Geyve Destanı 100 yıl önce bugün yazıldı!

Geyve Destanı 100 yıl önce bugün yazıldı! Geyve'yi ele geçirmek isteyen Anzavur kuvvetleri, 100 yıl önce bugün Alifuatpaşa mahallesine saldırır. Kuvay-i Milliye'nin kalesi Geyve; 17 Mayıs 1920'de İngilizler tarafından desteklenen, Kuva-yi İnzibatiye örgütüne Alifuatpaşa'da geçit vermedi.

Geyve Destanı 100 yıl önce bugün yazıldı!
17 Mayıs 2020 - 07:10 - Güncelleme: 17 Mayıs 2020 - 07:24

100 yıl önce bugün, İngilizler tarafından desteklenen başında Anzavur'un bulunduğu sözde Hilafet Ordusu olarak tanımlanan Kuva-yi İnzibatiye örgütü; Kuvay-i Milliye'nin kalesi, Geyve'yi ele geçirmek ister.

Daha önce Geyve Boğazı'ndan saldırarak başarılı olamayan Anzavur Kuvvetleri, bu kez 300 kadar süvari ile Sapanca İkramiye Köyü üzerinden, Köprübaşı Köyü istikametinden bugünkü adı Alifuatpaşa olan Geyve İstasyon mahallesine saldırır.

Bu beklenmedik saldırı esnasında Geyve Boğazı'nda mevzilenen Milli Kuvvetler hazırlıksız yakalanır. Alifuatpaşa'yı işgal eden Anzavur kuvvetleri Geyve'ye saldırmak üzere tarihi II Bayazıd Köprüsü üzerine yönelir. Tarihi taş köprü üzerinde eli silah tutan, Geyveli 30 vatanseverden oluşan Kuvay-ı Milliye neferleri vardı. Köprünün Geyve tarafında konuşlanan bu 30 yiğit, destek gelinceye kadar 2 saat boyunca, kahramanca direnir.

O gün yaşanan destansı mücadeleyi araştımacı-yazar Arif Öztürk şöyle anlatıyor;

Anzavur, 15 Mayıs 1920 günü Geyve Boğazı’na saldırmış, ilk anlarda başarı elde eder gibi olmuş olduğundan İstanbul’a başarısını belirten bir telgraf çeker. Fakat milli kuvvetlerin direnişi ve taarruzu neticesinde kuvvetleri dağılan Anzavur, Adapazarı’na çekilir. Ertesi günü Adapazarı’ndan Sapanca’ya gelir. Burada dağılmış olan kuvvetlerini toplar. Sapanca’da önceden konuşlanmış olan Kuva-yı İnzibatiye’ye ait piyade alayı ve topçu kuvveti ile birlikte Sakarya’nın batısındaki milli kuvvetlere saldırıya geçer. Fakat bir sonuç alamaz.

17 Mayıs 1920 günü Anzavur 300 kadar süvari ile Sapanca’dan İkramiye Köyü üzerinden, Köprübaşı Köyü istikametinden Geyve İstasyon’a saldırır. Bu beklenmedik duruma milli kuvvetler hazırlıksız yakalanır. Çünkü milli kuvvetler Geyve Boğazı’nda bulunmaktadır. O anda Geyve İstasyon mıntıkasında 30 kişi kadar bir kuvvet vardır. Bu otuz neferden biri de Geyve Günhoşlar Köyünden Hüseyin’dir.(Yıldırım) Bu kuvvet (Alifuatpaşa’daki ) taş köprünün Geyve ucuna konuşlanır. Ali Fuat Paşa ve yaveri İdris efendi bir top ve bir makineli tüfekle Parlo Tepeye konuşlanır. Anzavur Köprübaşı Köyü’ne geldiğinde Ali Fuat Paşa topu ateşler. Biraz duraksayan Anzavur, kuvvetleriyle Geyve İstasyon’u işgal eder. Buradan Geyve’ye saldırmak üzere köprüye yönelir. Taş köprünün namazgah tarafında konuşlanan otuz yiğit iki saat boyunca direnir. Çok şiddetli bir çatışma olur. İki saat sonra, Geyve boğazında bulunan süvari bölüğü, Demirci Mehmet Efe’nin atlı zeybekleri ve Dayı Mesut’un müfrezesi yetişerek çatışmaya iştirak ederler. Anzavur kuvvetleri büyük kayıp vererek geri çekilmek zorunda kalır. Bunun üzerine Milli Kuvvetler topçu ve makineli tüfeklerin desteğiyle karşı taarruza geçerler. Bu çarpışmalar sırasında Anzavur, yıkılan atının altında kalarak ayağından yaralanır. Sonuçta Anzavur büyük kayıplar vererek Adapazarı’na döner.


Geyve.com olarak bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimize ve gazilerimize Allah'tan rahmet dileriz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Bu haber 926 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Muzaffer Uysal
    1 hafta önce
    100 yıl önce yazılan gerçek destanı günümüze hatırlatan ve aktaran GEYVE COM .ve değerli katkıları bulunan ARİF ÖZTÜRK hocamıza duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ederim.