Son Yorumlar
Geyve Parkı'nda asırlık meşe budandı
Bursa ilinde 600 yıllık çınar ağacı var bunu birçok Geyveli hemşerim g...
Yorumu Oku

ZEKİ KIRAN vefat etti
ÇOCUKLUK ARKADAŞIM,RUHU ŞAD MEKANI CENNET OLSUN.ARDINDA KALANLARA RAB ...
Yorumu Oku

Şehit Teğmen Geyve'de gözyaşlarıyla uğurlandı
Şehidimizin Ruhu Şad Mekanı Cennet Olsun.Ailesine Allahtan Sabırlar D...
Yorumu Oku

Geyveli dostlar İstanbul'da iftarda buluştu
Geyvenin fabrika kokuları
Sayın admin böyle 3-5 kişiyi ilgilendiren konular yerine ne zaman Geyv...
Yorumu Oku

Geyve Parkı'nda asırlık meşe budandı
Birçok belediye Yeşillikleri bol ve içindeki ağaçları kontrollü budam...
Yorumu Oku

 
Atatürk'ün Geyve'ye Gelişleri

 

Geyve Adı Nereden Geliyor?
Tarih Öncesinden Osmanlı'ya Geyve
Osmanlı Döneminde Geyve
Kurtuluş Savaşı'nda Geyve
Atatürk'ün Geyve'ye Gelişleri
Çanakkale'de Şehit Olan Geyveliler
Nostaljik Çarşı Turu


ATATÜRK'ÜN GEYVE'YE GELİŞLERİ

Kurtuluş Savaşı Baş Komutanı Gazi Mustafa Kemal Paşa Geyve'ye iki defa gelmiştir. Her iki gelişi de Cumhuriyetin kuruluşundan önce, Kurtuluş Savaşı esnasında olmuştur.

Birinci Gelişi: 1920 yılına rastlar. Kurtuluş Savaşı'nın bütün şiddetiyle sürdüğü bir dönemde Batı Cephesini kontrol etmek ve silah arkadaşlarıyla fikir alışverişinde bulunmak amacıyla Ankara'dan Beypazarı-Nallıhan-Göynük-Taraklı üzerinden Geyve'ye gelmiştir. Geceyi zamanın Belediye Başkanı Rasim Tarhan'ın evinde geçirir (Maalesef bu ev, 1977'de üzücü bir yangınla yok olmuştur). Ertesi günü Mekece'de Halit Paşa'yı ziyaret eder. Birlikleri teftiş ederek tekrar Ankara'ya döner.

İkinci Gelişi: Anadolu'da Kurtuluş Savaşı tüm şiddetiyle devam etmekte, Türk Ordusu'nun başarıları ve Mustafa Kemal Paşa'nın adı adeta bir destan kahramanı gibi dilden dile dolaşmaktadır. Yabancı basın, Anadolu'da tahmin edilemeyen, büyük zaferlere imza atan bu komutan ile mülakat yapma çaresini arar. Tanınmış Fransız yazar Claude Farrere, Mustafa Kemal Paşa ile İzmit'te mülakat yapmak üzere randevu almayı başarır. Büyük komutan, hem Batı Cephesi'ni teftiş etmek, hem de Claude Farrere ile görüşmek üzere 16 Haziran 1922 günü Nallıhan-Göynük-Taraklı üzerinden Geyve'ye gelir. Geceyi yine Belediye Başkanı Rasim Tarhan Bey'in evinde geçirir. Ertesi günü, Adapazarı'na geçer. Uzun süre görüşemediği annesiyle, Adapazarı Askerlik şube Başkanı Binbaşı Baha Bey'in evinde görüşerek hasret giderir. Geceyi Adapazarı'nda geçiren Atatürk, Ertesi günü (18 Haziran 1922) Adapazarı'nda çarşıyı gezer, halkın moralini düzelten konuşmalar yapar. Öğleden sonra özel trenle İzmit'e geçer. 18 Haziran 1922'de Claude Farrere, bir Fransız savaş gemisiyle İzmit'e gelir. Her iki misafirin gelişleri İzmitlilere haberdar edilir. Claude Farrere Türkçe olarak "Yaşasın Türkiye! Yaşasın Mustafa Kemal Paşa!" diye halka hitap eder. İzmitliler Claude Farrere'i alkışlarlar. Atatürk 19 Haziran günü Claude Farrere ile görüştükten sonra aynı gün yine özel trenle Adapazarı'na gelir. Bir süre Adapazarı'nda kalır. Aynı gün Geyve-Taraklı-Nallıhan üzerinden Ankara'ya döner.


hakkındaki diğer yazılar
Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.