Sakarya için çok önemli uyarı!

Sakarya'da Kanser vakaları artıyor.. Sakarya için çok önemli kirlilik uyarısı..  Bakanlığın hazırladığı Temiz Hava Eylem Planında kanser ve solunum yolu hastalıklarına yol açan PM 10 kirliliği Sakarya’da belirlenen sınırın üstünde çıktı. Bakanlık acil önlem alınmaması durumunda ciddi sonuçların doğabileceği uyarısını yaptı.

Sakarya için çok önemli uyarı!
19 Şubat 2020 - 04:39

KANSER, KALP VE SOLUNUM HASTALIKLARI
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sakarya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, SAÜ, SATSO gibi kuruluşlarla birlikte 4 yıllık Sakarya İli Temiz Hava Eylem Planı hazırladı. Eylem planında Sakarya’da bulunan 4 adet izleme istasyonunun verileri baz alınarak, şehirde 2024 yılına kadar havanın daha da temiz olması için alınması gereken önlemler açıklandı. Bakanlık tarafından hazırlanan raporda, hava kirliliğinin en zararlı olanlarından biri olarak kabul edilen PM 10 kirletici maddelerinin sınır aşımının dikkat çektiği vurgulandı. Rapora göre Partiküler Madde olarak bilinen ve sanayi, yakıt yanması, tarım ve ikincil kimyasal reaksiyonlar ile ortaya çıkan PM 10 değerinin kabul edilen sınırların üstünde olduğu ifade edildi. Aynı raporda bu maddenin Kanser, kalp problemleri, solunum yolu hastalıkları, bebek ölüm oranlarında artış gibi sonuçlar doğuracağı belirtildi. Raporda 2016 yılında 94 olan “Hava Emisyonu” izni olan firma sayısının 2020 itibariyle 220’ye çıktığının vurgulanması da dikkat çekti. Partiküler Madde kirliliğinin ısınmak için kullanılan yakıtların kalitesinin düşük olmasına ve sanayi ile trafiğin yüksek olmasına bağlandı.

CİDDİ SONUÇLAR DOĞURABİLİR
Raporda, bu kirlilik tehlikesine, “Kullanılan yakıtların kalitesini artırmak, yakıtların miktarlarını en az seviyelere çekerek, çevreci yakıtların ve tekniklerin kullanımını yaygınlaştırmak gerekmektedir. Sanayinin ve trafiğin hızla gelişmesi şehirde hava kirliliği konusunu ön plana çıkarmaktadır” diyerek vurgu yapıldı. Sakarya’da sanayi ve trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin özellikle kış aylarında ve sanayin üretiminin fazla olduğu zamanlarda kendini gösterdiğinin dikkat çekildiği raporda, bu kirlilik ile ilgili önlem alınmazsa çok ciddi sonuçların ortaya çıkacağı ifade edildi. Raporda sanayi kaynaklı kirlenmelerin önlenmesi için firmalara 4 yıl boyunca sıkı bir denetim uygulanacağı da açıklanarak, Çevre İzni olmayan tesislerin çalışmasına kesinlikle izin verilmeyeceği açıklandı. Bakanlık ayrıca, küçük sanayi sitelerinde atıkların yakıt olarak kullanılmasının önlenmesi için Belediyelerce takibinin yapılması için ilçe belediyelerine sorumluluk düştüğünü ilan etti. Isınma amaçlı olarak doğalgaz ve güneş enerji sistemlerinin yaygınlaştırılmasının gerektiğinin ifade edildiği raporda, kaçak kömür kullanımının engellenmesi içinde Jandarma Komutanlığı ve Büyükşehir’e de sıkı denetim çağrısı yapıldı. Trafikte bulunan araçlardan kaynaklı Egzoz Gazı Kirliliği içinde denetimlerin artması ve şehir merkezine girecek araçlarının sayılarının azaltılması için alternatif yollar açılması gerektiği vurgulandı.

PM 10 PARTİKÜLER MADDE NEDİR?
Partikül maddeler cıva, kurşun, kadmiyum gibi ağır metaller ile kanserojen kimyasalları bünyelerinde bulundurabilmekte ve sağlık üzerinde önemli tehdit oluşturabilmektedirler. Bu zehirli ve kanser yapıcı kimyasallar, nemle birleşerek aside dönüşmektedir. Kurum, uçucu kül, benzin ve dizel araç egzoz partiküller kömür katranı bileşeni gibi kanser yapıcı maddeler içerdiğinden bunların uzun süre solunması kansere sebep olmaktadır. (Adayorum)

Bu haber 582 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum