Gürkan Kar'dan sert cevap

Gürkan Kar'dan sert açıklama; "Yüreği yetiyorsa, bütün toplantıları canlı yapalım".. CHP Geyve ilçe Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Gürkan Kar'dan Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya'ya sert cevap; "Yüreği yetiyorsa, bütün toplantıları canlı yapalım".

Dün, Geyve Belediye Meclisi'nin olağanüstü toplanarak, Geyve Mola projesi için Geyve Belediyesi'nin 11 milyon liralık kredi kullanabilmesi amacıyla yapılan oylamada ret kararı veren muhalefet üyelerini eleştiren Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya'ya, CHP İlçe Başkanı ve meclis üyesi Gürkan Kar'dan cevap geldi.

Başkan Murat Kaya'nın "Milletimiz hizmet üretenle laf olsun diye muhalefet olanı görüyor" sözlerine Gürkan Kar sosyal medyadan video açıklamasıyla cevap verdi.

Gürkan Kar, konuşma videosunu "Bugün Olağanüstü Belediye Meclis Toplantısı sonrası Geyve Belediye Başkanı'nın bizi hedef alan"Muhalefetin hizmete hayır demesiyle ilgili fikir beyan etmeyeceğim. Milletimiz hizmet üretenle laf olsun diye muhalefet olanı görüyor. Zamanı gelince gereken cevabı milletimiz verecektir." açıklaması üzerine CHP olarak cevabımız!" açıklamasıyla paylaştı.

İşte  Gürkan Kar'ın açıklaması;

"Bugün olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantı sonrası sayın başkan Murat Kaya basına verdiği demeçte şu ifadeleri kullanmış; 'Muhalefetin hizmete hayır demesiyle ilgili fikir beyan etmeyeceğim. Milletimiz hizmet üretenle laf olsun diye muhalefet olanı görüyor, zamanı gelince gereken cevabı milletimiz verecektir' demiş.

MECLİS KARARLARINI SAYENDE ÖĞRENİYORUZ
Şimdi buradan başkan Kaya'ya sormak istiyorum. Hizmete karşı çıkanlar, şimdi biz yaklaşık 3 seneden beri bütün meclis tutanaklarını, ilk günden bugün yapılan son toplantıya kadar, hepsini kelimesi kelimesine belgelerle yayınlıyoruz. Vatandaşımız da bundan son derece memnun ki Geyve'de bunlar hiç yaşanılmamış olaylar. 
Yani bugün bize sadece Millet İttifakı'na gönül verenler değil, Cumhur İttifakı'ndan Ak Partili ve MHP'li kardeşlerimiz, abilerimiz, ablalarımız bize şunları söylüyordu bize; 'Senin sayende biz mecliste neler yaşandığını, hangi kararlar alındığını öğreniyoruz'. Yani 10 senedir Murat başkanın yaptığı belediye başkanlığında bunlar yayınlanmamış arkadaşlar. O yüzden bizim içimiz rahat.

BAŞKAN İŞİNE GELMEYENİ YAYINLAMIYOR
Şunu söylemek istiyorum; 'Hizmete karşı çıkanlar' demiş. Şimdi sayın başkan mecliste bazı konulara değiniyor bazılarına değinmiyor. Özellikle popüler olan maddeleri yayınlıyor. Nedir bu? Örneğin öksüz ve yetimlere verilen burs. Yaklaşık 2-3 ay önce sanırım bir toplantıda.. 3 maddelik bir toplantı.. Başkan sadece şunu yayınladı; 'Öksüz ve yetişm çocuklara yapılan yüzde 200, yüzde 300'lük yapılan zamlar meclisten geçti" diye.. Keza buna biz de onay verdik. Ama öbürünü yayınlamadı. Zaten işine gelenleri yayınlıyor, işine gelmeyenleri yayınlamıyor.

GEYVE'NİN YARARINA ONAY VERDİK
'Hizmete karşı çıkanlar' demiş bize. Şunu söylemek istiyorum. Mesela İnovasyon köyü, biz buna onay verdik. Ya da hayvan barınağı veya yaşlılar yurdu yapılsın.. Evet biz bunlara onay verdik. Yani Geyve'nin ve Geyveli'nin yararına ne varsa biz bunlara onay verdik.

GEYVE'NİN BİR SÜRÜ SORUNU VAR
Geyve'yle alakalı bazı sorunlar var, bunları da dile getirmek istiyorum keza bunları belediye meclisinde dile getirmiştim.

Mesela Geyve'de otopark sorunu var. Arkadaşlar 13 sene oldu Geyve'de bir otopark yok. Yani başkan 'Hizmete karşı çıkan muhalefet' diyor. Anlamak mümkün değil, Geyve'nin bir sürü sorunu var.

GEYVE ESNAFI PERİŞAN OLDU
Meydan trafiğe kapatıldı, esnaf da genel olarak ülkemizin şartları belli.. Bunun üstüne birde meydan trafiğe kapatılınca esnaf perişan. Bundan dolayı şikayetçi.. Biz bunu mecliste dile getirdik. Başkan açmayacağını söyledi.

CAM TERAS YOK
İkincisi, bazı konularda onay vermiyoruz evet.. Neden onay vermiyoruz. Özellikle bugün yapılan maddeyle alakalı, ona da birazdan değineceğim.

Cam Teras yapılacaktı.. Büyük, şaşalı bir şekilde anlatıldı. Ama cam teras yok, kayboldu.

İşte 'Gondol gelecek' dediler, Ayva Festivalinde meydana gondolu indirdiler.. Yani viking kayığı gibi gondollar kayboldu, hala yok.

NEHİR PARK İŞLEMİYOR
Sonra Nehir Park oldu adı.. Nehir Parkı görüyoruz, yan tarafında farklı bir tesis var. Daha basit, ama daha doğal bir tesis. Orası işlerken, belediyenin tesisi işlemiyor. Tabi sayın başkan burada millete verdiği kahvaltılarla, milletin parasıyla verdiği yemeklerle o tesisi ayakta tutmaya çalışıyor ama bunun da işlemediğini, olmadığını görüyoruz.

YORULAN KADINLARIMIZ OTURSUN
Keza Geyve'de yanlış yapılan yatırımlar var. Ne var? Mesala eski hükümet konağının yerine yöresel ürünler satış merkezi yapıldı. Ne satılıyor burada? Lokum satılıyor, reçel satılıyor, kolanya satılıyor gibi.. Kimse girmiyor, bütün Geyve bunu görüyor. Onun önüne hobi bahçeleri gibi ayva ağaçları dikildi.. Şunu söyledik biz toplantıda; hani başkan diyordu ya 'Hizmete karşı çıkan muhalefet'.. Bunların yerine buraya Perşembe günleri, kadınlarımızın oturacağı, dinleneceği bir yer yok. Yani buraya bir kafeterya gibi, banklar yapılsın, kadınlarımız yorulduğu zaman otursun, arkadaşlarıyla konuşsun, sohbet etsin. Zaten Geyvemizde insanlarımızın oturacağı bir yer yok. Tesisler var ama, tesisler arabası olana var. Arabası olmayanlar tesislere gidemez. Bunlar yapılsın dedik, bunlar yapılmadı.

AYVA BİRLİĞİ KAPANDI
Yine Geyve'de en büyük sorun, keza yüzde 70'i tarımla geçinen bir ilçe olduğu için.. Tarımla alakalı Geyve Belediyesi ne yaptı arkadaşlar? Deyin ki; Geyve Belediyesi tarımda istihdamı geliştirmek için şunu yaptı.. Ayva Birliği kuruldu.. Ayva Birliği daha ilk toplantısını yapmadan fesh oldu. Çiftçi ile, tarımla alakalı hiç bir konu geçmiyor mecliste.

TERMİNAL, MEZBAHA, MANTAR TESİSİ YAPILACAKTI
Şimdi geçmişten beri hep aklımızda sayın başkanın vaatler vardı.. Neydi? Mesela otobüs terminali vardı, hala yok. Mezbaha yapılacaktı, yok.. Mantar üretim merkezleri yapılacaktı köylerde.. 'Köylü kardeşlerimiz kalkınacak' dedi, keza biz buna da 'Evet' dedik. Ama hala hiç bir gelişme yok.

ZİRAAT FAKÜLTESİ ARİFİYE'YE GİTTİ
Ve.. 'Ziraat Fakültesi' dedi. 10 seneden beri her seçim vaadinde başkan şunu söylüyordu; 'Geyve'ye Ziraat Fakültesi gelecek'.. Bu da gelmedi, bu fakülte Arifiye'ye gitti. Ben bizzat rektör beyi ziyaret ettiğimde aynen bana şunu söylemişti 'Geyve Belediyesi bize bina vermedi', Arifiye Belediyesi bina verdiği için, Ziraat Fakültesi Arifiye'ye gitti.

KEŞKE KREDİLER ZİRAAT FAKÜLTESİ İÇİN ÇEKİLSEYDİ
Şimdi bu tesis için (Geyve Mola) 12 milyon liralık kredi isteniyor, asfalt için isteniyor, başka konular için isteniyor.. Biz bu paraları, bu kredileri Ziraat Fakültesi binası için yapsaydık da, o zaman biz buna karşı çıksaydık.. Evet o zaman sayın başkan haklıydı. Yani Ziraat Fakültesi gelecek, muhalefet buna karşı çıkıyor..

FABRİKA YAPILDI DA KARŞI MI ÇIKTIK?
Şunu söylemek istiyorum, tarımla lakalı Geyve'de ne yapıldı? Bir reçel fabrikası, bir meyvesuyu fabrikası, başkanın söylediği gibi bir turşu fabrikası yapıldı da, biz buna onay vermedik mi? Geyve'nin gencine istihdam sağlandı da biz karşı mı çıktık?

Bugün belediye meclisinde konuşulan konu neydi? Geyve Mola tesisi ile alakalı sayın başkan 12 milyon lira kredi talebinde bulundu.. Ben onay vermedim, bir arkadaşımız daha muhalefet olarak onay vermedi.. Bunun üzerine sayın başkanın açıklaması 'Hizmete karşı olanlar' gibi bir açıklama yaptı.

PROJEYİ 2 KİŞİ BİLİYORDU
Şunu anlatmak istiyorum. yaklaşık 3-4 ay önceydi.. Bir toplantı sonrası, sayın başkan sunum yaptı; 'Arakadaşlar, Alifuatpaşa ile Pamukova arsına yolun sağ tarafında kalan yerine bir tesis yapacağız.. Gastronomi merkezi.. Anlattı. Sonra şu ifadeyi kullandı; 'Ben bu olayı iki seneden beri saklıyorum. Bir kişi biliyordu, bir de şoför Ali biliyordu' diye ifade kullandı. Ve bizim onayımıza sundu. Hala bugün keza, önümüze gelen madde bununla alakalı, 12 milyon liralık krediyle ilgili..

KİME ANLATTIYSAN ONAYI ONDAN AL
Şimdi ben belediye meclis üyesi olarak bunu ilk defa o toplantıda duydum. Yani böyle büyük bir tesis yapılacaksa, bunun bize daha önce söylenmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Bunu şoför Ali biliyorsa, ona anlattıysan.. O zaman onayı şoför Ali'den al, bizden niye istiyorsun.

FİZİBİLİTESİ YAPILDI MI?
Biz şunu öğrenmek istiyoruz. Ben bu zamana kadar bunu duymadım. Krediye onay vermek istiyoruz ama bunun fizibilite çalışması yapıldı mı? Ekonomik olarak girdileri, artısı-eksisi paylaşıldı mı? Paylaşılmadı. Bizimle paylaşılmadıysa, Geyve ile ve Geyvelilerle de paylaşılmamıştır.

BU TESİS YÜRÜMEZ
Şu ifadeyi kullandı başkan; '40 kadın çalışanımız olacak'.. Yani 40 kadın demek.. Bir kişinin maliyeti, asgari ücret ve sigortayı hesaplarsak ortalama 6 bin lira.. 40 çarpı 6 bin, 240 bin lira eder.. Şimdi bunun elektrik faturası var, 50-70 bin lira.. Bunun yanında su, doğalgaz masrafları var. Burada yol üstünde lokum satmakla, reçel satmakla, bu tesis yürür mü arkadaşlar? Ben yürüyeceğine inanmıyorum.

Gastronomi merkezi diyor başkan.. Mantıyla, keşkekle işte nasıl gastronomi merkezi olacak, bunu da anlamış değiliz.

İNANMADIĞIM İÇİN ONAY VERMEDİM 
Şunu yapabilirdik, Geyve'nin tanıtılması gerekiyor mu.. Evet gerekiyor.. Neyle gerekiyor bu? Yol üstünde bir yer tutulabilirdi.. İşte buna Geyve Mola denip, burada yöresel ürünler satılabilirdi, satış noktası gibi.. 2 çalışan koyulabilirdi.. Yine yol üstünde Geyve'yi tanıtabilirdik ama bu kadar büyük bir maliyete sahip olan tesis, işleyecek mi arkadaşlar? Ben işleyeceğine inanmıyorum. İnanmadığım için de buna onay vermedim.

Son olarak da şunu söylemek istiyorum. Sayın başkan 'Milletimiz hizmet üretenle, laf olsun diye muhalefet olanı görüyor' demiş.. Laf olsun diye muhalefet olan biz oluyoruz burada.. 

YÜREĞİ YETİYORSA CANLI YAPALIM
Başkana ben buradan bir talepte bulunmak istiyorum. Gelelim belediye meclis toplantısını canlı yapalım. Canlı olarak yayınlansın. O zaman Geyve ve Geyveliler çok iyi biliyor, bizim laf olsun diye muhalefet yapmadığımızı, gerçekleri söylediğimizi biliyor. Başkana sesleniyorum, yüreği yetiyorsa, bütün toplantıları canlı yapalım, bütün Geyveliler bunu şeffaf bir şekilde görsün. Kim hizmete karşı, kim hizmet üretiyor, kim laf üretiyor bunu herkes görsün. Hepinize saygılar sunuyorum".


Bu video 1211 defa izlenmiştir..

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum