Üzüm para etmeyince şarap ve sirkeye gidiyor

Bölgenin üzümü para etmeyince şarap ve sirke firmalarına yok pahasına satılıyor. Ya çöp olacaktı yada şarap! Bölgemizin üzümü ne hallere düştü... Sakarya'nın ve Türkiye'nin en büyük meyve üretim merkezlerinden biri konumunda bulunan Geyve ve Pamukova'da üretilen üzümler bu sene elde kaldı. Kimsenin almadığı üzüm çöp olmasın diye sirke ve şarap üreticilerine bedava denilecek bir ücretle satılıyor.
 
Sakarya’nın üzüm deposu Pamukova ve Geyve'de üzüm hasadı devam ederken, üretici satamadığı üzümü 75 kuruş ve 1 TL gibi fiyatlarla İzmir ve Manisa'dan gelen sirke ve şarap üretim firmalarına satıyor...   

Geçtiğimiz yıllarda zirai don ve kuraklık gibi olumsuzluklarla üretimi büyük bir sekteye uğrayan üzüm bu sene bol ve verimli hasat verdi.

Pamukova'da Eğriçay, Fevziye, Özbek, Hayrettin gibi köylerin tamamında üretilen üzüm sezon başında 7 TL'den satılmaya başlamıştı.

Eğriçay köyünden Turgay Kars konuyla ilgili "Girdiler yüksek, masraflar yüksek, ihracat durgun, mal kalkmıyor. Üzüm sirke ve şaraba, dip ayvası aromaya gidiyor. Şeftalide ihratı durdurdu yönetim. İhracat durunca şeftali de buzhanede kaldı. Gördüğünüz gibi bu üzümler 75 kuruş ve 1 TL gibi fiyatlarla şarap veya sirkeliğe gidiyor. Bu fiyatlar ilaç parasını kurtarmaz. Bu sene çiftçi ilaç parasını, mazot parasını ödeyemez. Siyasiler seçimden seçime oy isteme geliyorlar, derdimizle sorunumuzla ilgilenen yok. Zor durumdaki çiftçi destek bekliyor. İlaç desteği, mazot desteği, gübre desteği verilmeli çiftçiye. Maliyetler düşürülmeli. Bir göztaşı 300 liradan 900 liraya çıktı. Sezonda çiftçinin atacağı Ocak, Şubat ayında1200 liraya çıkar. Bu çiftçi para kazanamaz. Bu millet yavaş yavaş tarla satmaya başladı. İşin sonu kötü" dedi.
Geyve.com


Bu video 828 defa izlenmiştir..

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum