Son Yorumlar
Geyve Belediyesi akaryakıt istasyonu kiraya çıkıyor
gündeme dair
geyve belediyesi işletme hakkı kendinde kalmak şartıyla aytemizle olan...
Yorumu Oku

Geyve Belediyesi akaryakıt istasyonu kiraya çıkıyor
satılık değil, kiralık
Emin bey, satılık değil, kiraya veriliyor :)
Yorumu Oku

Geyve Belediyesi akaryakıt istasyonu kiraya çıkıyor
gündeme dair
yıllık getirisi 320.000 bin tl den fazla olan yer neden satılmak isten...
Yorumu Oku

Ak Parti Geyve adayı Murat Kaya
geyve 1312 yılından beri işgal görmeyen
geyvemize daha iyi hizmet nasıl verilir onun çarelerini aramamız gerek...
Yorumu Oku

Ak Parti Geyve adayı Murat Kaya
BİHABER
ŞİMDİ MURAT KAYA VE ÇIKARCI ETRAFI ÇOK MUTLU GÖRÜNÜYOR FAKAT ŞİMDİDEN ...
Yorumu Oku

 
Geyve'de Ermeni köyüne Ait 101 Yıllık Fotoğraf
Perşembe, 06 Ekim 2011

Geyve'ye ait en eski fotoğraf... Geyve'de 101 yıllık Ermeni köyü Kıncılar (Akıncılar) fotoğrafı ve Aziz Sarkis Kilisesi. Eşme köyü sitesi editörü, sitemiz gönül dostu Şeref Elma, Geyve'nin 101 yıllık ermeni köyü Kıncılar'a ait fotoğraf ve bilgilere ulaştı.
İşte Şeref Elma'nın Haberi;

(Geyve-Kendjelar Kenjelar, Kunjular, Kendjelar, Kinjilar, Kengelar olarak yazıldığından bugünkü ismi Akıncılar Köyü)

Geyveli Araştırmacı Fehmi Bölükbaş'ın Katkıları ile bilgilerine ulaştığım. Geyve Akıncılar Köyü yakınlarındaki Kıncılar köyü (Ermeni köyü) tarihi fotoğrafları ile bilgilerini sizlere sunuyorum.
Tarihe geçmişe bir nebze ışık tutan bu fotoğrafları çıplak gözle inceledim.
Benim dikkatimi çeken köyün arkasındaki kayaların üzerindeki ağacın (zirvede) hala durduğu.
Zamana inat direnen kilise harabeleri dikkatimi çekti. Ayrıca bölgenin oldukça ağaçlandığı köy yerinin ağaçlanmadığı dikatimi çekti.

Köyde az sayıda da olsa müslüman nüfusunun yaşadığı ve köyün güney kesiminde bir caminin yer aldığı fotoğraftan anlaşılmaktadır.

AZİZ SARKİS KİLİSESİ VE AKINCILAR KÖYÜ 101 YILLIK FOTOĞRAFLARI (ERMENİ KÖYÜ)
(Geyve-Kendjelar Kenjelar, Kunjular, Kendjelar, Kinjilar, Kengelar olarak yazıldığından bugünkü ismi Akıncılar Köyü)

Bu kilise 1832 yılında inşa edilmiş ve 8 Temmuz 1920, tüm köy yakılıp, yıkılmıştır.
Köy "Kıncılar" (de yazıldığından Kenjelar Kenjilar, Kendjelar, Kunjilar, vb) denirdi.
Kıncılar 1915 yılında alınan bir nüfus sayımı, 2750 kişi ve 450 hane halkı (yaklaşık 200 evleri) bir nüfusu vardı. Fotoğrafta ipek fabrikası, fotoğrafın uzak sol köşesinde büyük bina.
Okul fotoğrafı (kilise sol) merkezi ön planda yüksek binası şeklinde görülebilinir.
Asdvadz hokeen looysavoreh Aziz Sarkis papazlar biriydi. Bu köy Osmanlı ordusunda bir hekim tarafından yazılı neiborhoods hakkında bir kitap var.
(Kıncılar, Geyve-Kıncılar Kengelar) Dr. Navassart Deirmendjian kitap "Kunjilar Köy Tarihi" İngilizce'ye tercüme edilmiştir ve umarım yeniden yayınlanacaktır. Yukarıdaki tarihinde bir düzeltme sadece duvarları kalan kilise, Aziz Sarkis (Aziz Sarkis), 8 Temmuz 1920 tarihinde yandı. Kıncılar Ermeni köyü. I. Dünya Savaşı ve Haziran 1915 tarihinden önce göç edenler kurtulanların torunları, şimdi mutlu bir dünya canlı "diaspora" Kincilar ve 1832 yılında inşa edilen orijinal Aziz Sarkis Kilisesi erişimim fransız bir çeviri (orijinal kitap ermeni yazılı) düşünce doktor Navassart Deyrmendjian "Kendjelar köyü tarih", yazdığı kitap dayalı. Kendjelar, köy, 16. yüzyılda Türkiye'nin doğusunda içinde Aghn gelen insanlar tarafından kuruldu. Resmi kilise 1832 yılında inşa edilmiş bu zaman boyunca sayısız pelgrims ziyaret etti bir yerde inşa edildi.
Bu sıradan bir kilise, ancak özel bir kutsal öneme sahip bir yer değildi.
Kıncılar kitabın Tarihine göre Ermeni Kıncılar köyü, Müslüman Kıncılar güneyde yer aldı.Köyün ismi hakkında adını Türk KINCILAR ise, daha sonra adı türetme bu kadar verilebilir:
"KIN" Türk ve sonek "KINCI" ("kılıç durum" anlamına gelir. cı) "kılıç durumlarda yapan ya da satan bir". -LAR çoğul eki. Kelime KINCILAR "kılıç durumda olanları yapmak veya satmak anlamına gelir.
Bu isim de köyde kılıç ustaları ile ilgili olarak verilmiş olabilir.Kıncılar'da çiftçiler vardı
Çoğunlukla insanlar ipek aktivite ve zanaat (esnaf) yer alan ve bir ya da iki (?) köyde ipek fabrikaları vardı.
Tüm aileler, ipek böcekçiliği "tarım" ve diğer köylerin etrafında aynı faaliyet olduğunu.
Tüccarlar Depolar Kahve dükkanları Kasaplar (canlı koyun, inek,tavuk vs. insanların evlerinin zemin katında muhafaza edilirmiş). Doktorlar Öğretmenler Okulları (Ortodoks ve Protestan) Fotoğrafçı (en az 1). Eczacı (en az 1 Geyve çalıştı). Ipek fabrikaları büyük işveren (Deirmendjian ailesi 3 ya da 4 fabrika sahibi insanların evlerinde tutulan İpek böceği) Tarım, kuzeyinde Kincilar tarım yapılırdı.
Fabrika, çoğunlukla Fransa Lyon'a kaba ipek gönderirdi. Müslüman Kıncılar dut ağacı yetişticiliği yapardı. Aziz Sarkis kutsal (hac değil, kilise), Kıncılar köyünün girişi ve üst tarafı (dağın kayalık tarafı) dut ağaçları bulunmaktaydı.ERMENİ KİLİSESİ VE TARİHİ - ST. Geyve-Kinçılar SARKİS (Kilisesi), Türkiye.

Aziz / Aziz Sarkis / Sargis Ermeni Gregoryen / Apostolik Kilisesi, St. Sargis Kilisesi (Türkçe), Eglise Saint Sarkis (Fransızca). Kunjilar (Türkçe olarak Kinçılar), Türkiye köyünde Aziz Sarkis Kilisesi.
Kunjilar Kincilar, Geyve Geyve Kinjilar, Geyve-Kendjelar Kenjelar, Kunjular, Kendjelar, Kinjilar, Kengelar olarak yazıldığından. Kunjilar, Ermeniler birçok Ermeni kelimeleri kendi (yanlış) telaffuzlar vardı ve bu nedenle kilise olarak telaffuz "Aziz Serkis." Aşağıdaki bilgiler, hafif bir revizyon Düzenlenen Ermeni tarihçi M. Kassabian ve yazar Dr. Navassart Deirmendjian (Kunjilar eski ikamet) kitaplarından pasajlar içerir:BÖLÜM I:

Aziz Sarkis Kilisesi, (İzmit) Stepannos AĞAVNİ Zatarian dönem boyunca Kunjilar köy sakinleri tarafından 1832 yılında inşa edilmiştir. Kilise, Kunjilar ve hayatta kalan birkaç bütün köy yıkıldı. Aynı kader günü 8 Temmuz 1920 tarihinde yanmıştır. Günümüze sadece 3 tarafı moloz ve kısmi taş duvarları olan kilisenin harebesi kalır.

1910 tarihli eski bir fotoğraf, bir Aziz Sarkis kilisesi, çok büyük, geniş ve etkileyici olduğunu görebiliriz. Kunjilar köy evleri merkezinde otururdu. 3.000 kişi oturur ya da dua ve ibadet için diz çöktü - kilise 2.000 alabilecek. Köyün hangi tarafından bakılırsa bakılsın Aziz Sarkis Kilisesi görülebilirdi.

Kunjilar (Geyve - Kincılar) köyü de dahil olmak üzere Türkiye'nin her Ermeni köyü, Allah'a ibadet, dini bayram günleri anmak için, cenaze, vaftiz, tutun ve kutlamak bir yer, dini aktivite merkezi olan kilise, bilinen düğünler. Kilise, herkes için umut bir sığınak, özellikle yoksul, dul, yaşlı ve hasta oldu.

Aziz Sarkis kilisesi, köy ve Geyve yukarıdaki dağ tarafında büyük kayalar köyü yakınlarında, altında bulunan Aziz Sarkis hac Tvnig, Aziz Sarkis (veya Tvnik veya Dvrig) adını olduklarını mümkün Garin, orijinal
kurucularından Kunjilar köyüne göç muhtemel bölge.

Kunjilar sakinlerinin büyük çoğunluğu bu kiliseye katıldı ve Kunjilar yaklaşık 60 kişi de kendi veya Ermeni Protestan Evangelist kilise veya şapel ve büyük okul (okul Kunjilar eski fotoğraf merkezi önünde) vardı.BÖLÜM II: İNŞAAT VE ST. SARKİS KİLİSESİ:

Sultan kilise inşa etmek için bir ferman-izni (irade) elde etmek için gerekli ve zordu, ve inşaat süresi belirli bir miktarda tamamlanması gerekiyordu. İstanbul Khazez (Kazaz) Amira bu konuda müdahale etti. Mümkün gövdeli Kunjilartsi köylüler taşlarla yapılan inşaat ve ücretsiz çalıştı. Inşaat ustası, Roma Katolik veya Bizans Katolik (Aziz Sarkis Kilisesi mezhep, Ortodoks Ermeni / Apostolik) oldu.

Khazez (Kazaz) Amira, aynı zamanda bilinen Haroutiun Amira Bezjian (1771-1834), büyük olasılıkla son 500 yıl içinde Batı Ermeniler arasında en baskın layman Patrik Shnork Kalousdian göre. O bir hükümet yetkilisi ve yetenekli finansör yanı sıra, yakın bir danışmanı, Sultan II. Mahmud kişisel arkadaşı ve meslektaşı oldu. 5 Eylül 1819 tarihinde sonra baş danışmanı, hükümetin , (..) olarak görev yaptı. O, öncelikle bugün hala şehrin en iyi hastanelerin biri olarak bugün var İstanbul'da Kutsal Kurtarıcı Hastanesi kurucusu olarak hatırlanır.

Aziz Sarkis Kilisesi'nin site, alt ucunda, 8-10 metre yüksekliğinde bir çok kalın muhafaza yükselterek önceden dizilmiştir. Tüm avlunun çevresi kalın, yüksek duvarlarla çevrili; çoğunluğu bu yüksek duvar, kalın bir demir rendeleyin avlu bile yüksek duvar sona erdi güneybatı tarafı hariç çinileri ile kaplı idi. Tamamen taş ve kireç inşa, demir haç barlarla korunan 2 katlı pencereler ile kilisenin duvarları çok kalın.


BÖLÜM III: ST. SARKİS KİLİSESİ İÇ:


Aziz Sarkis Kilisesi, ortasında bir çok büyüktü üç sunaklar vardı ve hepsi yaldızlı (altın kaplı) idi.
Yüksek merkezi sunak, Ermeni Kilisesi özel göre, Kutsal Meryem Ana'ya adanmış; sağ tarafta sunak Aziz Sarkis, St. Garabed adanmış ve soldaki biri oldu. Yukarıda fotoğraflarda ana merkezi sunak bir fotoğrafı da yayınlanmıştır.

Kilise iki vestiyer odası vardı. Sağ tarafta bir Badarak'ın yılda bir kez sunuldu İsa Mesih, Kutsal Haç yüceltilmesi Bayramı'nın ikinci gününde çarmıha gerilişi bir görüntü ile aynı şekilde, büyük bir yaldızlı sunak vardı.

Ayrıca var olan duvar Paris sıva yapılmış ve çeşitli renklerde boyanmış bir resim, İsa'nın vaftiz vardı bir vaftiz yazı tipi, inşa edilmiştir.

Vaftiz yazı tipi bakan duvara asılı büyük bir yağlı boya Hıristiyanlığa Dertad Ermeni kralı dönüşüm tasvir edildi.

Kilisenin yüksek tavanlı, ahşap inşa sarımsı bir renge boyanmış ve her iki tarafta 8 büyük sütun üzerinde duruyordu. Kilise girişinde taş kaplı zemin antre olarak hizmet etmedi; kalın bir duvar, kadın (kadın-erkek birlikte oturması) için ayrılan üst galeride ana kilisenin kesildi mademki olarak yer almıştır. parçasıdır. Ana kilisesine büyük, ağır, demir kapı, Kazaz Haroutiun Amira tarafından bağışlanmıştır.

Ermeni kökenli erkek ismi "Sarkis" ve "çoban" (Türkçe çoban, berger Fransızca), "papaz" (Türkçe Papaz, pasteur, Fransızca), ya da "koruyucu".

Fotoğraf: Rahim Sarı (Büyük halini görmek için TIKLAYINIZ)

(Fotoğrafın büyük hali için TIKLAYINIZ)

Yukarıdaki bilgiler çeşitli internet sitelerinden araştırmalar şeklinde derlenmiştir. Orjinal haleri ile sunulmuştur. Tamamlayıcı olması için bilenler için örnekler şeklinde verilmiştir. Geçmişe bir nebze ışık tutmak, bölgemizi uzak ufuklara tanıtmak, bu bölgede yaşamış insanların hatıralarına saygı duymak amacı ile tamamen doğal olarak verilmiştir.

Fotoğraflarda emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Saygılarımla.

Şeref ELMA (www.esmekoyu-geyve.tr.gg)


Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 23917 | E-posta

Yorumlar (27)
RSS Yorumlar
1. 08-10-2011 15:00
cami
bir işaretleme hatası yapmışsınız camii işareti koyduğunuz yer ipek kozası işleme fabrikası.
Yazar cin (Misafir)
2. 08-10-2011 22:18
YANLIŞI DÜZELTELİM
Sayın Ş.Elma Güzel bir haber. Ama biraz daha dikkat lütfen. Yanlışım varsa buradan öğrenirim. Kıncı'lar köyü menekşe köyüne giderken oradadır. AKINCILAR ise eski adı (Şükre ) başka bir köydür. İLGİLERİNİZE.
Yazar emir (Misafir)
3. 09-10-2011 18:15
YANLIŞI DÜZELTELİM
(Geyve-Kıncılar-Kendjelar Kenjelar, Kunjular, Kendjelar, Kinjilar, Kengelar olarak yazıldığından bugünkü ismi Akıncılar Köyü) Olarak Telafuz edilmektedir.Şükre (Melekşeoruç-Melekşesolak olarak 2 köyü vardır MENEKŞE İSMİNDE KÖYÜ YOKTUR VEYA ESKİ İSİMLERİ VAR İSE BENDE BİLMİYORUM.. Ynlız burası Kıncılar köyü olarak biliniyor corafi olarak hangi köyün sınırlarına girdiğini bilmiyorum bu konuda muhtarlarımızdan yardım alabilirsiniz.. Haberim Ve paylaşımım bilgilendirme ve tanıtma konusundadır bu bölgenin gündeme gelmesi insanların konuşması bilgemiz açısından faydalı olacaktır.coğrafi olarak hangi köyün sınırlarına giriyorsa orası sahiplenir saygılarımla şeref elma
Yazar Şeref Elma (Misafir)
4. 09-10-2011 22:37
Yanlışı Düzeltelim 2
Arkadaş uydurma ya. Melekşe köyünün 2 muhtarlığı bulunmaktadır.evet solak ve Oruç. şükre yani bugünkü adı Akıncı köyü olup ayrı muhtarlığa ve yerleşim olarak da ayrı yerdedir.Bu melekşe köylerinin akıncı ile hiç bağı yoktur. Kıncılar köyü ise EVET melekşe köyüne giderken sağa sapılır ve oradadır.ben yazdım oldu olmaz. (oğrafi olarak hangi köyün sınırlarına giriyorsa orası sahiplenir saygılarımla şeref elma ) diye yazıp kestirip atamazsınız. Bir haber yapılırken bilmediklerinizi SİZ MUHTARLARDAN öğrenip yazmalısınız. Buraya yorum yazıp da Muhtarlardan bilgi alabilirsiniz yerine O BİLGİYİ SİZ ALACAKSINIZ BEYEFENDİ.
Yazar emir (Misafir)
5. 10-10-2011 23:14
cevaben
emir arkadaşım benim bişey uydurduğum yok uyduran sensin MENEKŞE ŞÜKRE isimleri Kulanılıyormu? Geyve Kaymakamlığı sitesine bakabilirsin bilgilenmen açısından.. Akıncılar yakınlarındaki diyoruz farkındaysan isim benxerliğindende (kıncılar) eskiden kalmış o harabenin olduğu yerde KINCILAR Köyü varmış... o köy bu köy beni ilgilendirmez arkadaşım ben iyi niyetle bulduğum bu bilgiyi insanlarla paylaştım. yok orasıymış yok burasıymış hangi sınırda hangi isimde olursa olsun orası yok olmuş benim dikate çekmek istediğim sınırlar isimler değil orada yok olan emekler umutlar.. Sen hala isimlerde sınırlarda kamışsın..
Yazar Şeref ELMA (Misafir)
6. 11-10-2011 10:11
Teşekkürler Şeref Abi
Bu güzel çalışmadan dolayı ve bu resimlerden dolayı teşekkür ederim
Yazar Adem ÇAVDAR (Misafir)
7. 11-10-2011 19:12
tarihi belgelere dayandırmak lazım
atalarını araştırman güzel ama dünyada Türk Milletininde çok yerde EMEKLERİ VE UMUTLARI YOK EDİLMİŞTİR.
Yazar şaban erarslan (Misafir)
8. 11-10-2011 22:27
Teşekkürler
Şeref abi bu güzel çalışmadan dolayı sizi tebrik eder bizleri bilgilendirdiğin için sağol. (ŞÜKRE anneannemin köyü MELEKŞEORUÇ dayılarımın köyü) Resimler etkileyici çok güzel çalışmalarının devamını dilerim.
Yazar mustafa (Misafir)
9. 11-10-2011 22:48
Teşekkürler
gerçekten harika bir çalışma örneği tebrik ediyorum sizleri, yıllardır karşısından geçtiğim geçerken de hep merak ettiğim ama bir türlü doğru bilgiye ulaşamdığım kilisenin eski bir fotoğrafına etrafında onlarca evle görmek gerçekten büyük mutluluk, kavram kargaşası var belki ama bence önemli olan bundan sonra bu tarihi yapıya sahip çıkılması gerekliliğidir, çünkü define avcıları her geçen gün biraz daha hırpalamakta bu yorgun kiliseyi!!!
Yazar fatih (Misafir)
10. 12-10-2011 10:20
Teşekkürler
Aman hukumet yetkilileri duymasın Sümela ve Akdamar kiliselerinde olduğu gibi burayıda ibadete açarlar
Yazar Geyveli (Misafir)
11. 12-10-2011 13:21
1 fotoğraf
Şaban bey,Öncelikle belirteyim araştırdığım atalarım değil o bölgede yaşamış insanların bıraktıkları bir resim üzerine yaşantıları..AKINCILAR VEYA KINCILAR köyü o dönemde ermeni yerleşimciler ve az sayıda türk yerleşimciler tatafından kulanılıyormuş.tamamen yok olmuş insanlara o bolgenin o günkü halini ve bu günkü halini amatörce sunmaya çalıştım.(daha önceleride kulfallar köyü ortaköy'ün 150 yıllık bir fotoğrafını paylaşmıştım)Bu konuda uzman değilim sadece ulaştığım bu belgeyi bölgemizin insanına sundum. ayrıca bir paylaşım sıtesinde bu bölgeyle ilgili konuşmaları sunumları bilgileri amatörce türkçeye çevirip insanların beğenisine sundum.haberimin altındada belirtim tamamen doğal internetden paylaştığımı belirtim.Beğenende beğenmeyende sağ olsun..Bu bölgeyle ilgili bir kitabın mevcuyetinden haber verdim.Benim çevirimi beğenmeyenler o kitaba ulaşıp tüm bilgileri okuyabilirler umarım beni eleştireceklerine bu kitapı bulup çıkartırlar..insanlar bilgilenir.. Ayrıca benim atalarım Şeref ELMA Balkanlardan Yunanistan Selanik Şimdiki adı EDESSE VODİNA dan KARACAOVA KARACAABAD Bölgesinden gelmişlerdir.Burayla ilgili araştırmalarım sürüyor 600 yıl balkanlarda kalmışlar orayada Konya civarından gelmişler.. dedelerimin köyünü buldum eski ismi sevren şimdiki ismi vorina Bilgilerimi İnternet üzerinden türkiyedeki tüm karacaova göçmenleri ile kurduğum site üzerinden paylaşıyorum www.karacaova.tr.gg Bilgilerinize.. Saygılarımla Şeref ELMA Not= Bilgi haber ilginç haber paylaşımlarınız işin lütfen ( Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır )adresinden bana ulaşınız... Teşekkürler
Yazar Şeref ELMA (Misafir)
12. 05-01-2013 20:50
Hamarat Ermeni halkinin biraktigi güzel
Calismaniz amatörce bile olsa takdire shayandir. Ellerinize kollariniza saglik. Keske, kacirtilan Ermeni göçmenler, Rumeli muhacirleri atalarinin yasadiklari yerlere dönebilseler. Yani her basvurana direkt pasaport verilse ne buyuk olay olur. :)
Yazar Antonio Aldemir (Misafir)
13. 05-01-2013 23:06
Hamarat Ermeni halkinin biraktigi güzel
şeref bey araştırmanızda ve akıncılar mıntıkası olarak kilisenin yerini belirtmeniz doğru enyakın köy değil tapoğrafik yapı ve osmanlı kayıtlarıda sizi haklı kılıyor.teşekkürler
Yazar cihat (Misafir)
14. 19-02-2013 23:17
Hamarat Ermeni halkinin biraktigi güzel
ben ekrem güler ben akıncılar küyündenim fotarafda sarı bina mnun oluruz
Yazar ekrem (Misafir)
15. 10-09-2014 04:49
enterasan
gevur alinin 100lerce insanı oldurdugu koyler.bende o koydenım benım cocuklugumda ipek bocekciliği vardı ermenılerden kalma.defineciler tarihi katletmişler para bulmuslar onları deyimi ile simdi ise metropollerden gelip kafa dinleme amacıyla belirledikleri bildikleri yerleri alıp inşaat amaclı kazıp gömü arıyorlar uyanın melekseoruc ve meleksesolak koyu sakınlerii
Yazar mechul (Misafir)
16. 13-10-2014 18:15
tarihte kalmis
Aslinda 1904-1920 tarihleri arasi Anadolu'da yasanan aci gunler bir din ve irk savasi olmasi yaninda bir cesit 'fakir-zengin' vurusmasiydi. son ikiyuz yilda savaslarda yenilen Turk tebasinin ticaretle ugrasarak zenginlesen Rum ve Ermeni komsularina ait mal ve mulke goz koymadir ne yazikki.
Yazar o topraklardan gelme biri (Misafir)
17. 17-10-2014 12:26
16 nolu yorumcu
kökeninin ne milletten olduğu beni ilgilendirmez lakin bilmediğin anlamadığın konularda yorum yapıp Türk milletine hakaret edemessin.rum-ermeniler vatana ihanet etmişlerdir ve cezalarını çekmiştir.hırsız varsa Türkler cephede savaşırken savunmasız köyleri arkadan vuran ermeni ve rumlardır.
Yazar fatih (Misafir)
18. 29-10-2014 18:14
16 nolu yorumcu
Burada bazı arkadaşlar sanki bu köyde yaşayan insanlar Türklerin katilleri değilde can yoldaşlarıymış gibi mesajlar atmışlar. Ben bir Türküm ve ben sağ kaldığım sürece o bölgeyle İLGİLİ hiçbir icraata izin vermeyeceğim ve verdirtmeyeceğiz. ŞÜKRELİ
Yazar MANAV TÜRKÜ (Misafir)
19. 28-03-2015 10:28
Gevurlara bak sen
:) Oha ! Way be klisenin içi ve disi cok kotu oh iyi olmus Türkler onlarin köylerini yakip yikmislar ne guzel .simdiki halinden eser kalmamis.Yabancilar eskiden orda duzenleri nasildi acaba ?¿ :? Hâlâ orda hazine arayanlar var !!!! Melekseoruc köyünde artik kimse yok ! :( Ama keske oraya gotsek böle seyleri tarihden kalmis bilgleri okumayi bilgi edinmeyi cok severim:D
Yazar misafir (Misafir)
20. 15-07-2015 17:33
aynen gevurlara bak sen
Way ya kimse yok aynen ama biz bayramda gitcez inşallah oraya :grin
Yazar 20. (Misafir)
21. 19-07-2015 05:34
bizVarız
Koyumuze Laf yok ayık olun bız hala ordayız
Yazar adali (Misafir)
22. 22-04-2016 14:11
Tarihi kebir köyü
selam benim size bir sorum olacak eski adı ile alifuatpaşa sınırları içersinde Adı eskiden KEBİR olan bir köy varmıydı.Bunu bilen eski yaşlılar varsa hayatta öğrenmemiz mümkünmü
Yazar keyra güneyler (Misafir)
23. 01-09-2016 15:58
Tarihi kebir köyü
ben ermenilerin daha çok doğu anadoluda yaşadığını biliyordum şimdi haberi okuyunca çok şaşırdım :sigh
Yazar ezirgan (Misafir)
24. 11-10-2017 11:57
AKILLI OLUN
Ermeniler yıllarca bu milletin ekmeğini yedi ve himayesinde yaşadı. Biz müslümanlar savaşlara giderken onlar dinlerinden dolayı alınmadılar ve hem çoğaldılar hem zenginleştiler. Bu hain milleti bizim köyümüzün etrafında anıpta onları bu tarafa çekmeyin. KAN AKAR!
Yazar Takipçi Türk (Misafir)
25. 08-11-2017 00:17
AKILLI OLUN
Tutmuş adamın biri demiş son 200 yılda türkler yenilmiş zenginliğe mi göz koymuşuz öyle mi siz o ermenilerin tohumlarısınız biz yörük çocuğuz aramızdaki fark bu
Yazar Fatih (Misafir)
26. 08-11-2017 00:23
AKILLI OLUN
Türklere hakaret edilmiş 
Ermeni ve rumlar övülmüş 
Bazı yorumlarda da müslümanlıktan bahsedilmiş 
Bu mücadele Türk ve ermeni - rum var olma mücadelesiydi ve var olduk.
Yazar Türk çocuğu (Misafir)
27. 11-05-2018 11:35
Dünyada en ucuz kan müslüman kanıdır
Ermenilerle Türklerin tarihi maalesef bir imparatorluğun enkazı altında kalmış kırık bir dostluk hikayesidir. Eskilerin 93 harbi dedikleri 1877-78 osmanlı - rus savaşı tam bir dangalaklık vesikasıdır. Aslında Çar savaş istememektedir. Abdülhamid de savaşa karşıdır. Fakat Kırım savaşında İngiltere nin desteğini sağlayan paşalar (başta mithat paşa) yine ingiliz desteği ile rusları alt edeceklerini düşünerek rusları tahrik ederler ve savaş başlar. Osmanlı ordusu teçhizat dahil birçok açıdan üstündür. Ama siyaset, basit kıskançlıklar orduyu felç eder. Buna bazı dangalaklıklar da eklenince (Örneğin stratejik öneme sahip Şıpka Geçidini doğru dürüst savunmadan ruslara terk ederler sonra geri almak için 11 kez hücum ederler. Yenilince rus ordusu Bakırköy e kadar dayanır.) Ordu siyaset ve kıskançlığın etkisiyle öyle felç olmuştur ki mesela ordu kumandanı emrindeki bir paşaya sen şuradan hücum et ben de karşıdan hücum edeyim düşmanı kıstıralım dediğinde bazı paşalar ben hücum edecem herif muzaffer olup sırmaları takacak diye verilen emri yerine getirmez veya en azından savsaklar. Neyse uzatmayalım iki düşmanın biri birini yemesini seyreden İngiltere devreye girer, anlaşma imzalanır ama ruslar osmanlı teb-ası Rum ve Ermenilerin hamisi olur. Balkanlarda ve Doğu sınırında inanılmaz müslüman Türk katliamı olur. Ama dedik ya başlıkta en ucuz kan bizim kanımızdır. Tehcirde katledilen Ermenilerin en az 4 katı müslüman katledilir ve biz 300-400 senede yerleştiğimiz Balkanlar'dan 30 kırk yıl içinde atılırız. (buna müslüman Gürcü, Çerkez, Abhaz dahildir). O zamana kadar osmanlıya sadık ermeniler rus nüfuzu altına girer ki buna ileride fransız ve İngiliz nüfuzu da eklenecektir. Alpaslan 'ın ordusunda türklerle bir olup Bizans a karşı savaşan Ermenilerle artık can düşman oluruz. 
Ermeniler masum değil, ama biz de akıllı değiliz. Geçmiş geçmişte kaldı ama geleceğe bakmak zorundayız. Bir yerlerde birileri Müslümanları Endülüsten, Balkanlardan attık; Anadoludan, İstanbuldan niçin atamayalım 'ın hesabını yapıyor. Hatta Mekkeden Medineden... Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Irak, Suriye de olanlar...
Yazar Cumali Canatan (Misafir)

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.