Son Yorumlar
Abdullah Karataş hayatını kaybetti
Baş sağlığı ve sabır dilerim. Vecihi
Yorumu Oku

Uzun ailesinin anne acısı
Baş sağlığı ve sabır dilerim. Vecihi
Yorumu Oku

Yusuf Baran'ın evlat acısı
Merhumeye Allah'tan rahmet, kederli Yusuf Baran ailesine ve yakınların...
Yorumu Oku

İl Orman Müdürü Geyve'deydi
İzah
Bölge müdürünün eli cebinde.. Yorum size ait...??
Yorumu Oku

Pamukova'da tarihi gece
EKMEKÇİ
GEYVELİ İDARECİLERİN SİYASİLERİN BUNU YAPMAYA AKILLARI ERMİYOR HER HAL...
Yorumu Oku

 
Gökhan Günaydın'dan "Ispanak" açıklaması
Pazartesi, 04 Kasım 2019

Geyvelilerin yakından tanıdığı siyasetçi, ziraat mühendisi, avukat Gökhan Günaydın'dan ıspanak açıklaması. CHP eski Genel Başkan Yardımcılarından, Ankara eski milletvekili Gökhan Günaydın, Marmara Bölgesi'nde vuku bulan "Ispanak Zehirlenmesi"yle ilgili açıklamada bulundu.

Günaydın'ın açıklaması şöyle;

Türkiye 4 Kasım tarihine ıspanak zehirlenmeleriyle uyandı. Önce istanbul, ardından Tekirdağ ve Trakya/Marmara bölgesinde bulunan bazı illerde peşkeşe zehirlenme vakaları yaşandı.
Aynı gün, Tarım İl Müdürlükleri'nden peş peşe açıklamalar geldi: Buna göre, ıspanağın içinde bir yabancı ot olan güzel avrat otu saptanmış, bunun da zehirlenme vakalarına kaynaklık ettiği tespit edilmişti!
Çeşitli il müdürlüklerinden gelen paralel açıklamalara, merkezi otoritenin, yani Tarım Bakanlığı'nın yön verdiğini tahmin etmek zor değil. Böylece Bakanlık, "kar hırsıyla" ıspanakla beraber yabancı otu da toplayan ve satan üreticiyi suçlu ilan etmiş, ülkemizin yakıcı gıda güvenliği (Food Safety) sorunu da gizlemiş olacaktı.
Ancak dikkati uzmanlar, şu iki sorunun yanıtının açıklama(lar) içinde olmadığını fark ettiler;
1-Bugüne kadar güzel avrat otuyla ıspanağı beraber toplayıp satmayan, buna bağlı olarak ta bir sağlık sorununa neden olmayan üreticinin, bugün buna tevessül ettiğine ilişkin ikna edici kanıt nedir?
2-Laboratuvarda pestisit (zirai mücadele ilacı) kalıntı analizinin iki tam gün süre içinde gerçekleştirilebileceği değerlendirildiğinde, zehirlenmelerin zirai mücadele ilacı kalıntısından kaynaklanmadığını nasıl anladınız?
Özellikle ikinci soru için vereceğimiz ilave bilgi, durumu daha da anlaşılır kılacaktır: Ülkemizde, ıspanak için ruhsatlı hiçbir insektisit (böcek ilacı) bulunmamaktadır. Bu bağlamda, üreticinin ıspanağa uygulayacağı her böcek ilacı ruhsatsız niteliktedir, dolayısıyla doz ve bakiye süresine ilişkin yasal tavsiye de bulunmamaktadır.
Zehirlenen tüm yurttaşlara geçmiş olsun diyoruz. Dileriz bir an evvel sağlıklarına kavuşurlar ve ilave sorunlar yaşanmaz.
Ancak bu vesileyle ıspanağa da teşekkür borçlu olduğumuzu ifade etmek isterim.
Çünkü ıspanak, Türkiye'deki yakıcı gıda güvenliği sorununu deşifre etmiştir..

 

Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 1043 | E-posta

İlk Yorumu Siz Yazın
RSS Yorumlar

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.