Son Yorumlar
Geyve Parkı'nda asırlık meşe budandı
Bursa ilinde 600 yıllık çınar ağacı var bunu birçok Geyveli hemşerim g...
Yorumu Oku

ZEKİ KIRAN vefat etti
ÇOCUKLUK ARKADAŞIM,RUHU ŞAD MEKANI CENNET OLSUN.ARDINDA KALANLARA RAB ...
Yorumu Oku

Şehit Teğmen Geyve'de gözyaşlarıyla uğurlandı
Şehidimizin Ruhu Şad Mekanı Cennet Olsun.Ailesine Allahtan Sabırlar D...
Yorumu Oku

Geyveli dostlar İstanbul'da iftarda buluştu
Geyvenin fabrika kokuları
Sayın admin böyle 3-5 kişiyi ilgilendiren konular yerine ne zaman Geyv...
Yorumu Oku

Geyve Parkı'nda asırlık meşe budandı
Birçok belediye Yeşillikleri bol ve içindeki ağaçları kontrollü budam...
Yorumu Oku

 
Toçoğlu aday gösterilmedi. Çünkü..
Salı, 08 Ocak 2019

Zeki Toçoğlu aday gösterilmedi. Çünkü.. Ak Parti kulislerindeki Tank Palet iddialarını yazdı... Oda Tv Yazarı Müyesser Yıldız, Sakarya’da bulunan ve özelleştirilmesi kararlaştırılan Tank Palet fabrikasıyla ilgili Ak Parti kulislerinde konuşulup ortaya atılan çarpıcı iddiaları yazdı.

Yıldız, iddialar arasında mevcut büyükşehir belediye başkanı Zeki Toçoğlu’nun yeniden aday gösterilmemesine Tank Paletin özelleştirilmesine karşı gelmesinin de bulunduğunu dile getirdi.

İşte Müyesser Yıldız’ı kaleminden, Ak Parti kulislerindeki o çarpıcı iddialar:

15 gün önce TSK’ya ilişkin yeni bir “reforma” imza atıldı. O “reform”, 50 yılda oluşan savunma sanayi tecrübesiyle kurulan ve dünyada ilk 5 arasında sayılan Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nın Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile özelleştirme kapsamına alınmasıydı.

Söz konusu karar, sadece birkaç gazetede haber olabildi. Özelleştirmenin adresinin, “Anam, babam, çocuklarım Erdoğan’a feda olsun” ve “Ben Türk değilim, ben Arabım. Türk vatandaşıyım ve onur duyuyorum, ama ben aslen Arabım. Ben Türk olmaktan mutluluk duymam, üzülürüm. Aslımı niye inkâr edeyim ki?” şeklindeki açıklamalarıyla hafızalara kazınan işadamı Ethem Sancak’ın şirketi BMC ile Katar girişimi olduğu öne sürüldü… Fabrikada üretilen Leopard-1 ve Leopard-2 tankları ile Fırtına Obüs’lerin önemi üzerinde duruldu… 2 yıl önce Savunma Sanayi Başkanlığı’na bağlı Askeri Fabrikalar ve Tersaneler Anonim Şirketi (ASFAT A.Ş.) kurulduğu halde bu şirketin devreden çıkarılarak özelleştirmeye gidilmesinin sebebi sorgulandı… Bir de fabrikada çalışan işçilerin durumunun ne olacağı tartışıldı…

Oysa bu adımın çok daha derin anlamları var.

Önce bizatihi AKP kulislerinde konuşulanları aktaralım.

“TOÇOĞLU ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI ÇIKTI DİYE ADAY GÖSTERİLMEDİ”


İddia o ki; Özelleştirme kararından önce bölgede çok sayıda arsa alımı gerçekleşmiş. Dahası Sakarya’nın AKP’li mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da sırf bu özelleştirmeye karşı çıktığı için yeniden aday gösterilmemiş. AKP’nin adayı kim mi oldu; 2003-2011 yılları arasında ÇAYKUR Genel Müdürlüğü yapan, 3 ay önce yeniden buraya atanıp, sadece 1.5 ay görev yapan Ekrem Yüce. Zararı 300 milyon liraya ulaşan ÇAYKUR’da 1 yılda 3 genel müdür değiştiğini belirtmekle yetinip, özelleştirmenin adresi olarak gösterilen şirket ilişkilerine geçelim.

Malum BMC firması 2014’e kadar Mehmet Emin Karamehmet’indi. Firma daha sonra TMSF’ye geçti. 2014 yılında satışa çıkarıldığında ihaleye sadece Ethem Sancak katıldı. Sancak, 751 milyon lira ile BMC’nin sahibi olurken, o günlerde şirketin sadece arsasının 1.5 milyar lira ettiği konuşuldu. Sonrasında şirketin hisselerinin yüzde 25’i Sancak’ta kalırken, yüzde 25.1’ini Erdoğan’ın akrabası Rizeli işadamı Talip Öztürk’ün, yüzde 49.9’unu da Katar’ın aldığı -Katar’ın bu ortaklık için ödediği tutar halen bilinmiyor- duyuldu. 2016 yılında ise Alman Rheinmetal ile Malezya Etike firmalarının olduğu RBSS isimli bir firmanın ortaklığa dahil edildiği bildirildi. Rheinmetal’in büyük tesisler kuracağı söylendiği halde Almanya yönetiminin Leopard tanklar konusunda ülkemize ambargo uygulaması sebebiyle kıpırdayamadığı, Türkiye’deki varlığının “Bir masa”dan ibaret kaldığı vurgulanıyor.

Ancak şöyle söylentiler de var; Bu ortaklıklar kurulurken, gerek Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı, gerekse kuvvet komutanlığında yürütülen milli tank projesinde çalışan önemli yöneticiler ve çalışanlar, ellerindeki dosyalarla birlikte RBSS’ye transfer olmuş… Savunma Sanayinin Leopard Tank modernizasyonu da RBSS’ye verilmiş… Ve de RBSS’nin Genel Müdürü, Sakarya’daki Palet Fabrikası için, “Burasının anahtarını istiyorum” diyormuş!

HULUSİ AKAR NE GÜVENCESİ VERDİ?

Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesiyle ilgili kararname yayınlandığında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la görüşen Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Akar’ın, “Bu fabrikayı özelleştirmiyoruz. Ortaklık kuruyoruz. Katarlılarla beraber yapıyoruz. Ordunun bir an evvel 40 tane Altay tankına ihtiyacı var. Yılbaşından sonra Adapazarı’na gidip, millete anlatacağım” dediğini açıklamıştı.

Akar, 2 gün önce buraya gitti ve özetle şunları söyledi:

“İşçilerimizin rahat olması lazım. Çalışanlarımızın, mühendislerimizin, askerlerin, bölge halkının rahat olması lazım. Herhangi bir sorun yok, her şey ülkenin yararına olacak şekilde. Orada çalışanların hakları hukuku gözetilecek, özlük haklarına herhangi bir zarar gelmeyecek şekilde faaliyetlerimiz sürüyor. Kazasız belasız bitireceğiz inşallah. Fabrika arazisi, arazide bulunan her türlü taşınmaz ile üretim ve bakım onarımda kullanılan her türlü ekipmanın mülkiyeti devlette olacak. Burada yapılan şey işletme hakkının devridir. İşletmeyi devralacak firma bu süreç içinde fabrikanın yeteneklerini korumak mecburiyetindedir. Yeni yetenekler de kazandırılacak. Süreçte saklı ve gizli bir şey yok, olmayacak. Vatan ve millet duygusuyla işler yapıldı. Kimse gelip de bize ve size millilikten filan bahsetmesin. Çünkü biz gerçekten milliyiz, gerçekten yerliyiz. Elimizden gelen neyse, bunu da vatanımız ve milletimiz için yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.”

 

Sakarya Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 1748 | E-posta

Yorumlar (1)
RSS Yorumlar
1. 09-01-2019 23:34
dünya bile geçici.
hanesine reislik yapan biri himayesinde olan -evladı geyveye üvey evlat muamlesi yapıyor ve işin sonunda reis tahttan indiriliyor,hayır dua etmek isterdim geyveli olarak ama nasip değilmiş.
Yazar gerçek geyveli (Misafir)

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.