dolayı onay aldı
ŞEFFAF BELEDİYECİLİK
ŞEFFAF BELEDİYECİLİK İSTİYORUZ AÇIKLAYIN BİZE DOĞRULARI GERÇEKLERİ. G...
Yorumu Oku

Mustafa Hamdullah Ergin'i kaybettik
Taziye mesajı
Allah rahmet eylesin, ailesine ve sevenlerine sabır versin, mekanı cen...
Yorumu Oku

 
Geyve tarihine ışık tutacak fotoğraflar
Salı, 17 Eylül 2019

Geyve tarihine ışık tutacak fotoğraflar.. İLK KEZ GÖRECEKSİNİZ! (Geyve.com / ÖZEL HABER) Bugün ayakta olmayan ilçe merkezindeki tarihi İngiliz Köprüsü'nün en net fotoğrafı.. II Abdülhamid Koleksiyonu'nda Geyve fotoğrafları... Daha önce hiç görmediğiniz Geyve fotoğrafları gün ışığına çıktı.

II. Abdulhamid'in isteği ile fotoğrafçı Constantin Joseph Fettel tarafından 1890 yılında çekilen çok özel Geyve Köprü fotoğrafları...

Sanata ve bilime büyük önem veren Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli padişahlarından II. Abdulhamid'in Fotoğraf Koleksiyonu'nda Geyve tarihine ışık tutacak çok önemli fotoğraflar ilk kez Geyve.com farkıyla günışığına çıkıyor..

İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi arşivinde bulunan; Osmanlı fotoğrafçısı Constantin Joseph Fettel tarafından 1890 yılında Geyve'de çekilen fotoğraflar geçmişe ışık tutuyor.

Başta Alifuatpaşa'daki II.Bayezıd Köprüsü olmak üzere, Kıncılar Deresi üzerindeki demiryolu köprüsü, Taraklı Aksu Köprüsü, Geyve ilçe merkezinde Karaçay Deresi üzerindeki günümüze ulaşmayan ancak rivayetlerde çokça konuşulan tarihi İngiliz (Roma) Köprüsü'nün fotoğraflarını ilk kez göreceksiniz.

II. Abdulhamid'in isteği ile Geyve'deki köprüleri çeken Osmanlı fotoğrafçısı Constantin Joseph Fettel'in İstanbul Pera'da 1888-1892 yılları arasında faaliyet gösteren bir fotoğraf atölyesi bulunmaktaydı.

Geyve Kasabası ittisalinde vaki Karasu Köprüsü / 1890 C. J. Fettel.

Geyve kurbunda ve Sakarya Nehri üstünde cennetmekan Sutan Bayezid Hân-ı Sânî hazretlerinin inşa-kerdesi olan kargir köprü /1890, C. J. Fettel.

Sakarya Nehri üzerindeki II.Bayezıd Köprüsü'nün Geyve tarafından görünüşü / 1890, C. J. Fettel.

Geyve ve Sakarya Boğazı beyninde vaki Kıncılar Deresi Köprüsü / 1890, C. J. Fettel.

Sapanca'dan ileride ve Geyve Taraklı Kasabası yakınında cari Aksu köprüsü / 1890, C. J. Fettel.

II. ABDULHAMİD'İN FOTOĞRAF KOLEKSİYONU

Sultan Abdülhamid Han, fotoğrafın icadına büyük önem vermiş ve bu alandaki gelişmelerle yakından ilgilenmişti. Devrini aşan bir şahsiyet olan Abdülhamid, üç kıtaya uzanan Osmanlı İmparatorluğu ve tüm dünya coğrafyaları için belge niteliği taşıyan, dünyanın en büyük fotoğraf arşivine sahipti. Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde dış dünyayla siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkilerini, Sultan II. Abdülhamid’in fotoğraf koleksiyonu üzerinden yansıtan "Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu" gün yüzüne çıkıyor.

Sultan II. Abdülhamid, dönemin koşulları nedeniyle Yıldız Sarayı'ndan pek çıkmamasına rağmen dünyayı yakından takip eder, bilimsel ve teknolojik gelişmelere büyük ilgi gösterirdi. Osmanlı İmparatorluğu'nun en zor zamanlarında tahtta kalan Abdülhamid'in ilgi alanlarından biri ise, fotoğrafa olan merakıydı.

ABDÜLHAMİD'İN EN BÜYÜK İLGİ ALANLARINDAN BİRİ

Her şeyden haberdar olmak isteyen Sultan Abdülhamid, bir kısmını ordu bünyesindeki subaylar arasından yetiştirdiği fotoğrafçıları aracılığıyla, hem Osmanlı İmparatorluğu'nda, hem de dünyanın farklı coğrafyalarında olup bitenleri izlemişti.

"Yıldız Albümleri" ya da "Abdülhamid Albümleri" olarak bilinen ve dünyanın en büyük fotoğraf arşivi olarak kabul edilen 35 bin parçalık albümler, Abdülhamid'in bu ilgisi ve merakının ürünü. Bu değerli koleksiyon, başta İstanbul olmak üzere, tüm Osmanlı coğrafyası ve dünya ülkeleri için bir belge niteliği taşıyor.

'ASKERİYEDEN FOTOĞRAFÇI YETİŞMESİNİ SAĞLIYOR'

Sultan Abdülhamid, fotoğrafı dünyayı takip etmenin bir aracı olarak da kullanıyor. Prof. Dr. Melek Özyetgin, sultanın fotoğrafları toplamada değişik yöntemler kullandığını söylüyor:

"Amerikan yerli kabilelerinin şeflerini fotoğrafları bile var. Bir kısmını çektirtiyor, bazen heyet gönderiyor fotoğraflatmak için. Askeriyeden fotoğrafçı yetişmesini bile sağlıyor. Sultanın bu ilgisini bilen ünlü fotoğrafçılar da ona albümler yapıp gönderiyorlar. Albümlerin evrensel değeri var. Ayrıca Sultan Abdülhamid fotoğrafları kamu diplomasisinin etkin bir aracı olara kullanmış. Ülkesinin modernleşen yüzünü göstermek, Batı'ya 'Biz de böyleyiz, sizin gibiyiz' mesajı vermek adına 51 ciltten oluşan yaklaşık 1819 fotoğrafı var. Bunlardan hediye albümleri hazırlatıyor. Okulları, hastaneleri, mimari yapıları, insan portelerini, manzara fotoğraflarını 1893 yılında İngiltere ve Amerika'ya gönderiyor. Üstelik halkın ilgi ve beğenisine sunması açısından bunları hanedan ailesi yerine doğrudan kütüphanelere gönderiyor."


ATATÜRK'ÜN EMRİYLE KORUMA ALTINA ALINDI


Koleksiyon Atatürk'ün emriyle 1925'te Yıldız Sarayı'ndan İstanbul Üniversitesi'ne nakledildi. Halen İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi'nde muhafaza edilen "Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu", aynı zamanda UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından 2019'un "Dünya Belleği Mirası Listesi"ne Türkiye'nin 2 adayından biri. Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi, 2017 yılında "Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Dünyaya Bakmak" projesini başlattı. Proje kapsamında koleksiyon, Fransa ve Almanya'nın ardından 10-12 Nisan 2018 arasında İngiltere'de sergilendi.

Geyve.com / ÖZEL HABER

 

Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 2137 | E-posta

İlk Yorumu Siz Yazın
RSS Yorumlar

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.