Son Yorumlar
Köprübaşı'nda yol sorunu
TEMENNİ VE İSTEK
Öncelikle sıkıntımızı görüp dile getiren geyve.com haber sitesi çalışa...
Yorumu Oku

Köprübaşı'nda yol sorunu
Öncelikle bizimyaşamış olduğumuz sıkıntılarımızı dile getiren Geyve.co...
Yorumu Oku

Köprübaşı'nda yol sorunu
Yol çalışması
Ben de bu köyde ikamet ediyorum. Nice emekle yapılmış bir yol saski ta...
Yorumu Oku

Köprübaşı'nda yol sorunu
Yol çalışması
Köprübaşı köyünde ikamet eden biri olarak şaşkınım. Bu yol sadece Aile...
Yorumu Oku

Köprübaşı'nda yol sorunu
[EMAIL]null[/EMAIL] hep öyle olmadı mı yapıcaz diyip gidiyorlar. Umarı...
Yorumu Oku

 
Geyve Karaçam'da keçilerle "terapi"
Cuma, 04 Ekim 2019

Geyve Karaçam'da down sendromlu Yasin'e keçilerle "terapi".. Hayvanlara karşı ilgisi ailesi tarafından fark edilen 12 yaşındaki down sendromlu Yasin Soyalp, dedesinin kendisi için Geyve Karaçam'da aldığı keçilerle vakit geçiriyor Yasin, isim verdiği keçileri besliyor, kucağına alarak seviyor ve onları taklit etmekten hoşlanıyor.

Özel eğitim öğrencisi Yasin Soyalp'in dedesi, hayvan sevgisinin çocukların öz güvenlerinin artması ile sosyal beceri ve empati yeteneklerinin gelişmesine katkı sağladığı düşüncesiyle iki keçi satın aldı. Fırsat buldukça ailesi tarafından Geyve'nin Karaçam Mahallesi'ndeki çiftliğe getirilen Yasin, zamanla sayıları 20'ye ulaşan keçilerle vakit geçiriyor. Yasin, isim verdiği keçileri besliyor, kucağına alarak seviyor ve onları taklit etmekten hoşlanıyor.

"Enerjisini atmanın en güzel yolu hayvanlarla ilgilenmesi oldu"


Baba Mehmet Soyalp,oğlunun hayvanlara olan ilgisini dışarı çıktıklarında hayvanlardan kaçmak yerine onlara yaklaşmasıyla fark ettiklerini söyledi. Bunun üzerine köyde yeri olan dedesinin Yasin için iki keçi aldığını aktaran Soyalp, "2 keçiyle başladık, şimdi sayıları 20 oldu." dedi.

Soyalp, keçiler çoğaldıkça Yasin'in onları daha çok sevdiğini, kucağına aldığını, süt içirdiğini ve isim verdiğini dile getirerek "İsim verince daha cana yakın oldular. Dolayısıyla fırsat buldukça buraya geliyoruz, keçileri seviyoruz. Yasin'e de bu terapi gibi geliyor." diye konuştu.

Bu durumun oğlunun hayatına dokunduğunu anlatan Soyalp, "Yasin çok hareketli, evde sürekli aktivite isteyen bir çocuk. Tabii enerji dolu olduğu için bunu atmanın da en güzel yolunun hayvanlara ilgilenmesi olduğunu düşündük. Buraya geldikçe Yasin keçilerle bahçede dolaşarak, onlarla ilgilenerek daha sakin bir çocuk olmaya başladı. Bu da bizi sevindirdi. Bu çocuklar sevgi dolu ama Yasin hayvanlarla iletişiminden sonra daha bir sevgi dolu olmaya başladı." ifadelerini kullandı.

"Hayvanları çok seviyor"

Anne Neslihan Soyalp da oğlunun eğitime açık ve sevgi dolu bir çocuk olduğunu söyledi.

Yasin'in hayvanlara ilgi duyduğunu fark ettiklerini aktaran Soyalp, "Hayvanları çok seviyor. Bizim için en iyisinin köpek ve keçi olduğunu düşündük. Keçilerle ilgilenmekten çok hoşlanıyor, enerjisini alıyor. Alışveriş merkezinde elektronik şeylerle oynamaktansa doğal ortamda hayvanlarla birebir temas etmesinin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum." dedi.

Soyalp, Yasin'in keçilerle ilgilenmesinin ardından empati duygusunun geliştiğine işaret ederek "Arkadaşlarına olan merhameti ve ilgisi fazlalaştı. Arkadaşlarının tekerlekli sandalyesini sürmeye, onlara yardımcı olmaya başladı. Hiperaktivitesi azaldı." diye konuştu.

Yasin'in konuşmasıyla ilgili problemler yaşadıklarını vurgulayan Soyalp, şunları kaydetti:

"Yasin hayvanlarla ilgilendikten sonra konuşmasında ilerleme kaydettik, bu da eğitime katkı sağladı. Keşke bütün çocukların imkanı olsa ve hayvanlarla iç içe olsalar. Bir nevi terapi gibi düşünmek lazım. Müthiş ilerlemeler kaydediyoruz. Çok zorluklar yaşıyorsunuz ama Yaradan'ın hediyesi gibi düşünmeniz gerekiyor. Onunla yaşamayı öğrenmeniz gerekiyor. Çaba gösterin, hiçbir şekilde boş bırakmayın. Engelli olması demek onun sevgisiz olması anlamına gelmiyor. Normal çocuk nasıl sevgi, ilgi istiyorsa o da istiyor. Aslında Yasin'in normal çocuktan hiçbir farkı yok bana göre. Sadece biraz daha çaba göstermek gerekiyor." (Medyabar.com)

 

Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 762 | E-posta

İlk Yorumu Siz Yazın
RSS Yorumlar

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.