Geyve'de Otobüs Kazalarının Önlenmesi toplantısı

Geyve'de Otobüs Kazalarının Önlenmesine yönelik toplantı yapıldı. Son dönemlerde ülke genelinde toplu taşıma araçlarının karıştığı trafik kazalarının artması nedeniyle İçişleri Bakanlığımının talimatı gereği tüm il ve ilçelerde bugün yapılması  istenen toplantı Geyve Kaymakamlık binasında gerçekleşti.

Geyve'de Otobüs Kazalarının Önlenmesi toplantısı
21 Şubat 2020 - 18:37 - Güncelleme: 21 Şubat 2020 - 18:39
Reklam

Kaymakamlık Toplantı Salonunda Geyve Kaymakamı İlyas Memiş başkanlığında yapılan toplantıya; İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Bedir, İlçe Jandarma Komutanı J. Kd. Bçvş. Muharrem Tekin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Doğan, Geyve Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Bulur, Geyve Şoförler Odası Başkanı Aykut Yurt, Geyve-Kop Başkanı Mesut Dönmez, ilçede hizmet veren otobüs işletmeleri ile öğrenci ve personel taşımacılığı yapan servis yetkilileri katıldı.

İçişleri Bakanlığı'nca “Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi” uygulamaya konularak trafikte sürücü, yolcu ve yaya olarak yer alan insan unsurunun yaptığı kural ihlalleri ile bu ihlallerin neden olduğu trafik kazalarının önlenmesine yönelik kısa vadede yapılacaklarla ilgili “Güvenli Sistem Yaklaşımı” benimsenmiş; kaza nedenli ölümler ve ciddi yaralanmaların en aza indirilmesi, bu kazalardan kaynaklı sosyo-ekonomik kayıpların (iş gücü, zaman, maddi hasar, gelir kaybı, acil müdahale, kurtarma, tedavi, rehabilitasyon, kazazede yakınlarının uğradığı maddi ve manevi zararlar vb.) yanı sıra bireyi, toplumsal hayatı ve kamu güvenliğini tehdit eden risklerin ortadan kaldırılması hedeflenmiştir.

Bu kapsamda toplantıya katılan işletme yetkililerinden;
Kış şartlarına uygun lastik kullanılması, şoförlerin yol, hava, trafik durumunun gerektirdiği şartlara uygun hızda seyretmeleri ve hız ihlali yapmamaları, mevzuatın öngördüğü sayıda şoförü yolculuk esnasında araçlarında bulundurmaları, kazaların temel nedeni olan yorgun/uykusuz araç kullanmanın önlenmesi, firmaların sık sık şoför değiştirmemesi, çalışma sürelerinin kaydının tutulması, seyahat süresince şoförlerin ve yolcuların emniyet kemeri takmaları ve bu yönde araç içinde gerekli uyarıların/kontrollerin yinelenmesi, sürücü seçiminde titiz davranılması, uzun yol deneyimine ve güvenli sürüş bilgisine sahip şoförlerin çalıştırılması, firmalarca sefer öncesinde veya haftada bir kez otobüslerin ve şoförlerin yeterliliklerinin kontrol edilmesi/gözlenmesi, trafik güvenliğine yönelik kontrollerin aksatılmadan yapılması, terminallerde ve güzergah üzerinde araçların takograf, ışık, far vb. teknik donanım/ekipmanlarının denetlenmesi, belirlenen alanlar dışında yolcu bindirme/indirmenin yapılmaması, otobüs yangınlarının nedenleri ve alınabilecek önleyici tedbirler alınması istendi.

Geyve Kaymakamı İlyas Memiş; katılımcılara toplantıya iştirak ettikleri için teşekkür ederek, can ve mal güvenliği açısından değinilen konulara riayet edilmesi, konuyla ilgili olan kurum ve kuruluşların yol ve trafik güvenliğinin sağlanması için alınması gereken tedbirlerin takibinde hassasiyet gösterilmesini istedi.

Geyve.com

Bu haber 732 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum