Geyveli iki edebiyatçı bu akşam canlı yayında buluşacak

Geyveli iki edebiyatçı bu akşam canlı yayında buluşacak.. Geyve'nin yetiştirdiği değerli iki edebiyatçı, eğitimci yazar-şair Prof.Dr. Muharrem Dayanç ve eğitimci yazar-şair Ercan Yılmaz bu akşam Instagram'da canlı yayında bir araya gelecek.

Geyveli iki edebiyatçı bu akşam canlı yayında buluşacak
27 Mayıs 2020 - 12:10 - Güncelleme: 27 Mayıs 2020 - 12:16

Saat 18:30'da başlayacak sohbet, instagram.com/sakaryaegitimakademisi adresinden  canlı olarak  takip edilebilecek.

"Ben bir çeşme yaptırdım
Arkası parmak parmak
Karaçam'dan kız almak
Cennetten gül koparmak"                         
      (Karaçam Manisi)
,,,
Hiç bu kadar "iki" bir araya gelmedi: 
İki hemşehri, iki akraba, iki Geyveli, iki Karaçamlı, iki İlimbeyli, iki Boğazlı, iki Adapazarlı, iki edebiyatçı, iki şair, iki yazar, iki Kafkasyalı, iki Türkiye ve Türkçe aşığı... 
Bu akşam 18.30'da Ercan Yılmaz'la, Instagram'da, tarihiyle, kültürüyle, edebiyatıyla, geçmişiyle, geleceğiyle Adapazarı'nı, Boğaz'ı, Geyve'yi, Karaçam'ı, İlimbey'i konuşacağız.


Muharrem Dayanç kimdir?

Sakarya, Geyve, Karaçam Köyü’nde doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Adapazarı’nda tamamladıktan sonra, 1990 yılında, İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Daha sonra aynı üniversitede; Halil Nihat Boztepe Hayatı ve Eserleri konulu teziyle yüksek lisans ve Sırat-ı Müstakim Dergisindeki Dil, Edebiyat ve Sosyal Kavramların Sistematik İncelenmesi isimli çalışmasıyla da doktorasını tamamladı.

Altı yıl MEB’in değişik kademelerinde Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği yaptı. 1997 yılından beri Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde, Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bu arada, 2013-2014 öğretim yılında Bosna-Hersek’in Zenica şehrinde bir yıl süreyle görev yapmıştır.

Başta kitap bölümü, makale, bildiri olmak üzere birçok bilimsel çalışmaya imza attı. Deneme, günlük, söyleşi, öykü ve şiir gibi dil işçiliği isteyen alanlarda da eserler vermeye devam etmektedir. Bilimsel çalışmalar dışındaki edebi uğraşıları, dilini, üslubunu, bakış açısını ve iç dünyasını geliştirmenin bir aracı olarak görmektedir.

Yabancı dili İngilizce olup evli ve iki çocuk babasıdır.

Prof.Dr.Muharrem Dayanç'ın Öğrenim Durumu:

Derece

Bölüm/Program

Üniversite

Yıl

Lisans

Türk Dili ve Edebiyatı

İstanbul Üniversitesi

1990

Y. Lisans

Yeni Türk Edebiyatı

İstanbul Üniversitesi

1993

Doktora

Yeni Türk Edebiyatı

İstanbul Üniversitesi

1997

Doç. Dr.

Türk Edebiyatı

ESOGÜ

2011

Prof. Dr.

Yeni Türk Edebiyatı

ESOGÜ

2016

KİTAPLARI

1. “Yeni Kitap” Dergisinde On Yazar-On Mülakat, Dergâh Yayınları, İstanbul 2009, 2. Baskı, 158 s.

2. Denemeyi Denemek, Ebabil Yayınları, Ankara 2006, 2. Baskı, 238 s.

3. Kamelyalı Kadın, Akademik Kitaplar, İstanbul 2015, 195 s.

4. Bosna Günlüğü, Akademik Kitaplar, İstanbul 2015, 216 s.

5. Kendimi Kazdım, Akademik Kitaplar, İstanbul 2015, 295 s.

6. Mehmet Kaplan’ın Kaleminden Yunus Emre -Metinler-, Dergâh Yayınları, İstanbul 2015, 328 s.

7. Mehmet Kaplan’ın Kaleminden Yunus Emre -Mehmet Kaplan’ın Yunus Emre Yazıları Üzerine Bir Değerlendirme-, Sistem Ofset, Ankara 2015, viii+120 s.

8. Sivrihisar’dan Dünyaya Açılan Bilim Kapısı: Prof. Dr. Mehmet Kaplan, Sivrihisar Belediyesi Kültür Yayınları, Eskişehir 2016, 190 s.

ERCAN YILMAZ KİMDİR?

Ercan Yılmaz, (d. 4 Mart 1977, Geyve), Türk şair ve yazar.

4 Mart 1977'de Geyve'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Adapazarı'nda, yüksek öğrenimini ise 1999 yılında KTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı.

2002'de Can Yayınları'ndan Âherli Zamanlar, 2007'de Aşina Kitaplar'dan İncire Yemin, 2010'da da Timaş Yayınları'ndan Rüyâ Kasrı isimli şiir kitapları yayımlandı. Heyamola Yayınları'ndan Ganita Akşama Doğruyum Ben ve son olarak Granada Yayınları'ndan Ada Defteri adlı kitabı çıktı. Bir dönem Trabzon Yomra Fen Lisesi'nde Edebiyat öğretmenliği yaptı. Halen Sakarya'da öğretmenlik görevini sürdürüyor. Şiir ve yazıları çeşitli dergilerde yayımlanıyor. Ada dergisinin editörlüğünü yaptı. Edebiyat, Osmanlı Türkçesi ve diksiyon dersleri vermektedir. Her Pazartesi Yeni Sakarya gazetesinde köşe yazısı yazıyor. Bursa Osmangazi Belediyesi'nin Ahmet Hamdi Tanpınar anısına düzenlediği 'Bursa'da Zaman' temalı şiir yarışmasında Bursa'da Dört Mevsim isimli şiiri ile birinci oldu.


Bu haber 338 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum