Gürkan Kar: "Geyve'de çiftçi perişan halde"

Geyve Belediye Meclis Üyesi, CHP Geyve İlçe Başkanı Gürkan Kar, ürünlerin para etmemesi nedeniyle Geyve'de çifçilerin perişan olduğunu açıkladı.
 
Kar, "Girdi maliyetlerinin iki katına çıkmasına rağmen, ürün fiyatlarının geçen yıla oranla artmaması çiftçimizi kara kara düşündürüyor" dedi.

Gürkan Kar yaptığı açıklamada şunları söyledi;
"Geyve de çiftçi perişan halde kimsenin umurunda değil. Girdi maliyetleri iki katına çıkmasına rağmen, ürün fiyatlarının geçen yıla oranla artmaması çiftçimizi kara kara düşündürüyor.
AKP iktidarının çiftçiyi getirdiği durum içler acısı.
Üzümü alan satan yok. Üzüm fiyatları 1.5 TL ile 2.00 TL arasında gidip geliyor ki zaten maliyeti bu fiyatlarda ve çoğu satılmadığı için 1.4 TL ye sirkeye gidiyor. Ayva ise aynı, ortalama 1.5 TL ile 2.00 TL arasında ki maliyeti anca karşılıyor.
Çiftçilerle görüştüm, gittim zirai ilaç satan firmalarla, ekipman satan firmalarla görüştüm tek tek yazdım geçen sene ile bu sene arasındaki fark uçurum ve önümüzdeki sene daha da kötü olacağı söyleniyor. Hayvancılıkta da durum içler acısı bu girdilerle bu insanlar nasıl hayvan yetiştirecek, hayvancılık bitme noktasına geldi yazıktır, günahtır.
"Akp iktidarı itibardan tasarruf olmaz" diyerek saraylar yaparken, geçiş garantili köprüler, yollar yaptırarak yandaş müteahhitleri düşünürken çiftçiyi aklına bile getirmiyor. Yerel iktidar ise Geyve'de 2 tane festival ve Ayva Heykeli yaparak çiftçiye hizmet ettiğini sanıyor. Efendiler 19 sene den beri AKP iktidarı ve 13 sene den beri Geyve'de sizler iktidarsınız hiç mi aklınıza gelmedi? Çiftçileri örgütleyelim, kooperatif kuralım üreticilerimizi tüccara mahkum etmeyelim diye hiç mi düşünmediniz?
2 tane vekil getirerek Ayva bahçesinde fotoğraf çektirerek bu işler olmaz. Yıllarca seçimlerde vaat etmenize rağmen üstelik Geyveli Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı olmasına rağmen Zıraat Fakültesini bile Arifiye'ye kaptırdınız.
Ayva Birliği kuruldu ne iş yapıyor kimse bilmiyor! Bir heyet kurup bu birliğin içinde Ziraat Mühendisleri, öğretim görevlileri ve bu işleri bilen kişilerle birlik adına mesela Hollanda'ya gittiniz mi? Hollanda, dünyada en çok ayva ihraç eden ülke. Üstelik 1 tane bile ayva ağacı olmadığı halde. Ya da bunun gibi daha fazla nasıl bu bölgenin ürünlerine katma değer sağlarız diye düşündünüz mü?
Her yıl birçok çiftçimiz milyonlarca TL dolandırılarak emeği sömürülüyor. Bunun için ne yaptınız, dert edindiniz mi, bu insanları ve bir çözüm yolu aradınız mı? 
Bu insanlar nasıl geçinecek? Nasıl ilaca, mazota, gübreye para ayıracak da 1 sene boyunca ailesine bakacak?
Milletin parasıyla sefa sürerek milleti düşünmüyorsanız, bu millet size gereken cevabı sandıkta verecektir".


Bu video 757 defa izlenmiştir..

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum