Cihan Tasarim
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Son Yorumlar
Geyve Belediyesi'ne yeni makam aracı
BİZLER
EMİNİM YALAN HABERDİR MURAT BAŞKANIM ŞU DÖNEMDE BÖYLE BİRŞEY YAPMAZ BE...
Yorumu Oku

Geyve Belediyesi'ne yeni makam aracı
geyvemızın gruru
başkanım öncelikle tebrik ederiz geyvemiz için acileyeti yüksek olan...
Yorumu Oku

Geyve Belediyesi'ne yeni makam aracı
yılmaz
Ben bu kadar aciz belediye ve bu kadar aciz yönetime ses çıkarmayan mi...
Yorumu Oku

Geyve Belediyesi'ne yeni makam aracı
TRAKTÖR ALSAYDI KEŞKE... Yemin ederim ki hakkımı zerre kadar helal etm...
Yorumu Oku

Geyve Belediyesi'ne yeni makam aracı
Kimin parasıyla hava atıyorsun kimin parasın la makam araçlarına biliy...
Yorumu Oku

Son 5 İlan


 
= Resimli ilanlar
 
 
 
 
 
 
 
 
Kimler Sitede
Şuanda 21 misafir bağlı
 
Burası Geyve Cezaevi
Cumartesi, 23 Nisan 2011

Burası Geyve Cezaevi... Geyve'de bulunan açık cezaevinde kurulan kereste, marangoz, mobilya ve demir atölyelerinde çalışan hükümlüler, ürettikleri ürünleri özel sektöre satıyor.

Geyve'de bulunan açık cezaevinde kurulan kereste, marangoz, mobilya ve demir atölyelerinde çalışan hükümlüler, ürettikleri ürünleri özel sektöre satıyor. Fabrika işçisi gibi çalışan hükümlüler, hem kuruma kazandırıyor, hem de kendileri kazanıyor.

Ceza infaz kurumları, son yıllarda daha çok hükümlülerin çalıştırılarak meslek sahibi olmasına yönelik çalışmalar yapıyor. Tahliyelerine az bir zaman kalan hükümlüler, talepte bulunmaları halinde, açık cezaevlerine nakilleri yapılarak meslek edinebiliyor. Açık cezaevlerinde oluşturulan atölyelerde becerilerine uygun iş kolunda halk eğitimi merkezi kurslarında eğitim alan hükümlüler, sanayiciye ve vatandaşa ürün üretip satıyor. Ceza infaz kurumları bünyesindeki iş yurtlarında çalışan hükümlülere gündelik olarak ustalar için 6 lira, kalfalar için 5,75 lira ve çıraklar için de 5,50 lira ödeniyor. İşçi hükümlülerin sigortaları da yatırılıyor. Cezaevinde meslek sahibi olan hükümlüler, tahliye olduklarında dışarıda iş bulmakta zorluk yaşamıyor.

Geyve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü İbrahim Soydan, cezaevinde 165 hükümlünün bulunduğunu belirterek, bunlardan 138'inin faklı iş kollarında çalıştığını söyledi. Cezaevinin iki yıl önce açık cezaevine dönüştürüldüğünü kaydeden Soydan; "Cezaevimizde hızar, kerestecilik, marangoz, mobilya ve demir atölyeleri bulunuyor. Ayrıca kuaförlük ve aşçılık eğitimleri de veriliyor. Buraya gelen hükümlüler, çeşitli iş kollarında kendi mesleği sanatı varsa o iş kolunda, yoksa bir meslek sanat öğretilerek o alanda meslek sahibi yapılmaya çalışılıyor. Hükümlüler hem çalışıyorlar. Hem de vakitlerini yararlı işler yaparak geçiriyorlar." dedi. Cezaevinin dışında yaptıkları işlerin de bulunduğunu ifade eden Soydan, şunları söyledi: "Sakarya Adliyesi'nin temizlik işlerini, kantinini, çay ocağını ve fotokopi işlerini tamamen biz yapıyoruz. 35 hükümlü orada çalışıyor. Ayrıca Pamukova ve Geyve ilçelerinde sulama kanalları var. Sulama birlikleri ile yapılan protokolleri çerçevesinde bu kanalların temizlik işlerini de hükümlüler yapıyor. Yaklaşık 50 hükümlü de burada çalışıyor."

Fabrikaların taleplerinin yanında vatandaşlarında istediği çeşitli ağaç ürünler, mobilya ve demir ürünlerini ürettiklerini anlatan Soydan; " İhtiyacı olan vatandaşlarımız gelerek buradan inşaatlık kereste, tahta alıyorlar. Vatandaş yakacak odun da temin edebiliyor. Yine fabrikalara ambalaj paleti üretiyoruz. Mobilya üzerine dolap, yatak odası,kitaplık ve ayakkabılık üretip satıyoruz. Yakında tüm cezaevlerinde üretilen ürünlerin sergileneceği bir mağaza açacağız" diye konuştu. Fabrika gibi çalışan açık cezaevlerinin kuruma da büyük katkı sağladığını belirten Soydan; "Bizim cezaevimizin geçen seneki karı 160 bin lira. Ciddi bir kar oranı. Açık cezaevlerinden elde edilen gelirlerle yeni adliye sarayları yapılıyor. Mevcut adliyelerin bakım sorunları çözülüyor. Genel bütçenin yetişmediği yerlerde buradan elde edilen gelirler destek oluyor. (medyabar.com)


Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 3438 | E-posta

İlk Yorumu Siz Yazın
RSS Yorumlar

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2008 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur. Tasarım: Extra Reklam