2 kişiye virüs bulaştırdı, vatandaşlara böyle seslendi!

Sakarya'da virüsü 2 kişiye bulaştırdı, vatandaşlara böyle seslendi! Koronavirüse enfekte olan SUBÜ öğretim görevlisi Ersin Berk, hastalığı 2 kişiye bulaştırdığı süreci ve sonrasında yaşadıklarını anlattı. Berk,"Çok çabuk bulaşıyor. Erkek kardeşim ve arkadaşıma bulaştı. Lütfen mecbur kalmadıkça çıkmayın" diye seslendi

 2 kişiye virüs bulaştırdı, vatandaşlara böyle seslendi!
30 Mart 2020 - 13:37 - Güncelleme: 30 Mart 2020 - 13:39

Sakarya'da yaşayan SUBÜ öğretim görevlisi Ersin Berk'in 1 hafta önce gittiği hastanede yaptırdığı koronavirüs testinden "pozitif" sonuç çıktı.

Berk, tedavi için hemen hastaneye yatırıldı. Sakaryalı akademisyen, ilk günlerde solunum ve ateş konusunda kabus dolu günler yaşadı. Tedavinin devamında durumu iyiye giden Berk, sosyal medyadan Sakaryalı vatandaşlara yaşadığı sürecin zorluğunu anlatarak uyarılarda bulundu.
Hastalıkla ilgili tecrübelerini aktaran Berk, Sakaryalılara "Lütfen evden çıkmayın" çağrısı yaptı.

BASİT TEMASLA BULAŞIYOR
Berk son paylaşımında, hastalığın hava teneffüsü ve basit bir temasla bulaşabildiğini belirterek, "Hasta ağır semptomlar taşıyorsa ve siz onunla yakın temas etmeseniz bile hastalık hava teneffüsü ya da ellerinizle dokunduğunuz bir yerden yine de size bulaşabiliyor." yazdı.

GENÇ-YAŞLI AYIRMIYOR
Şu anda hala pozitif olduğunu ama iyi hissettiğini yazan Berk, "Şu anda halen Covid pozitifim ama daha iyi hissettiğim için size ya da çevrenize faydalı olabileceğini düşündüğüm birkaç bilgi daha paylaşmak zorunda olduğumu hissediyorum. Hastanede gördüğüm yüzlerce hastaya baktığımda virüs genç yaşlı çoluk çocuk falan ayırmıyor. Fakat bünyedeki etkileri farklılık gösteriyor. Örneğin genç-orta yaşlıysanız, kronik hastalığınız yoksa ve sabit ilaçlar kullanmıyorsanız hastalık sizi epey zorlasa da bir şekilde vücudunuzdan çıkacak gibi gözüküyor ama bazı makalelerde gençlerin ve çocukların da öldüğü vakalara da rastlanıyor." ifadelerini kullandı.

ARKADAŞIM VE KARDEŞİM DE POZİTİF
Virüsü, haberi yokken neredeyse hiç temas etmediği halde kardeşine ve arkadaşına bulaştırdığını belirten Berk, "Arkadaşlar öncelikle virüs çok çok bulaşıcı. Bunu biliyorum çünkü ilk hastalandığım günlerde evimde olan erkek kardeşim hiçbir şekilde bana yakın olmamasına, rağmen yine de hasta oldu. Ne var ki hastalığı çok şiddetli şekilde yaşamadan bir gün önce yakın temasta olduğum bir arkadaşım kardeşim kadar şanslı değildi. kas, eklem ve bel ağrıları yaşarken, ateşlendi ve iştahsızlık, halsizlik burun tıkanıklığı derken ciddi bir yıkım yaşadı, şuan iyi durumda" yazdı.

EVDEN ÇIKMAYIN
Berk, paylaşımın devamında vatandaşlara şu anda hastanelerin önünden geçmek dahi istemeyeceğini belirterek,"Lütfen mecbur kalmadıkça evinizden çıkmayın" çağrısı yaptı.

Azim Çelik (sakaryayenihaber.com)

Bu haber 2354 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum