Son Yorumlar
Acı kaybımız: Erdinç Tuna vefat etti
Mekanı cennet olsun. Gerçekten acı bir kayıp.
Yorumu Oku

CHP Geyve'de kongre günü belli oldu
.....
chp emekli moruklar partisidir.
Yorumu Oku

Raif Alev vefat etti
ÜZGÜNÜZ
RAİF BAŞKANIN ANİ ÖLÜMÜ GEYVE'Yİ SARSTI.SİYASİ HİZMETLERİNİN UNUTULMAY...
Yorumu Oku

Raif Alev vefat etti
GEYVENİN GÜZEL SİMALARINDAN BİRİYDİ. EVLATLARI VE ALİ AĞABEYİME BAŞ SA...
Yorumu Oku

Erol Ataoğlu vefat etti
MEKANIN CENNET OLSUN EROL AĞABEYİM. KAYIBIN ACI OLDU. ATAOĞLU AİLESİNE...
Yorumu Oku

 
Aramızdan ayrılalı tam 7 yıl oldu
Çarşamba, 02 Ekim 2019

Aramızdan ayrılalı tam 7 yıl oldu.. Ölümünün 7. yılında rahmetle anıyoruz! Aramızdan ayrılalı tam 7 yıl oldu...Geyveli şair Fahri Ersavaş'ı ölümünün 7. yılında rahmetle anıyoruz..

Aramızdan ayrılalı tam 7 yıl oldu... Türk edebiyatına sayısız eserler kazandıran sitemiz gönül dostu, Geyveli şair Fahri Ersavaş'ın ölümünün 7. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.

2 Ekim 2012 günü, 92 yaşında hayata gözlerini yuman Geyveli eğitimci, yazar, şair Fahri Ersavaş'ın ebediyete intikalinin 7. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.

Mekanın cennet olsun büyük şair!

GEYVE.COM

Fahri Ersavaş kimdir?
1920 yılında Geyve'de doğdu. 1934’te Kâzımpaşa İlkokulu’nu, 1942’de de parasız yatılı olarak girdiği Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi’ni bitirdi. Yüksek öğrenimini Ankara Erkek Meslek Öğretmen Okulu’nda yapıp, 1946 yılında mezun oldu. 1954 yılında Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’nun bitirme sınavlarına dışarıdan girip diploma aldı. Edremit, Uşak ve Haydarpaşa Endüstri Meslek liselerinde 32 yıl öğretmenlik yaptı. 1977 yılında kendi isteği ile emekli oldu. Ayrıca İstanbul Sultanahmet ve Marmara Akşam Tekniker Okulları ile Kasımpaşa Denizcilik Lisesi’nde “Mekanik” dersleri okuttu. 1979-1980 yılları arasında İstanbul Aydınlar Ocağı’nda 1,5 yıl idare müdürlüğü yaptı. 1983’de girdiği Carlo Erba İlaç Fabrikası’nda 1994 yılının sonuna kadar çalıştı.

Şiir yazmaya ortaokul sıralarında başladı. Bursa Halkevi’nin 1939’da Atatürk’ün ölümünün birinci, 1940’da Halkevleri’nin kuruluşunun onuncu yıldönümü münasebetiyle açtığı, liselerarası şiir yarışmalarında iki birincilik ödülü kazandı. İlk şiiri 1940 yılına Yeni Mecmua’da çıktı. 1941’de Abidin Mümtaz Kısakürek ve Ziya İlhan Zaimoğlu’nun birlikte çıkardıkları, sanat ve edebiyat gazetesi olan Dikmen’in açtığı şiir yarışmasında da üçüncü oldu. Şiirleri Yeni Mecmua’dan sonra sırayla: Yedi Gün, Yarım Ay, İstanbul, Dikmen, Varlık, Bayrak, Kaynak, Kalem, Dokuz Eylül, Yeşilay, Doğu, Her Hafta, Millet, Yeşil Ada, Orkun, Aras, Oğuz, Türkeli, Türk Sanatı, Toprak, Ötüken, Milli Işık, Uyanış ve Teknik Öğretim dergilerinde yayımlandı. 1961-62 yılları arasında Yeni Körfez gazetesinde baş yazar, Yeni İstanbul gazetesinin Kitaplar ve Dergiler sütununda da üç yıl kitap kritikleri ve tanıtma yazıları yazdı. Hayat zorlukları yüzünden şiire uzunca bir ara veren şair, 1985 yılından beri Yeni Defne ve Aktüel size dergilerinde yazmaktadır. Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) üyesi olan Fahri Ersavaş’ın en önemli eserlerinden birisi de Tanzimattan Bugüne Hamasi Türk Şiiri Antolojisi’dir.

FAHRİ ERSAVAŞ İLE İLGİLİ SİTEMİZDE YAYINLANAN HABERLER

Fahri Ersavaş'ın Yeni Kitabı Çıktı!

Geyveliler Şair Fahri Ersavaş'ı Ziyaret Etti

Bunu Biliyor muydunuz?

Fahri Ersavaş'a 'Geçmiş Olsun' Ziyareti

 

Fahri Ersavaş rahatsızlık geçirdi

Geyveli şair Fahri Ersavaş'ı kaybettik!

 

Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 425 | E-posta

İlk Yorumu Siz Yazın
RSS Yorumlar

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.