Son Yorumlar
Geyve'de 19 Mayıs kutlandı
Salonlara saklanan bayramlar
Neden utanıyorsunuz da salonlara saklıyorsunuz milli bayramlarımızı şi...
Yorumu Oku

Geyve'de Gençlik Yürüyüşü Yapıldı
Özlü etkinlikler mutluluk veriyor,fakat
Sondan ikinci fotoğraf İstiklal marşı okunuyor polis selama durmuş bay...
Yorumu Oku

Geyve'de Gençlik Yürüyüşü Yapıldı
Özlü etkinlikler mutluluk veriyor
Cumhuriyetimizin Temelleri olan 19 Mayıs Gençlik ve spor bayramında...
Yorumu Oku

Ali Kaya: ‘Atatürk’ün Silahı Bende’
sn Ali Kaya
1973-1977 yıllarında geyve lisesinde okurken eczanene gelir çayını içe...
Yorumu Oku

Ali Kaya: ‘Atatürk’ün Silahı Bende’
Ağabeyim benim,dostluğun gurur veriyor.Rab sana sağlık ve mutluluk ver...
Yorumu Oku

 
Geyve'de 300 yıllık tarihi camiye kimse sahip çıkmadı
Perşembe, 28 Şubat 2019

Geyve'de yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan 300 yıllık tarihi camiye kimse sahip çıkmadı. Geyve Karacaören'de 300 yıllık tarihi caminin bakım ve restorasyonu için gitmediği kapı kalmadı..

Karacaören'de ata yadigarı 300 yıllık tarihi cami restore edilmeyi bekliyor. Geyve'nin eski köylerinden (mahalle) Karacaören'de 1712 yapımı köy camii bakım ve restorasyon yapılmayı bekliyor.

Karacaören Cumali mahallesinde yaşayan 59 yaşındaki İsmail Kaymak caminin ayakta kalması için gereken heryere müracatını yapmış, ancak bir sonuç alamamış.

Gerekli bakım ve onarımın yapılmaması halinde yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan cami 2016 yılında Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 2. derece tarihi eser olarak tescil edildi.

Büyükşehir yasasıyla mülkiyeti Geyve Belediyesi'ne geçen cami, 2017 yılında Geyve Tapu Sicil Müdürlüğü'nce "Korunması Gereken Kültür Varlığıdır" şerhi konularak Maliye Hazinesi'ne devredildi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Geyve Belediyesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursa Bölge Müdürlüğü'ne başvuran İsmail Kaymak bugüne kadar olumlu bir cevap alamadığını söyledi.

İsmail Kaymak: "Doğma büyüme Karacaörenliyim. Biz bu camide namaza başladık. Bu camide ibadetlerimizi yaptık. Bu cami dedelerimizden atalarımızdan bize miras kalan ortak tek mülk. Camimiz 2016'da 2. derece tarihi eser olarak tescil edildi. Bu caminin ayakta kalması, gelecek nesillere bırakılması tek isteğim. Camimizin bakıma ve onarıma ihtiyacı var. Köy halkı olarak bugüne kadar camimizin gereken bakımlarını yaptık, ancak daha kapsamlı bir bakımdan ve elden geçmesi gerikiyor. Bugüne kadar pek çok makama müracaat ettik, maalesef camimizin bakımı ve restorasyonu için olumlu cevap alamadık. Eğer ilgi gösterilmezse çok yakın zamanda 300 yıllık bu ata yadigarı camimiz yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir" şeklinde konuştu.

Geyve.com / ÖZEL HABER

 

Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 1749 | E-posta

Yorumlar (2)
RSS Yorumlar
1. 01-03-2019 10:59
HER TARAF CAMİ
HER TARAF CAMİ 
Maalesef Geyve'nin her tarafından mantar gibi cami fışkırıyor. Birçoğu yarım yamalak,harabe durumunda,inşaatların tamamlanması için sürekli yardım dilenen, ellerinde makbuzla ne idüğü belirsiz insanlar ve neticede hesapsız, kitapsız işler. Şimdi bu yazıyı okuyanlar beni cami düşmanı, din düşmanı ilan edebilir, çok umurumda değil. Fakat birilerinin din tüccarlığını bir tarafa bırakıp bu uygunsuz, gelişigüzel yapılanmalara dur demesi gerekir. Geyve'de yeterince cami var sanırım. Her camide maalesef 3-5 insan, yazık değilmi? Namaza niyeti olan camiyi gider bulur, ayağına cami getirmez. Camiyi yapmak mesele değil, bunun elektriği, suyu, temizliği, imamı, müezzini külfet değil mi? Cami yaparak kendinizi ve toplumu kandırırsınız, tanrıyı değil. Bu kadar çok caminin, kuran kursunun olduğu yerde, Geyve'nin sosyolojik yapısına baktığımızda durumunun çok da parlak olmadığı görülür. İstatistikler; Sakarya'nın cinayet, darp, hırsızlık ve uyuşturucu kullanımında Türkiye'nin en üst sıralarında olduğunu gösteriyor.  
Cami yaptırmak için yarışan vatandaşların yerinde ben olsam, cami inşaatından vaz geçer, bu tür tarihi yapıları restore ettirir, insanların hizmetine sunardım. Ayrıca camiye ayıracağım bütçe ile bir vatandaşa aylık ücret verir, Geyve'nin camilerinin WC lerini temizlettirir sıvı sabunlar koyarak insanlara temizlik öğretirdim.  
Saygılar
Yazar Düşünen İnsan (Misafir)
2. 01-03-2019 23:30
Cami
Bu konuyla ilgili olarak direk Cumhur başkanı na muhtar bey bilgi versin. Saygılarımla...
Yazar Ünal (Misafir)

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.