Toplu taşımada koltuk sayısı kadar yolcu taşınacak

Otobüs, minibüs ve servis araçlarında koltuk sayısı kadar yolcu taşınacak.. Geyve İlçe Hıfzısıhha Kurulu; toplu taşıma araçları, yeme-içme işletmeleri, spor faaliyetleri ve özel eğitim kurumlarının faaliyetleriyle ilgili 02/06/2020 tarih ve 2020/47 sayılı kararını açıkladı.

Toplu taşımada koltuk sayısı kadar yolcu taşınacak
04 Haziran 2020 - 02:08

İlçe Hıfzıssıhha Kurulu 02/06/2020 tarihinde Kaymakam İlyas MEMİŞ başkanlığında toplanarak;

Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Coronavirüs (kovid19) salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek için alınan kararlara ek olarak;

1) Tüm şehir içi çalışan toplu taşıma araçlarında ve personel servislerinde araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edileceği yönündeki karar yürürlükten kaldırılmıştır.

2) Şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığında uygulama Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan ve yukarıda belirtilen rehberler doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

3 ) Kent İçi Ulaşım Araçları (Minibüsler, Dolmuşlar, Halk Otobüsleri, Belediye Otobüsleri ve Diğerleri) araçlara koltuk sayısı kadar müşteri alınacak, ayakta yolcu alınmayacaktır. Karşılıklı dörtlü koltukların iki koltuğu kullanılacak, yüz yüze gelinmeyecek şekilde çapraz olarak oturulacaktır.

Diğer yandan,

31.05.2020 tarih ve 48 nolu Hıfzısıhha Kararıyla 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle hizmet vermeye başlayacağı belirtilen işletmelerle ilgili olarak;

4) Lokanta veya restoran, pastane, kafe, kafeterya, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, dernek lokalleri ve çay bahçeleri faaliyetlerini saat 22:00’a kadar sürdürebileceklerdir. Söz konusu işletmeler saat 22.00’dan sonra temizlik, ertesi güne hazırlık vb. nedenlerle müşteri almamak kaydıyla çalışabileceklerdir

5) Şehirlerarası yol güzergâhları üzerindeki dinlenme tesisleri içinde yer alan lokanta, restoran vb. yerlerin kapanış saatleri pandemi öncesi düzeninde devam edecektir.

6) Kıraathane, kahvehane, dernek lokalleri vb. iş yerlerinde, temasa neden olabilecek iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışına geçici bir süreliğine izin verilmeyecektir.

7) 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle faaliyetine izin verilen işletmelerde kişiler arası mesafe ihlaline ve temasa neden olabilecek dans/oyun vb. amaçlarla müzik (canlı müzik dahil) kesinlikle yapılmayacaktır. Sadece müşterilerin dinlemesine yönelik müzik yapılmasına müsaade edilecektir.

8) Daha önce faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan internet kafeler, playstation vb. oyun salonları ile gazino, pavyon, meyhane, bar, birahane, taverna, disko ve benzeri yerlerin faaliyetlerine ilişkin kısıtlama, geçici bir süreliğine devam edecektir.

9) İlgili federasyonların izni ile yapılacak müsabaka, antrenman ve hazırlık süreçleri hariç olmak üzere spor merkezleri, tesisleri ve salonlarında takım ve temas halindeki sporlar, müsabakalar, eğlence amaçlı maçlar (futbol, basketbol, voleybol, tekvando, güreş, karate vb.) veya kişilerin birbirleriyle yakın temasını gerektiren antrenmanlara ilişkin getirilen kısıtlamalar geçici bir süreliğine devam edecektir.

10) Alınan kararlara ilişkin şikâyet ve gerekli hallerde denetim yetkisi saklı kalmak kaydıyla Turizm İşletme Belgeli konaklama tesisleri, lokanta ve restoranların koronavirüs salgını ile ilgili alınacak tedbirler kapsamında denetimi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce yerine getirilecektir.

11) Turizm işletme belgeli olanlar dışındaki tesisler, İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Geyve Belediye Başkanlığı, işletmenin bulunduğu bölgeye göre İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı personellerinden oluşan asgari beş kişilik bir komisyon tarafından en az on beş günde bir denetlenecektir.

Bu kararlar ve Sağlık Bakanlığı web sitesinde yayınlanan ilgili rehberler, bahsi geçen tesis, işletme ve kişilerin bağlı olduğu meslek örgütü/ oda tarafından, tüm üye iş yerleri/ kişilere imza karşılığı tebliğ edilerek, dağıtım listesi İlçe Sağlık Müdürlüklerine iletilecektir.

Ayrıca;

13) Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ ün 29.05.2020 tarihli ‘Özel Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Yaz Okulları’ nın açılması, 29.05.2020 tarihli ‘Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursları ile Özel Muhtelif Kurslar’ ın açılması, 01.06.2020 tarihli ‘Özel Öğretim Kursları’ nın açılması, 01.06.2020 tarihli ‘Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’ nin açılması ile ilgili yazıları gereğince, bahsi geçen kurs ve merkezlerin ilgili yazısı ve eklerinde belirtilen kuralları yerine getirmeleri kaydıyla açılmaları uygun görülmüştür.

Kararlar hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek başta denetimler olmak üzere uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması tedbirleri uygulanacaktır.

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir.

Bu haber 918 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum