Geyve'de ayı kiraz bahçesini talan edince, çareyi böyle buldu

Ayı kiraz ağaçlarına zarar verince çözümü çakarlı lambalarda buldu (VİDEO).. Geyve’de kiraz bahçesini ayı talan edince, akşam çakarlı lambalarla nöbet tuttu. Geyve Alifuatpaşa'da kiraz bahçesindeki ağaçlara ayılar zarar verince, çözümü gece çakarlı lambalarda buldu..

Geyve'de ayı kiraz bahçesini talan edince, çareyi böyle buldu
21 Mayıs 2020 - 06:53 - Güncelleme: 21 Mayıs 2020 - 07:16

Geyve’de kiraz bahçesi sahibi İsmail Ünsal, bahçesindeki ağaçların zarar gördüğünü farketti. İlk etapta domuzların yaptığını düşünen İsmail Ünsal arkadaşlarından ve çevreden edindiği bilgilere göre bunu bir ayının yaptığı sonucuna vardı.

Ayıdan korumak için çakarlı lamba aldı

Kiraz ağaçlarının zarar görmesi sonucu emeklerinin heba olmasına üzülen İsmail Ünsal çareyi çakarlı lambalarda buldu. Ünsal, arkadaş çevresinden ve bu işi bilenlerin tavsiyesiyle iki adet çakarlı lamba aldı. 

İsmail Ünsal, Alifuatpaşa Parla Tepesi'nin arka tarafında Türk Petrol akaryakıt istasyonunun üst tarafında bulunan kiraz bahçesinde gece çakarlı lambalarla nöbet tutmaya başladı.

Çakarlı lambalarla kiraz ağaçlarını ayıdan korumaya çalışan İsmail Ünsal; "Ayıya karşı ilk caydırıcı tedbir olarak arkadaşların tavsiyesi üzerine iki adet çakar lambalarımızı aldık. Ayıya karşı etkili bir yöntem geçici bir süre çözümdür dediler. Bir-iki akşam böyle caydırıcı olabilirmiş. Daha sonra insan sesine gelmediği söyleniyor. Bazı arkadaşlarımız el radyolarından asmış, olmadı onu da deneyeceğiz. Araştırıyoruz, soruyoruz bilen arkadaşlardan, ayıyla mücadele eden arkadaşlardan.. Zamanla alışıyor diyorlar. Kesin çözüm tel örgü diyorlar, tel örgünün maliyetide bir hesp yaptırdık 30-40 bin civarında tutuyor. Bu da oldukça yüksek bir rakam. Tel örgü de yeterli değilmiş. Bir çaresine bakacağız" dedi.

Geyve.com

Bu haber 1234 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • murat&murat
    6 gün önce
    Böyle halledemezsiniz. Ayı'nın karnı aç. Bir şekilde karnını doyuracak ayı. Ayı'nın geliş istikametine yiyecek koyarak hem kendi kirazlığını hem de civardaki meyveleri koruyabilirsin. Aç olan canlının gözü hiçbir şey görmez. Yiyecek koyarak hem korunursunuz hen de sevaba girersiniz. Anladın..?