Son Yorumlar
Memiş Kaya vefat etti
Ruhun şad mekanın cennet olsun ağabeyim. Kaya ailesine de baş sağlığı ...
Yorumu Oku

İşte Geyve Müftüsü Ali Erhun'un yeni görev yeri
TEŞEKKÜR
Selamün Aleyküm sayın Müftüm Ali ERHUN Bey, öncelikle yeni görev yerin...
Yorumu Oku

İşte Geyve Müftüsü Ali Erhun'un yeni görev yeri
TESEKKURLER
Güzel hizmetlerinizden dolayı geyveli olarak çok teşekkür ediyorum All...
Yorumu Oku

Bağlantı Köprüsü ne oldu?
sayın yetkililere hep beraber soralım
köprümüz yapılacakmı yapılmayacakmı
Yorumu Oku

Geyve Belediyesi geleneksel iftarı
EVET 7000 KISILIK YER AÇILDI VE 7000 KISILIK YEMEK YAPILDI AYAKTA KALA...
Yorumu Oku

 
Ayva polemiğinde gerçekleri açıklıyoruz
Salı, 05 Aralık 2017

Ayvada polemik. Gözden kaçan detayı Geyve.com açıklıyor.. Kocaeli ile Sakarya arasındaki ayva polemiğine gerçek ortaya çıktı.. Ayva cinsi ile ayva üretimi ve kalitesi karıştırıldı.. Geyve Ayvası, kalitesiyle üretimiyle 1 numara çünkü..

Bugün Sakarya ve Kocaeli medyasında yer alan haberlere göre; 17. Antalya Tarım Fuarı’nda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı standında "Eşme Ayvası" sergilenmesi iki il arasında polemik konusu olmuştu.

Sakarya medyasını meşgul eden Ayva Polemiği'nde gerçeği Geyve.com ortaya çıkardı. Sanayisi ve daralan tarım alanıyla ayva üretiminde gerilerde kalan Kocaeli, Antalya Tarım Fuarı’nda sergilenen "Eşme Ayvası" ile sözde Sakarya'ya nispet yaptı.

Geyve Ayvası 1 numara
Oysa gerçekler sonradan ortaya çıktı..Söz konusu Eşme Ayvası'nın bir ayva cinsi olduğu, Geyve'de ve Pamukova'da yetişen ayvaların büyük bir kısmının ise Eşme Ayvası cinsi olduğu ancak yetiştiği toprak ve iklimden dolayı Geyve Ayvası'nın kendine has lezzeti ve aromasının olduğu ortaya çıktı.

Son verilere göre Geyve'de 11.800 dekar alanda 65 bin ton ayva üretildi. Türkiye'nin ayva ihtiyacı büyük oranda Geyve'den karşılanıyor. Eşme Ayvası, İzmit'te sanayiden ve daralan tarım alanlarından dolayı fazla üretilememekte, sadece Tarım Bakanlığı'nın envanterinde isim olarak tarihe miras kalmış durumda.

Ayva cinsi ile kalitesi karıştırıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı envanter kayıtlarında Eşme Ayvası'nın cins olarak tanımlandığı ve Geyve'de yetişen bir çok ayvanın bu cins ile ihraç edildiği bilinmesine rağmen, Kocaeliler'in ve özellikle Sakaryalıların bunu gözden kaçırması dikkat çekti. Ayva cinsi ile ayva üretimi ve kalitesinin karıştırıldığı dolayısıyla bu iddiaların yersiz olduğu, Türkiye'de ayva denilince Geyve Ayvası'nın geldiği herkesce bilinmelidir.

 

Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 852 | E-posta

İlk Yorumu Siz Yazın
RSS Yorumlar

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2016 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.