Son Yorumlar
Fahri Ersavaş'tan 'Çanakkale Destanı'
.ilkngcfvcz
ruhlarına [URL=http://çşlkmhbjgh]Page Title[/URL]
Yorumu Oku

Geyvespor 90+7'de Vurdu: 0-1
Yan hakem harikaydı
Yan hakem harikaydı gördüklerini kaldırdı
Yorumu Oku

Hatice'nin dramı
İbretlik
İlgiyle korkuyla endiseyle okudum.yurt disinda yasayan ailelerin cocuk...
Yorumu Oku

60 yıl öncesinin Geyve'si
Hoş Görüntüler.
İnsanların yaşadıkları yerlerin geçmişini görmesi hoş bir duygu olsa g...
Yorumu Oku

Fikret Özer, Geyve'nin sorunlarını ele aldı
geyveli
Ağzınıza sağlık Başkan. Gölgesinde serinleyip huzur bulduğumuz güzelim...
Yorumu Oku

 
Burası Geyve Cezaevi
Cumartesi, 23 Nisan 2011

Burası Geyve Cezaevi... Geyve'de bulunan açık cezaevinde kurulan kereste, marangoz, mobilya ve demir atölyelerinde çalışan hükümlüler, ürettikleri ürünleri özel sektöre satıyor.

Geyve'de bulunan açık cezaevinde kurulan kereste, marangoz, mobilya ve demir atölyelerinde çalışan hükümlüler, ürettikleri ürünleri özel sektöre satıyor. Fabrika işçisi gibi çalışan hükümlüler, hem kuruma kazandırıyor, hem de kendileri kazanıyor.

Ceza infaz kurumları, son yıllarda daha çok hükümlülerin çalıştırılarak meslek sahibi olmasına yönelik çalışmalar yapıyor. Tahliyelerine az bir zaman kalan hükümlüler, talepte bulunmaları halinde, açık cezaevlerine nakilleri yapılarak meslek edinebiliyor. Açık cezaevlerinde oluşturulan atölyelerde becerilerine uygun iş kolunda halk eğitimi merkezi kurslarında eğitim alan hükümlüler, sanayiciye ve vatandaşa ürün üretip satıyor. Ceza infaz kurumları bünyesindeki iş yurtlarında çalışan hükümlülere gündelik olarak ustalar için 6 lira, kalfalar için 5,75 lira ve çıraklar için de 5,50 lira ödeniyor. İşçi hükümlülerin sigortaları da yatırılıyor. Cezaevinde meslek sahibi olan hükümlüler, tahliye olduklarında dışarıda iş bulmakta zorluk yaşamıyor.

Geyve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü İbrahim Soydan, cezaevinde 165 hükümlünün bulunduğunu belirterek, bunlardan 138'inin faklı iş kollarında çalıştığını söyledi. Cezaevinin iki yıl önce açık cezaevine dönüştürüldüğünü kaydeden Soydan; "Cezaevimizde hızar, kerestecilik, marangoz, mobilya ve demir atölyeleri bulunuyor. Ayrıca kuaförlük ve aşçılık eğitimleri de veriliyor. Buraya gelen hükümlüler, çeşitli iş kollarında kendi mesleği sanatı varsa o iş kolunda, yoksa bir meslek sanat öğretilerek o alanda meslek sahibi yapılmaya çalışılıyor. Hükümlüler hem çalışıyorlar. Hem de vakitlerini yararlı işler yaparak geçiriyorlar." dedi. Cezaevinin dışında yaptıkları işlerin de bulunduğunu ifade eden Soydan, şunları söyledi: "Sakarya Adliyesi'nin temizlik işlerini, kantinini, çay ocağını ve fotokopi işlerini tamamen biz yapıyoruz. 35 hükümlü orada çalışıyor. Ayrıca Pamukova ve Geyve ilçelerinde sulama kanalları var. Sulama birlikleri ile yapılan protokolleri çerçevesinde bu kanalların temizlik işlerini de hükümlüler yapıyor. Yaklaşık 50 hükümlü de burada çalışıyor."

Fabrikaların taleplerinin yanında vatandaşlarında istediği çeşitli ağaç ürünler, mobilya ve demir ürünlerini ürettiklerini anlatan Soydan; " İhtiyacı olan vatandaşlarımız gelerek buradan inşaatlık kereste, tahta alıyorlar. Vatandaş yakacak odun da temin edebiliyor. Yine fabrikalara ambalaj paleti üretiyoruz. Mobilya üzerine dolap, yatak odası,kitaplık ve ayakkabılık üretip satıyoruz. Yakında tüm cezaevlerinde üretilen ürünlerin sergileneceği bir mağaza açacağız" diye konuştu. Fabrika gibi çalışan açık cezaevlerinin kuruma da büyük katkı sağladığını belirten Soydan; "Bizim cezaevimizin geçen seneki karı 160 bin lira. Ciddi bir kar oranı. Açık cezaevlerinden elde edilen gelirlerle yeni adliye sarayları yapılıyor. Mevcut adliyelerin bakım sorunları çözülüyor. Genel bütçenin yetişmediği yerlerde buradan elde edilen gelirler destek oluyor. (medyabar.com)


Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 4428 | E-posta

İlk Yorumu Siz Yazın
RSS Yorumlar

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2016 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.